• Krátkometrážní

Bonnie a Clyde (1967)

"Son, whatever you do, don´t sell that cow." :)

Trip (1967)

Zážitek na LSD je nesdělitelná zkušenost. Proto i tak výrazově bohaté médium, jako je film, se může popisu něčeho takového pouze přiblížit. Tady si myslím, že se to povedlo tak napůl. Snímek je z větší části zaměřen na halucinogenní stránku požitku, jejíž vyjádření je však značně omezeno dobou vzniku filmu. Dočkáme se tedy především zběsilého střihu, četných barev a několika vyloženě old school efektů; bohužel na můj vkus se film málo snaží proniknout do psychotropního uvažování člověka v tomto stavu, resp. se mu to nedaří (scéna s mandarinkou byla zkrátka z toho slabšího soudku)... Rozhodně si myslím, že by se zde uplatnil děj, a to alespoň v podobě konkrétnějšího cíle, jemuž chce hlavní postava přijít na kloub. Zbytečně se zde vyskytují scény, ve kterých se Paul chová až přehnaně nesmyslně a "nebezpečně", jako by snad ani nepožil tak sofistikovanou drogu, jakou je LSD :)

Roztržená opona (1966)

Ve své době film určitě vzbuzoval intenzivnější pocity.

Anděl zkázy (1962)

Vysoce surrealistické dílo a stejně takový je i zážitek z jeho shlédnutí. Kritika určité části společnosti je tím nejmenším, na co lze tuto krásně promyšlenou bizarnost vztáhnout.

Psycho (1960)

Ten moment překvapení a děsu mi lehce uniknul. Jinak samozřejmě výborné. Psycho.

Moucha (1958)

Oldschoolová Moucha mě opravdu velmi potěšila, je to takový labužnický kousek a dívá se na něj vskutku dobře. Nicméně že by se mi líbil víc než jeho pozdější remake nebo že by mě dokázal nadchnout, to se nestalo. Začátek je klasicky dost pomalý a co se retrospektivního vyprávění týče, díky jeho naprosté předvídatelnosti divákovi nabízí "pouze" postupné vysvětlování předem jasného děje. Atmosféra by taktéž mohla být ještě hustší, kdyby proměna nenastala prakticky okamžitě. Hadra na hlavě vypadá sice dosti napínavě, ale přesto... Tak či tak, rád jsem to viděl, stojí to za to :)

Zakázaná planeta (1956)

Nietzschem znásilněný Freud, wow. Tenkrát si teda servítky fakt nebrali. Obluda vypůjčená od Disneyho, postavy toporné, oproti nim byl Robby aspoň charakter. Takže z tohoto pohledu nic moc, pořád je to ale o chlup lepší než mnoho podobně starých sci-fi.

Okno do dvora (1954)

Okno do dvora je z pohledu dnešního diváka brilantně natočené, avšak nudné a vleklé, z převážné části taktéž absolutně nenapínavé dílo s předvídatelným dějem i koncem, dokreslené naprosto mdlou a naivní hudbou. Kdo chce, ať pěti hvězdičkami ohodnotí bezpochyby výborný nápad a Hitchcockovu režii, já se na to dívám z trochu jiného úhlu pohledu.

Válka světů (1953)

"In the first world war for the first time in the history of men nations combine to fight against nations using crude weapons of those days. The second world war envolved every continent on the globe and men turned to science for new devices of war fair, which reached to an unparalleled peak in their capacity of distruction. And now, fraught with the terrible weapons of super-science, menacing all mankind and every creature on Earth, comes: THE WAR OF THE WORLDS!"