Jeho fotr, to je lotr! (2004)

Postava Jacka Byrnese byla v jedničce nezapomenutelná, zde už šlo spíše o pitvoření. Už není v popředí ta originální zápletka, díky které se dalo jedničce sem tam něco odpustit. Bohužel zde musím souhlasit s pojmy jako "nastavovaná kaše", které jinak nesnáším.

Mlčení jehňátek (1991)

Je pozoruhodné, jak tenhle film zafungoval (a funguje). Násilí ukazuje spíše v náznacích (rozhovor s dr. Lecterem, fotografie obětí). Alespoň ve srovnání s některými současnými filmy považuji většinu zdejších scén za "pouhé" náznaky. Mlčení jehňátek je film, který nechtěl šokovat, ale precizně odvyprávět napínavý příběh. Oscary zasloužené, protože v tomto filmu se tvůrcům skutečně povedlo vše, co patrně zamýšleli. P.S.: A to jsem si před projekcí 2x přečetl retro článek v Premiere... Čekal jsem tedy naprosté maximum.

Constantine (2005)

Mohlo mě napadnout, že ty scény, kdy postavy lítaj skrze zdi a podobně, můžou pocházet jedině z komiksu! Ale nechci být k tomuto filmu příliš kritický, protože první polovina byla hodně působivá a poměrně svižná (musel jsem si dát přestávku a trochu si uspořádat myšlenky). Možná ta pauza nebyla dostatečná, protože konec mi pak stejně trochu unikal... Možná, že profesionální zpracování a triky byly trochu na úkor děje, ale hlavní je, že film udrží v divákovi napětí a má, co říct.

Fotr je lotr (2000)

Na to, že tento film je založen na jediném nápadu, je celá zápletka velmi dobře rozpracována. Akorát scéna s požárem v zahradě byla přehnaná. De Nirovy výrazy jsou úsměvné a zároveň při nich naskakuje husí kůže. Ben Stiller se do tohoto typu rolí opravdu hodí!

Chladnokrevně (2003)

Ani spousta efektních záběrů a slušná režie nezmění fakt, že jde o průměrný film. Edward Burns v roli Jakea nebyl moc přesvědčivej...

Baba na zabití (2003)

Jednoduchá zápletka, povedené humorné scény (tedy až na některé, které zatřesou žaludkem), příjemní herci. Tento typ komedií sice přímo nevyhledávám, ale tahle se mi líbila. Navíc pro úsměv Drew Barrymore mám slabost ;-)

Válka Roseových (1989)

Ten, kdo ještě manželství nezažil, tento film nejspíš nedocení. Nemohu se ubránit dojmu, že tvůrci zašli v konstruování humorných situací místy moc daleko...

Ponorka (1981)

Profesionálně natočený filmový epos. Příběh jsem asi nestrávil úplně, protože je utkaný fakt neuvěřitelným způsobem (válečný děj, charaktery postav). Stísněný prostor v ponorce zajistí patřičnou atmosféru. Ovšem v porovnání s dalšími válečnými filmy mě tento zas až tak neoslovil.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Ten film chtěl nejspíš svou neuvěřitelnou chaotičností a nepřehledností říct, jak je lidská pamět složitá. Ale to, co nám tvůrci předložili ve výsledku, není ani sci-fi, ani komedie, ani parodie... A to je ten největší průšvih. Když to začne být fantastické, tajemné, tak to vzápětí sklouzne tak hluboko, že už to ani není parodie (taneční kreace na posteli). Oscarový scénář?? Tak pro to nemám slov.

Nebe (2002)

Dobré. Velice dobré. Děj není zbytečně protahovaný, místy překvapí, případně dojme. Musím tedy oponovat sousedním komentářům - v tomto filmu bylo všeho akorát. Nebyl jsem z něj unešen ani zklamán. Hlavní je, že ten čas u něho strávený nebyl promarněný. Krátce k postavám: Líbilo se mi, jak byla napsaná postava mladého strážníka-pomocníka... Tichý, nenápadný, a dokázal předvídat jednání všech okolo. 100% realističnost? K čemu...