• Western

O život (2007)

Kto hodnotí túto komédiu príliš vážne, tak z môjho uhlu pohľadu nepochopil čo autori chceli povedať. Ešte je to aj o očakávaní. Osobne som očakával niečo hrozné a bol som milo prekvapený. V celej tej parodizácii a ľahkosti je toľko grácie, že je to veľmi, veľmi sympatické. Toto nie je Shakespeare a tvorcovia sa určite nenahnevajú, že si to nepozrieme druhý raz.

Herkules v New Yorku (1970)

Hviezdičku dávam za snahu a "hviezdne" obsadeie. Inak nedoporučujem pozerať ani pod zámienkov, že je to Arnoldov prvý film.

Tak už dost, Frede! (1991)

Bojím sa, že tými dvoma hviezdami som to prechválil. Dosť frustrujúci film, ktorý by nemal mať v popise, že je to komédia. Chúďa Líza prežíva toľko traumi a ubližovania, že mi je jej úprimne ľúto. Pozitívne hodnotím práve ľudský, trochu nadnesene povedané, sociálny rozmer filmu. To, že človek sa musí oslobodiť od traumi, ktorá má veľa krát korene v detstve.

Tajemství chrámu křišťálových lebek (2008) odpad!

Toto nie je ani "B-čkový" film, aj keď naň ašpiroval. Žiaľ pozrel som si to celé a možno to poznáte. Ľutujem čas, ktorý som pri tom strávil. Kde nič, tu nič. Škoda dať čo i len jednu jedinú hviezdu. Nápis na obale, že dobrodružstvo v štýle Indiána Jonesa je bohapusté zavádzanie človeka, ktorý tento film nikdy nevidel!!! A pravde podobne ani originálneho Indiana Jonesa s Harrisonom!!!

Měsíc 44 (1990)

Áno, je to klasika a hodnotím ju kladne. Viac hviez, ale nemožem dať, pretože aj napriek dobe, v ktorej vznikal tento snímok, sú napr. špecialne efekty na nízkej úrovni. Na druhej strane herci hraju s neskutočným nasadením. Dej hoci je dosť jednoduchý a neskrýva veľké prekvapenia je jednoducho dobre zahraný.

1612: Kronika smutných časů (2007)

Tak tomuto hovorím dobrý historický film. Prirodzené, dôveryhodné. Vynikajúce stvárnenie. čas od času sa tají dych aj v jednoduchej akcii. Jemná lyrika v príbehu pekne kontrastuje s niekedy až brutálnou naturalistikou. Dej sa neservíruje jednoduchou logikou a nie je v hodnotení postáv čiernobiely. Nedá sa dať jednoduchá nálepka - ten je dobrý a tento zlý. Aj keď hlavný hrdinovia sú hneď od začiatku jasný. Andrejko a Xénia sú vynikajúci. Áno, ľudia odchovaní na jednoduchej a naivnej tvorbe akčných filmov, možno nie vždy stíhajú. Prečo len 4 hviezdičky? Ak by sa dali dávať polhviezdičky, tak má 4 a polku. K úplnej dokonalosti chýbali už len detaily. Pohľad na akože staroveký Rím žiaľ nebol až tak dokonale staroveký, a vatikánsky pohlavár rozprával latinsky s príšerným ruským prízvukom. Postavy banditov, z ktorých sa nakoniec vypracujú vlastenci sú tiež dosť umelé. Ale dosť výčitiek. Celok bol jednoducho úchvatný. Kamera sa nebála ostať na detaile. Veľmi vyvážený prechod z celkov, na detail a tvorcovia si dajú lyrickú časť kde chcú, a predsa to pridá na sile príbehu. Strih bol excelentný, realita výbuchov dotiahnutá do detailu. Ale čo je pre mňa asi najdôležitejšie. Kľudne si to pozriem znovu.

Život brouka (1998)

Možem napísať: Tento animák ovplivnil našu rodinu. Nielen nás doma, ale rodinu v širšom slova zmysle. Na rôznych rodinných príležitostiach počujem hlášky typu "volám sa Bodka!!!! Áno vaše maličenstvo..." Jednoduch Flik, Bodka, princezná Ata a ostatné postavičky sa začlenili do koloritu našej rodiny. Videli sme ho už toľko krát, že už ani nepočítam. Ak ste ho ešte nevideli, tak neváhajte! Vo veľkej väčšine dabingov víťazí český dabing nad slovenským, tak jasne, že asi veľa ľudí už o tom ani nediskutuje. V "Živote chrobáka" je to ale inak. Slovenský dabing jednoducho exceluje!!!! Od milej pani Evičky Krížikovej, až po piesenku Petra Lipu. Čítal som rôzne komentáre a kritiky. Áno môže sa tomuto "animáčkovi" vytknúť to i ono... Ale však viete, miláčikovi prepáčite všeličo. Na druhej strane, ak ho niekto hodnotí v plnej vážnosti dramatického umenia, myslím, že nepochopil o čom je, a čo chcel povedať. Je to krásny a nežný letný božtek.

Keoma (1976)

Áno, pekne natočené! Oproti westernom, ktoré boli produkované dovtedy skutočne charizmaticky spojená retrospektíva s drsnou realitou západu. Mínusom pre mňa sú zdĺhavé prelínačky pohľadov v spojení s pesničkami, čo z môjho pohľadu film oslabuje. Hlavné postavy, vykreslené ako rozhodne jednajúcich hrdinov, odrazu dostáva do nelogických až infantilných polôh. Ale čo je niekedy v našom živote logické?

Darwinovy ceny (2006)

Keď čítam niektoré negatívne komentáre k tomuto filmu, mám pocit, že pisateľ videl iný film, alebo ho videl sekundárne ako činnosť k "niečomu", bez základného sústredenie sa. Ešte nechcem zabudnúť na ľudí, ktorí nemajú radi, alebo nechcú pochopiť čierny humor. Pre tých jednoduchá rada - nepozerajte ho! Tento film je plný sviežeho čierneho humoru. Jednotlivé prípady sú pekne dynamicky poprepletané. V polke filmu som z nadšením očakával ďalšie a ďalšie prípady, so strachom, aby to ešte neskončilo. Myslím, že aj téma na pozadí o osobnej zodpovednosti človiečika uprostred veľkého mechanizmu, vyznieva veľmi úprimne a bez patetiky, tak typickej pre americké filmy - Winona Ryder to zahrala veľmi prirodzene. Aj keď jej kolegu Joshepa osobne veľmi nemusím. Klobúk dole. Poloha pedantného životného pesimistu mu neskutočne sadla. Veta v jeho podaní: „Při studiu lidského chování jsem přišel na to, že se lidská statečnost a hloupost vzájemně nevylučují...“ je napriek totálnej nepoetičnosti role (ako sa o tejto postave vyjadril režisér filmu Finn Taylor), nádherne poetická. Tak prečo potom len 4 *? Je to moja romantická duša, ktorej na záver niečo chýbalo. Ku koncu filmu by som príbeh už ďalej nefixoval na Darwinove ceny, ale prehĺbil by som práve vzájomný vzťah Michaela a Siri, ale čo už :-)...

Rytíři nebes (2006)

... opat som sa vratil k tomuto filmu a nemozem si pomoct, posobi na mna este viac ako po prvom pozreti.