Prvotní strach (1996)

Poutavá, na mainstreamový thriller v detailech nečekaně brutální a po všech směrech solidně odvedená filmařina, v níž se debutujícímu Edwardu Nortonovi ve vedlejší roli podařilo dokonale zastínit hvězdného tahouna, jakým byl v té době Richard Gere... což vlastně skvěle koresponduje s vyzněním snímku. Bravo.

Vzpoura strojů (1986)

Stephen King na koksu. Je to hodně špatné a zároveň hodně unikátní. A je zábavné nad tím přemýšlet.

West Side Story (2021)

Pokud má moje srdce komoru s nápisem „West Side Story“, je už obsazena filmovou verzí z roku 1961. Tady je vše krásně natočené, choreograficky perfektní, pečlivě nacvičené, hezky zahrané... ale to vše bylo i v 60 let staré verzi a kromě špičkového řemesla zde nevidím moc ospravedlnění, proč nový snímek musel vzniknout.

Ted K (2021)

Stačilo pár věcí udělat jinak a mohla z toho být nuda, ale tady vše funguje jak má a diváka to skvěle pohltí. Je pozoruhodné, jak je Sharlto Copley na ploše celých dvou hodin schopen táhnout celý snímek na svých bedrech a zvládá uchvacovat diváky svým odevzdaným hereckým výkonem v psychologicky nelehké úloze. [Ji.hlava 2021]

Záchrana (2021)

Je fascinující, že ačkoliv měl člověk pocit, že ten příběh z médií zná, tenhle film ho přesvědčí, jak veškeré souvislosti, tíhu odpovědnosti jedinců a logistickou náročnost celé operace opravdu nelze pochopit z útržkovitého zpravodajství. A tenhle dokument to všechno dobře osvětluje a doslova dává zažít. [Ji.hlava 2021]

Síla (2021)

Tak vám nevím, ale mně tahle unylá z nouze ctnost opravdu plnohodnotný dokumentární zážitek nepřinesla. O hlavním protagonistovi a jeho psychologii se prakticky dozvíme jen to, co nám návodnými filmovými monology vysvětlí jeho blízcí, jako by zrovna dostali od režiséra pokyn, aby shrnuli současné Kamilovy myšlenkové pochody, protože on sám jen krčí rameny a říká, že neví. Problémy má na světě každý a pokrytec je každý druhý, nemám tedy úplně jasno, proč je zapotřebí hned o každém takovém natáčet dokument, i když třeba prvotní záměr projektu byl jiný. [Ji.hlava 2021]

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Balit divákům prázdné krabice do blyštivého papíru osmdesátkové nostalgie... Hollywoode, přestaň s tím.

Dějiny nadávání (2021) (seriál)

Šestidílná jednohubka a nic víc, já vím, já vím. Ale výborný Nicolas Cage jako vulgárně poetický průvodce, to je gimmick k nezaplacení!

K zemi hleď! (2021)

Byl jsem jedním z mála, koho Sázka na nejistotu nechala naprosto chladným. Snaživý Vice mi přišel v pohodě a Zprávaře mám docela rád jako nenáročnou komedii. Až dnes mi však Adam McKay jako tvůrce vyloženě sedl díky svému K zemi hleď! Udělat dobrou satiru není lehké, jak se každoročně přesvědčí několik domýšlivců, ale tady to vyšlo skvěle. Je to vyrovnané jak v dávkování jednoduchých gagů (z nichž některé u mě úplně nedosedly, jiné naopak vyvolaly výbuch smíchu), pak taky chytrého satirického humoru (úšklebek jsem měl po čas celého filmu) i zamyšlení hodných vážných scén (z nichž si Leonardo DiCaprio pár krade sám pro sebe a vychází mu to). Na konci minulého roku mě Netflix potěšil s Mankem, letos se mu to chvíli před silvestrem povedlo s tímhle - začíná z toho být tradice. PS: Že tohle osvěžující dílo aktuálně má na nejmenovaném webovém agregátoru hodnocení kritiků 55% (tj. méně než otřesný letošní Venom 2: Carnage přichází), zatímco pouťové lízátko Spider-Man: Bez domova má 90% zas jednou svědčí o tom, že ta pokrytecká žumpa opravdu není zdrojem relevantních názorů a měl bych ji přestat brát, byť okrajově, v potaz.