• Hudební

Poznamenaní (1948)

Tehdy desetiletý Čech Ivan Jandl zahrál v americkém filmu Poznamenaní. O rok později měl v Hollywoodu přebírat za svůj výkon speciálního Oscara. Ač ho kvůli únorovým událostem roku 1948 do vlastních rukou nepřevzal, stal se historicky jeho prvním českým držitelem.

Sen králů (1969)

Nemohu se zbavit dojmu, že tento film u nás běžel začátkem 70. let v TV, kde jsem ho tehdy viděl, avšak pod názvem "Matsoukas", což je jméno ústřední postavy, a nikoli jako Sen králů, což je překlad oficiálního názvu Dream of Kings.

Případ Barnabáš Kos (1964)

J. Kemr skvěle ztvárnil mimořádného blba, vynucujícího si pro sebe sólo na triangl. Velmi dobrá satira s těžkými šlehy, kdoví, zda nepatřil tento film mezi trezorové.

Pearl Harbor (2001)

Velice by filmu prospělo, kdyby byl o polovinu kratší.

O Honzovi a Barušce (1977) (TV film)

Vcelku příjemná pohádka s písničkami J. Vondráčka, který zde hraje postavu Honzy.

Pokropený kropič (1895)

Obtížné hodnotit naprosté začátky filmu. Ale jelikož "Pokropený kropič", což je tento film, patří do této již klasiky, tak alespoň ***.

Gobseck (1985) (TV film)

Vynikající výkon J. Kemra zařazuje tuto hru k mým velmi oblíbeným a nenechám si ujít příležitost vidět znovu, budou-li ji opakovat.

Noc generálů (1967)

Poněkud zváštní slepenec detektivky (vyšetřování vraždy) a válečného filmu s namícháním spiknutí generálů (atentát na Hitlera), které bylo asi nutné, aby nastal v ději jakýsi přelom, což působí dost násilně. Film je na tu zápletku zbytečně dlouhý a plejáda výborných herců jen těžko mohla film nějak významněji pozvednout.

Kočubej (1958)

Tento film běžel u nás začátkem 60. let pod názvem "Kozácký velitel" a Kočuběj bylo jméno toho velitele. Jako dítě jsem byl z toho filmu u vytržení a nějakou dobu jsme si hráli s kluky na kozáky a každý chtěl být Kočubějem. Zvláště oblíbenou se stala na základě jedné scény z filmu hra, kdo nejdále odhodí čepici pohozením hlavy. Možná si někteří pamětníci na scénu s únosem Kočuběje ve vlaku vzpomenou. Takže z nostalgie 4*.

Lucerna (1967) (TV film)

Perfektně herecky zpracovaná báchorka s vynikajícím obsazením a umocněná osobitým humorem Jana Pivce v postavě vrchního, jenž obzvláště vystupuje v oddíle nácviku vítání kněžny.