Naděje (1963)

Ponurý film, kterému dvojice Rudínek a Hanička dodává vzlet a noblesu ušmudlanou od uhlí. Obecně filmy s alkoholiky nemám ráda, ale Hrušínský se role chopil natolik geniálně, že mi jeho myslivečkování ani nevadilo. Kachyňův režijní rukopis se zde již naplno vykresluje a divák je filmem zcela uhranutý, přestože je prostředí ohavné a lidé v něm na první pohled nezajímaví.

Skleněný pokoj (2019)

Ordinace ve skleněné zahradě s lesbo zápletkou. Kamerově čisté, tempo příliš pomalé.

Velká cesta (1962)

Abrhám jako Gašek je vynikající, Hrušínský jako předobraz Švejka mu sekunduje aniž by parodoval nebo napodoboval svou roli Švejka o deset let starší. Rusové mají cit pro slovanskou část naší kultury...

Oblouk světla (1983) (TV film)

Velmi pěkný televizní film. Cupák nikdy nezklamal.

Němá barikáda (1949)

Jistě důležitý film o důležité události, já si z něj bohužel pamatuju jen zmatené přebíhání přes koleje v Bubnech nebo kde se to odehrávalo. Most barikádníků ale používám a vím, co to znamená.

Tam na konečné (1957)

Nebýt tramvají, nedokoukám. Jednu za Vláďu Ráže, dvě za tramvaje. Bylo to na můj vkus až příliš psychologické.

Hřiště (1975)

Na filmu je cítit potenciál výtečných řemeslníků filmu i snaha zatáhnout film do vod nenormalizačních, kde hrdina ve víru západní hudby z gramofonu, tenisu a pobytem ve vile postavené jeho otcem usiluje o ustojení sebe sama. Je však neustále strháván průjezdy trabantem, výstavbou tankodromu a socialistickou morálkou. Herci hrají na víc, než film nakonec vypadá. PS - Na Högerovi je vidět, že Bartošku nechtěl a já z něj skutečně nepociťuji otcovskou lásku, byť rezervovanou.

Hodina vlků (1968)

Je to spíš klasické bergmanovské drama než horor. Filmu se mě nepodařilo od počátku strhnout na linku postupného zešílení, minula jsem výhybku a tudíž mě film trochu utekl a taky nudil. Od poloviny se to ale zlepšilo, jak se začali projevovat hostitelé v jeho hlavě a závěr byl patřičně bizarní.

Jméno růže (2019) (seriál)

Hodnotím po celkovém shlédnutí. Zejména chválím prokleslení všech hlavních i vedlejších motivů a postav, které ve filmu jsou jen letmo postižené. Tady je na všechno čas a příběh se vyklene v mnohem pestřejší mozaice. Přidaná linie dcery je dobrá, dává smysl a její konání je v souladu s napsaným. I romantická láska k Růži je rozepsána pěkně a podle mě mnohem realističtěji a dojemněji vyzní, ve srovnání s filmem, kde po jednom koitu mladý mnich zahoří láskou. Herecké obsazení je podařené a celkové vyznění decentní, přesné a zároveň honosné.