Avatar (2009)

Dějově je to jako směs nějakého ztřeštěného animáku, přeplácaných Hvězdných válek a patetického Armageddonu. V Cameronových filmech byl zpravidla na prvním místě brilantní příběh, až po něm vynikala technická vybroušenost. Jelikož tady selhalo to první, nedostavil se u mě bohužel zájem sledovat (a nejspíše také ocenit) to druhé. Nezbývá mi, než doufat, že další film Jamese Camerona bude disponovat starým dobrým Cameronovským příběhem, díky němuž se budu moct rozplývat nad úžasnými filmovými triky. Naproti tomu doufám, že s Avatarem nepřišel nový trend, v němž bude HRANÝ FILM nahrazován jakousi podivnou hrano-animovanou trojrozměrnou show.

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Skvělá práce! Já byl teda přikován k židli i v té druhé polovině třetího dílu, který řada z vás podrobila kritice. Nemůžu posoudit, nakolik se film opírá o skutečná fakta. Já si nepřál nic víc než zajímavou a napínavou detektivku... a také jsem se jí dočkal! Určitě se nebudu přít s někým, kdo tvrdí, že Ďáblova lest má nějakou hlubší myšlenku... Ano, v této inscenaci by se našly pasáže podněcující k zamyšlení, ale mě v tomto případě uspokojila ta poctivá filmařina se spoustou zdařilých hereckých výkonů. Vedle hereckých stálic filmu i televize musím pochválit Terezu Voříškovou. Svou vedlejší roli zvládla s přehledem.

Hrobník (2009) (TV film)

Ucházející detektivka. Má docela spád, děj, myslím, nepostrádá žádnou nezbytnou ingredienci dobré kriminálky, ovšem z hereckých výkonů jsem rovněž nebyl odvázán. Co však bije do oka nejvíce - a rovněž to už tady zmínilo několik lidí přede mnou - je ta "akční" kamera (zvláště při jednom dialogu, kde po každé replice kamera švenkne od jednoho herce k druhému).

Líbáš jako Bůh (2009)

Má to být komedie a komedie to bez debat také je. Humor je u filmů Marie Poledňákové vždy velmi podobný, kupodivu však opět zafungoval. Celkově je to mega oddychovka s nevyváženým dějem, avšak zdařilými hereckými výkony. Vedle ústřední dvojice (Kamila Magálová, Oldřich Kaiser) je určitě nutné vyzdvihnout také Evu Holubovou a Jiřího Bartošku. A tím jsem vlastně vyjmenoval všechny hlavní postavy. Musím dát za pravdu těm, kteří tvrdí, že velké množství "vedlejších" postav tomuto filmu neprospělo. Jinak jsem od Krokodýlů rovněž zaznamenal vzestupnou tendenci.

Ocas ještěrky (2009)

Je pravda, že těch zvláštních podobenství je zde přespříliš a mně rovněž často unikal jejich význam. Chyby, které zmiňují recenzenti, tu prostě jsou a když k tomu připočítám depresivní atmosféru v příběhovém polotovaru tvořící zápletku celého filmu, musím dát jen tu jednu hvězdičku. A ještě něco... jestli tenhle film něčím opravdu není, tak filmem dramatickým.

Peklo s princeznou (2009)

Tradičně konstruovaný pohádkový příběh, ovšem s minimem pohádkové atmosféry. J. Mádlovi a T. Voříškové jsem prostě prince a princeznu neuvěřil. Ostatní herci, kterým postavy sedly, zase nepředvedli nic, co bychom u nich už z dřívějška neznali (výjimku tvoří pouze Miloš Forman ;-)

Terminator Salvation (2009)

Největším mínusem je, že tahle čtyřka opravdu působí, jakoby s předchozími díly neměla nic společného. Šílené akční scény, ještě šílenější efekty, k tomu pár odkazů - toť vše, čeho se zde dočkáme. Já nešel na Transformers, ale na čtvrtého Terminátora! Jak je možné, že tu není nic kromě "duchaplných" soubojů, kde v jednom kuse lítají kovové lebky? Nad tímto počinem je radno příliš nepřemýšlet a radši na něj brzy zapomenout.

3 sezóny v pekle (2009)

V jednom dílu z cyklu pořadů ČT Rozmarná léta českého filmu zazněla zajímavá poznámka, kterou vyslovil J. Dušek směrem k režiséru T. Vorlovi: "...už [po r. 1989; pozn. Joeey] je těžký někoho něčím vyprovokovat." Na tuto poznámku jsem si ne náhodou vzpomněl po zhlédnutí 3 sezón, které jsou sice pastvou pro oči (kostýmy, lokace aj.), ukázkou kvalitní filmařské práce i znamenitého herectví, ale nemůžu si pomoct - verše E. Bondyho, kterými je celý film protkán (či na nich dokonce postaven?), můj celkový dojem srážely. Coby diváka mě otravovaly. Není fér kvůli tomu jinak kvalitní film strhávat, ale myslím, že zahrnout subjektivní dojmy a nálady do hodnocení je u naprosté většiny celovečerních filmů na místě.

Baader Meinhof Komplex (2008)

V tomto případě - stejně jako u Spielbergova Mnichova - je základní znalost událostí, o nichž film pojednává, jedním z předpokladů dobrého filmového zážitku (u Mnichova to byla nutnost). Jelikož jsem na to šel do kina v ten samý den, kdy jsem o filmu poprvé slyšel, nebyl čas na (nezbytný) historický brífink. Přesto můj první dojem je, že Baader Meinhof Komplex je vcelku srozumitelná dechberoucí podívaná, dobře natočená i zahraná.

Děti noci (2008)

Film, který podobně jako o rok mladší Pusinky vybočuje ze současného českého mainstreamu. Komorní, naléhavý příběh, který by měl diváka donutit k zamyšlení. Emocionalita zde není samoúčelná.