Attack of the 50 Foot Woman (1958)

Velice prostoduché béčko, které prvky science fiction jen tak mimochodem oplétá kolem jalové zápletky o zámožné ženě, jíž by se její morálně pokleslý manžel nejraději zbavil. Tedy vlastně jen velmi extrémní ukázka toho, kam až může zajít manželská krize, když se do toho vloží mimozemšťané.

Virus (1980)

V principu těžko hodnotitelné. Úžasná ukázka tvůrčího neumětelství, které neskutečnou mírou baví. Bruno Mattei a Claudio Fragasso natočili trashového následovníka Úsvitu mrtvých, okopírovali přitom co mohli a poslepovali snímek z mnoha scén vypůjčených z dokumentů o domorodých kamenech na Nové Guinei. Hudba od Goblinů je z 90% vypůjčena právě z Úsvitu mrtvých. Scénář je chvílemi nesmyslný do směšné a takřka neúnosné míry. Herecké výkony jsou prkenné, ovšem zběsilé a divácky vděčné. Střih je přímo příšerný a návaznost jednotlivých scén, ba i dílčích záběrů, jako by chvílemi úplně chyběla (vtipné je si pak přečíst v závěrečných titulcích, že dva lidé měli při natáčení na starost kontinuitu). No zkrátka všechno špatně - přesto tak kouzelně špatně, až to člověka nutí do smíchu, případně do silného údivu. Vřele doporučuji nějaké kolektivní zhlédnutí s partou kamarádů, je na co se těšit!

The Sisters Brothers (2018)

Pro mě (zcela subjektivně) nejlepší western, který jsem za poslední dobu viděl. Pamětihodné obsazení v kombinaci se skvěle vykreslenou hrou morálních dilemat a neúprosné osudovosti ve mně v ne zrovna dobré náladě opravdu udeřilo na tu správnou strunu. V jádru velmi smutný a hořký film (rozhodně ne komedie, jak se mnohde píše) o bratrství a o tom, že v životě zkrátka spolkneme sem tam nějakého toho pavouka.

V pasti času (2018)

V pasti času působí jako popový videoklip určený zakřiknutým dívkám, avšak natažený do neskutečných 110 minut. Příšerně doslovnými motivačními proslovy nabitý přeslazený příběh o získávání sebevědomí a moci lásky - daleko za hranicí pouhé dětské naivity, kde začíná vyložená stupidita - však těžko i ti nejmladší mohou brát vážně. Promluvy postav kolísají mezi úsměvně hloupými, kdy se třeba dozvíme, že i elektrony mohou být spojeny silou lásky, až vyloženě směšnými žvásty - když mladá dívka nalezne sebedůvěru a porazí tím zlo, je přirovnána k Nelsonu Mandelovi a Oskaru Schindlerovi. Opravdu mizerné herecké výkony dětských herců (zejména malý Deric McCabe), nadějní dospělí herci v kýčovitých kostýmech papouškující cukrkandlové řeči, okaté angažování Oprah Winfrey do role nejmoudřejší bytosti a Mindy Kaling ve snad nejotravnější roli celého snímku už člověku způsobí jenom psychedelický bolehlav.

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Návrat blbýho a blbějšího je bohužel absolutně nedůstojným pokračováním skvělého road-movie, které považuji za jednu z nejlepších komedií 90. let, v níž fungoval skvěle vypointovaný humor a výborný devadesátkový soundtrack. Bratři Farrellyové se vracejí k látce, kterou před dvaceti lety vytvořili, a nedokáží nic jiného, než opakovat zažité vtipy, které fungovaly v jedničce, a zbytek vyplnit opravdu dementní zápletkou a fekálním humorem. Ze sympatických nemehel z prvního filmu se stali otravní sobečtí blbové a na strhané rysy Jima Carreyho je spíš smutný, než komický pohled. Takovou dvojku si snad nikdo nepřál.

Anděl pomsty (1981)

Němá švadlena Thana (ikonická Zoë Lund) má opravdu pech - dvakrát během jediného dne je znásilněna dvěma různými zvrhlíky - načež se s ráží .45 v ruce vydává na křížovou výpravu za očištěním New Yorku od mužské špíny. Abel Ferrara sestavuje mnohovrstevný a vizuálně zajímavý rape-and-revenge-movie ve velice živém prostředí kriminalitou zmítaného New York City a předhazuje divákovi finální tečku v podobě provokativního krvavého finále s převlekem jeptišky. Vskutku pamětihodný počin v rámci pokleslého žánru.

Šílený Max (1979)

V ještě ne tak úplně postapokalyptické Austrálii se ve své káře „Interceptor“ prohání ještě ne tak úplně šílený Max Rockatansky, bojuje proti pankáčským motorkářům a dává vzniknout jednomu z nejvýraznějších děl zběsilého ozploitation a vystřeluje Mela Gibsona mezi herecké hvězdy. Pro někoho možná starý, laciný a jednoduchý revenge-movie, pro mě zcela stěžejní, ikonický a neuvěřitelnými kaskadérskými kousky nabitý akční film, na nějž si vždy rád najdu čas. Ve srovnání s ryze postapokalyptickými pokračováními a remakem jde o velmi rozdílný snímek, přesto nezapomenutelný originál.

Madhouse (1981)

U tohoto snímku se nabízí mírné srovnání s obdobným kanadským hororem Všechno nejlepší k mým narozeninám z téhož roku, i když musím říct, že u There Was a Little Girl jsem se bavil o něco víc. Přesto tento film pomyslně prohrál se svým kanadským soupeřem a objevil se v amerických kinech až o dva roky později (pod alternativním názvem Madhouse). Jde o nadprůměrný slasher se solidně hutnou atmosférou a několika krvavými scénami, které si užijí zejména diváci se strachem ze psů. Jedno z umírněnějších děl ze seznamu „video nasties“, které, jak hádám, spíše než pro brutalitu, jíž zde až tak moc není, leželo v žaludku britských cenzorů kvůli nechvalnému zobrazení jedné z postav, která by podle nich měla být vnímána jako respektu hodná páteř společnosti.

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

Závidím lidem, kteří si Texaský masakr motorovou pilou 2 dokázali užít. Já se snažil a rozhodně jsem od filmu neměl žádná velká očekávání - dopředu jsem věděl, že pokračování si jde svou vlastní cestou hororové komedie a s prvním Texaským masakrem téměř nic společného nemá. Nicméně i jako samostatný úkrok jiným směrem mě to absolutně minulo, nebavilo a ke konci už otravovalo. Nepříčetný Dennis Hopper mávající kolem sebe motorovou pilou je sice silné lákadlo (na něj jsem se těšil nejvíc), bohužel tím ospravedlnění přítomnosti jeho postavy ve filmu končí a moc překvapivého toho ke konci nepředvede. Zbytek už snad ani nemá smysl zmiňovat - poslední minuty snímku v lepším případě kopírují první díl, v horším případě se snaží o podivný parodický humor, nad kterým jsem jen kroutil hlavou - to vše v kýčovitých kulisách, které dovolil vyšší rozpočet fušerského studia Cannon Films.

V pasti (2018)

Může si každý tvrdit jak chce, že jde jen o klon Tichého místa, nelze ovšem Bird Box upřít kvalitu a fakt, že si to jde vlastní cestou a po technické i herecké stránce je to velice povedené (zejména Johnu Malkovichovi a jeho postavě bych přál daleko více prostoru a času). Ale to retrospektivní vyprávění mi přišlo na škodu - člověk kvůli němu už od začátku ví, jak to s většinou charakterů dopadne, a tak vlastně není vůbec překvapen, když se něco zlého stane. Divák je tím zbytečně ochuzen o napětí a jakékoliv emocionální spojení s postavami od začátku postrádá, což je u tohoto typu filmu velká škoda. No a ten konec by snad mohli uvěřit jen naprostí sluníčkáři.