• Hudební

Žditě svjaznogo (1979)

Nejedná se vůbec o krimi, jak je uvedeno v záhlaví, ale o válečný film z počátku napadení SSSR někdy v r. 1941, zřejmě někde na ukrajinskomoldavském pomezí, proto ten název - asi moldavksky, v ruštině je uváděn pod názvem Zhdite svyaznogo. Ale nejspíše půjde o gruzínský název, jelikož režisér je Gruzínec a film byl natočen v Gruziafilmu. Jde o partizánské boje s fašisty na okupovaném území. U nás film asi nebyl uveden, alespoň jsem ho neviděl. První polovina v černobílém provedení, druhá v barevném. Film se neubránil určité schematičnosti a pathosu, ale přesto se dá vidět. Režie a scénář: Otar Koberidze

Veselý souboj (1950)

Dobová agitka o spřátelených sportovních aktivitách dvou opravárenských dílen. Vzpomínám si, jak si Fanda Mrázek ve filmové postavě pochvaloval: "Jo, jedině píseček, ten se nese, ani ho necítím", když absolvovali pochodovou trasu s několika kg povinné zátěže, přičemž se mu písek vysypával s dírky ve dně batohu, takže došel s prázdným. Kontrolní otázka: Musel pochod opakovat nebo ne? Nebudu prozrazovat, protože se to dozvíte téměř v posledním záběru filmu, jink byste z něj nic neměli. Zkrátka, byl to strašný nervák.:-)

Bezumnaja Lori (1991)

Film natočen podle románu Paula Gallico: "Thomasina: The Cat Who Thought She Was God (1957)" je dle mého soudu na předvedenou zápletku příliš dlouhý a vyžívající se v jímavých scénách hlavně v druhé polovině filmu. Osobně tento typ fikcí nemám v oblibě. Své diváky si jistě najde, ale nedoporučoval bych jej malým dětem, byť hlavní hrdinkou je asi 7letá holčička, dcera veterináře někde na severu Anglie a její kočka jménem Tomasina, jek je v názvu románu uvedeno.

Tři muži ve člunu a pes (1979) (TV film)

Ve snímku je snaha zachovat řadu epizod z literární předlohy, ale je vidět, že přenést mou oblíbenou knihu Tři muži ve člunu ... do filmové podoby nevyzněla zcela dobře.

Zelená knížka (1948)

Mám pocit, že postavu Bočana hrál Eduard Linkers, což byla snad jedna z posledních rolí, než odešel z republiky před represemi.

Probuzení (1959)

Pozoruhodné bylo, jak zkaženost mládeže - pásků byla vykreslena v našem filmu snad vůbec poprvé se vyskytujícím hraním na otřískanou španělku "tvrdého" big beatu a "nemravným tancem", což byl jive nebo rock, nebylo to dobře rozeznatelné v té noci na vrakovišti.

Sobaka na seně (1978) (TV film)

Hudební film na motivy Lope de Vegy. Klasická zápletka, láska, žárlivost, drobná intrika. Film se mi jeví zbytečně dlouhý.

Bronzová spirála (1988) (seriál)

Životní peripetie českého vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla jako třídílný televizní film. Je to vcelku dobré, ale příliš rozvleklé, zbytečně dlouhé.

Drobečky z perníku (2000) (TV film)

Mělo by být pro opilce povinné zhlédnout tuto hořkou komedii, či zajít na ni do divadla! Ale to bychom chtěli po opilcích dost, utrácet za vstupné, čímž by mohlo chybět na flašku.