• Pohádka

Nesmrtelná teta (1993)

Tak, že bych si z Nesmrtelné Tety úplně sedla na zadek, to asi ne. Na druhou stranu, těch hezkých pohádek není zas tolik a tuhle si řadím mezi ty lepší. Trochu mi připomínala Kouzelný Měšec, ale ten byl vtipnější. Bez hereckého umu Bohdalky by to bylo za tři, ale že na pohádku hrála nesmírně skvěle, tak za čtyři.

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974)

Jedna z těch hezkých českých (pohádkových) komedií. Škoda, že takovéhle filmy už dneska nikdo vyrobit neumí. Kromě pěkného obsazení se jim tedy ještě nedají upřít ty nápadité triky (a prý jsou dělané skoro na koleni, dost provizorními způsoby!). Doktora Mráčka topí už od mé nepaměti a objevovala (objevuje) se v televizi skoro pravidelně. Takže tohle člověku do hlavy a do srdce prostě nemůže nevlézt. Akorát mě teda dostává, jak ty starší české komedie mají tak divný konec - jen si vezměte Což takhle dát si špenát... Blázniviny :)

Kletba bratří Grimmů (2005)

Zklámání, obrovské zklamání. Připadalo mi to jako něco mezi Imagináriem a Jeníčkem a Mařenkou co loví čarodějnice. Akorát nepovedené. Už z všeobecného hodnocení (na které obvykle moc nehledím), kde se skoro všichni drží středové 'trojky' lze vyčíst, že se nás to všechno (ne)dotklo stejně, tzn. průměrně. Kde se stala chyba? Film se vleče, naoko se pořád děje nějaká akce, ale progress je pomalý. Nějakej francouzskej generál a jeho trdelní pobočník, to mohli vynechat úplně, bylo to naprosto nezajímavé. Není se tam moc čeho chytit - ve smyslu oblíbená postava nebo atmosféra. Prostě mi celý film proklouzl mezi prsty jako voda. Nebo spíš písek, ta voda aspoň osvěžuje. Imaginárium si pohrávalo se zvláštními nápady a představami, ty dva z lesa se aspoň snažili být drsní (a byli vtipní). Grimm brothers jsou lamy, který ke všemu přišli jak slepí k houslím. Líbila se mi výprava. A jedna nebo dvě scénky, které byly nechutné. Ale vzato kolem a kolem, pořád je to jenom průměr. Škoda, škoda.

Bridget Jonesová - S rozumem v koncích (2004)

Druhá Bridget nemá to kouzlo. Je tam cítit velká snaha přivést jedničku k životu, ale prostě se to nepodařilo. Tenhle film mě paradoxně donutil se trochu zamyslet sama nad sebou - protože tady člověk vidí, jak dokáže malé sebevědomí a neustálé sebe-shazování škodit a dělat z vás idiota. Popravdě, nebýt "roztomilosti" a osobního pojetí Renée Zellweger, zbyde z Bridget jen hloupá, nevkusná, zoufalá a trapná ženská. Jinak tam byly pěkné momenty, i jsem se párkrát zasmála. Průměrná romcom.

Chůva k pohledání (1993) (seriál)

Jéžiš, tak mě zabijte, že se mi to líbí. A viděla jsem všechny díly! ;) Samotná Fran mě většinou bavila, někdy se ale citelně projevovalo, že je tahle chůva vlastně pěkná pipina. Naštěstí tam vždy v takových okamžicích nakráčel sluha Niles nebo babča Yetta a ti to všechno napravili. Přiznávám, že ten americký humor je tam znát, některé vtipy jsou přihlouplé, ale budiž. Do doby než se absolutně veškerá snaha Fran zaměřila na to, jak klofnout stále (velmi neohrabaně) unikajícího Maxwella, celkem slušně to odsejpá. Pak všechno zamrzne na jednom bodě, kde se tvůrci snaží vytřískat co nejvíc, než je nechají do toho praštit. Naštěstí tam, kde mnoho jiných příběhů končí, tady to svatbou spíš začíná, protože po tom co se konečně Max a Fran dají dohromady, nabere seriál druhý dech. Nakonec to končí všechno ve velkém a sentimentálně, konkrétně v poslední sérii je toho nacpaného ještě co nejvíc. Možná je to tím, že Chůva patří už léta k televizním stálicím, a v době, kdy jsme všichni doma ještě neměli počítače a ratatá bylo, když jsme mohli jíst u televize, každou chvíli tam člověk narazil (a dodneška naráží) na různé starší sitcomy a seriály. Možná je to tím, že se mi líbí i blbosti. A nebo má prostě tahle chůva přece jenom svoje kouzlo. P.S.: Ten, kdo Fran celý seriál oblékal, má ode mě jedničku s hvězdičkou. A ten vysoký účes se mi taky líbil :P

C.O.G. (2013)

Hluboké zklamání. V první polovině jsem se sice párkrát zasmála, ale tenhle film teda fakt komedií není (a jestli to tvůrci tvrdí, tak by se měli stydět). Dokud byl David ještě na té jablečné plantáži, pořád jsem si říkala, že se to ještě rozjede, očekávala jsem nějakou aspoň trochu romantickou story. Když se děj na chvíli přesunul k Brianovi domů, začínala jsem chápat, jak se věci mají. Po tom, co se přehoupla druhá polovina, nestačila jsem zírat. Ale rozhodně ne v pozitivním smyslu. OK, říkám si, prostě se to mění v nějaké drama gay vs. křesťanství, nebo o hledání boha. Po závěrečné scéně jsem si s hanbou uvědomila, že jsem si naivně myslela, že teď příchází ten okamžik, kdy se spád nebo směr filmu změní - no, po rolujících titulkách už málokdy něco přijde. Pak jsem dlouho přemýšlela, jaký smysl ten film vlastně má. Že je to drama a ne komedie už jsem si ujasnila. Takže: 1) gay romance to není, 2) hledání své sexuality také ne, 3) ujasnění si jestli mě bůh miluje i když jsem na chlapy - ne (viz scénka z kostela, u toho bych blila), 4) pokus o to ukázat, že i křesťani jsou šílenci a kurvy - nejspíš. Vlastně to byl pokus o tragikomiku o tom, že když jste teplouš, nikam to nedotáhnete, nikdo vás nechce a i když to vypadá že jo, nakonec se ukáže, že jste se dali dohromady s křesťanským fanatikem, který pro výbuchy hněvu a sprostý slova nejde daleko, dělá si nároky i na to, na co nemá právo, zavidí, a když se mu znelíbíte, vysere se na vás jenom pro to, co jste. Jestli tohle byla pointa filmu, tak je mi z toho zle. Jestli jsem to jenom nepochopila, tak se tvůrcům omlouvám. Ne všechno, kde se mihne gay postava, se mi zapíše do srdce. A já si myslela, že je to o hledání sama sebe, kde akorát je hlavní postava na chlapy. (Proč všude, kde je někdo gay, tak se to točí jen kolem sexuality? Proč nemůže být někdo gay ale přitom se zabývat jinými věcmi?) Nebo nanejvýš teda ta cheesy gay-romance komedie, kde se potkají na sběru jablek někde na konci světa a najdou sami sebe (nebo tak něco). Možná, že kdyby to takhle bylo ve scénáři, mohla to být průměrná romantika-komedie. Takhle to byl jenom nechutný výsměch. A zneužití Jonathana Groffa.

Deník Bridget Jonesové (2001)

Tak Bridget je určitě populární u všech osamělých třicátnic, se kterými přišla do styku, nebo ne? Myslím, že tahle dáma - slečna je ukázkou všech možných stereotypů na zmíněnou skupinu osob; jenže koneckonců, každá skupina lidí má své stereotypy, jimž se všichni vyhýbají a polovina z nich aspoň některé znaky splňuje. Svoje nedokonalost Bridget vlastně využila jako hlavní líčící past, loveckou i ochrannou zbraň a - uspěla. Nějakým záhadným způsobem je to všechno zabalené tak, že jsem prostě sympatizovala (i když ke třiceti mám ještě dekádu času) i když někdy jen stěží. Úplně na sedinku jsem z toho nepadla, ale když to tak vezmu, i já už tenhle film používám k různým narážkám a referencím. Odepřít se to nedá, Deník Bridget Jones už je kultovní.

Jak vycvičit draky (2012) (seriál)

Tak se musím přiznat, že tohle mě bavilo. Až se mi připomněly dávné doby se starými dobrými disney seriály (My z Kačerova, Rychlá Rota, Gumídci ap). Některé momenty jsou tam slabší, ale většinově převládají nápadité příběhy s hlavou a patou. Zmíněná změna v animaci oproti filmu mně osobně až tak nevadila. Seriál taky nabízí posun v ději a nějaké ty informace navíc - je fajn že seriálový formát dává mnohem víc prostoru pro ostatní postavy a jejich draky - dvojčata jsem si oblíbila víc, než předtím! Momentálně mám za sebou dvě sezóny (Riders of Berk a Defenders of Berk), v příštím roce se prý má objevit další - neskrývám, že se na to těším :)

Oggy a škodíci (1998) (seriál)

Tak já vážně nevím, nejspíš jsem z jiné planety, ale Oggy a švábi mi připadají jako nehorázná blbost a nemám ani na to, abych to sledovala. S naprostým nepochopením a úžasem sleduji svoje osmileté já, jak se tímhle baví. Tehdy mi to připadalo průměrné, teď to vidím jako stupidní. Jiným se to může líbit, mě se taky líbí to, co ostatní považují za blbinu, ale já fakt nemůžu.

Jak vycvičit draka: Legenda o Kostikradovi (2010) (TV film)

Další bonus k Jak vycvičit draka. Na rozdíl od Book of Dragons (* * *) a Gift of the Night Fury (* * * * *) mi přijde kvalitou nejpřirovnatelnější k původnímu filmu. Snaha o humor se napůl nevyplácí, ale zbylá půlka těch vtipů je výborných - což nechápu, jak se povedlo. Na jednu stranu dětinské vtípečky (o spadlých kalhotách) a na druhou velmi zdařilé ("Narazil do ledovce, čímž spustil lavinu zmrzlých vikingů!"). Dobré to bylo :)