Hvězdný prach (2007)

Žánr fantasy a pohádka k sobě mají velice blízko a zároveň hodně daleko. Překrásný příběh, kdy se autorům podařilo nemyslitelné, tyto žánry spojit v jeden. Poetika pohádky a mysterióznost fantasy v jediném příběhu, který svými výkony nemálo podpořili aktéři. Jak oba hlavní, tak především hvězdy v rolích vedlejších. Mark Strong je opravdu nemilosrdný, Michelle Pfeiffer je prostě čarokrásná a pomyslnou perlou je nepřehlédnutelný Robert De Niro. A pokud k tomu všemu přičteme nikterak okázalé, ale precizní triky, pak tu v jednom balíčku máme něco, co tady dlouho nebylo a co se zase nejspíš dlouho nikomu nepovede natočit.

Sherlock Holmes (2009)

Guye Ritchieho už zřejmě omrzeli malí i velcí gangsteři a tak se vydal hledat štěstí na opačný konec zákona a podařilo se. Zachoval si svůj originální pohled na věc a přenesl ji i na legendu mezi detektivy. Zapomeňte na Holmese v komické čepici vrzajícího na housle. Ritchieho Holmes je akční hrdina, z kterého by měl asi nahnáno i Arnie ve svých nejlepších letech. Robert Downey jr. se role chopil na jedničku a skvěle mu sekunduje i druhý člen týmu. Jude Law opět nezklamal a jeho Watson rozhodně není usedlým doktorem. Naopak, jako veterán afghánské války se ohání holí i pěstmi. A že se ohánět opravdu musí, když proti nim stojí protivník vskutku démonický v podání charismatického Marka Stronga. Film se žene ve svižném tempu, je nabitý hlavními i vedlejšími dějovými liniemi. Prostě Vám nedá ani chvilku oddychnout. No a nesmí chybět vyvrcholení, nepochopitelné nikomu, jen mistru všech detektivů. A ten nám divákům, prostým jeho geniálních schopností dedukce a neúprosné logiky, vše na závěr samozřejmě pěkně vysvětlí.

Krvavý diamant (2006)

Afrika je plná života a Afrika je plná smrti. Afrika je taky plná diamantů, které pro někoho znamenají moc, pro někoho vykoupení, pro někoho naději na setkání se s rodinou a pro každého motivaci jít za svým cílem až na hranici sil, až na pokraj života. Krvavý diamant je příběhem, který neznalému člověku ukazuje rozervanost černého kontinentu. Ukazuje to, co někteří lidé musí prožít, aby se budoucí panička v některé evropské zemi mohla svým kamarádkám pochlubit pekelně drahým snubním prstýnkem. Film Vás pohltí hned od začátku a prakticky neztrácí na tempu. Některé scény překvapí, některé ohromí, a samotný závěr bere dech. A jednu věc si neodpustím, u všech herců je jejich obsazení pochopitelné. Hounsou a Vosloo se v Africe narodili. Ale DiCaprio, v podstatě kalifornský floutek, když zde dokáže přesvědčivě zahrát jihoafrického bývalého žoldáka, pak už zvládne zahrát opravdu všechno.

V údolí Elah (2007)

V údolí Elah se David postavil Goliášovi. Jde o biblický příběh, který má hloubku a hloubku má také příběh otce, který se nesmíří s informací, že jeho syn je nezvěstný a vydává se pátrat na vlastní pěst. Celým filmem prostupuje paralela na boj s příslovečným obrem, ať už jde o boj otce proti lhostejnému systému, ať už jde o vojáky, pro které je Goliášem samo šílenství války i boj se šílenstvím samotným. Haggis nám háže střípky příběhu, tak jako David házel oblázky. Každý oblázek pohne pátráním razantně dopředu, a každým hodem se blíží konečné poznání. V ponuré atmosféře vše pomalu, ale jistě směřuje k finiši, kdy si nejenom oba hlavní aktéři uvědomí jak důležité je pozorně naslouchat svým bližním, protože pokud přeslechneme něčí volání o pomoc, pak fatální důsledky padají i na naši hlavu a nezbývá nic než jen vzpomínky a výčitky…

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Jak byste se zachovali, kdybyste potkali mimozemšťana? Vynikající komedie s vynikajícím titulním hrdinou, který sice není z našeho světa, ale evidentně o něm ví víc, než oba hlavní hrdinové. Paul suše hláškuje, neštítí se vulgarismů, ani dalších společenských tabu. Prostě si ho nejde nezamilovat. A stejné je to se samotným fimem. Má náboj a spád, je plný zábavných odkazů na perly žánru, ať už to jsou Akta X, E.T. nebo Blízká setkání třetího druhu a co je důležité, jde o humor oplzlý, ale inteligentní. Je vidět, že herci se ve svých rolích vyžívají a to včetně těch, kteří měli byť jen malý prostor. Dodatek: S obavou jsem čekal na český dabing a jak jsem tento víkend zjistil, obava byla oprávněná. Pro pochopení, pokud bych film měl hodnotit v češtině, pak by hvězdy byly jen tři.