Citipati (2015)

Dojáček? Bezpochyby. (Brečím pokaždý, a to už jsem to viděla asi 20x.) Ale taky velmi kompaktní a zároveň mnohovrstevnatá - ovšem srozumitelná - metafora o koloběhu života - a umírání.

Absence (2015)

Instantní depka na tři minutky s velmi milou (ne)pointou + McGann (přiznávám, ta pátá hvězda je za něj). Za mě cajk.

The Hanging Gale (1995) (seriál)

McGannovic herecký klan se vydal po stopách svých irských kořenů - a výsledkem je poutavá minisérie, která prostřednictvím osudů jednoho vládního zaměstnance a dvou irských rodin mapuje jednu z těch černějších kapitol britské (a irské) historie, konkrétně velký hladomor v letech 1845 - 1852. Jedním z vrcholně sympatických rysů The Hanging Gale je skutečnost, že se velmi úspěšně vyhýbá předpojatosti a zjednodušujícím stereotypům. Anglický správce (vynikající M. Kitchen) je v podstatě slušný chlap zahnaný do kouta arogantní bezohledností svých nadřízených i celého systému a naprosto nekonstruktivní (jakkoli pochopitelnou) paličatostí čím dál naštvanějších Irů. A zatímco někteří členové místní komunity dělají co můžou, aby minimalizovali škody a ztráty (a valem při tom ztrácejí víru, dobrou vůli a iluze) a další se jednoduše snaží přežít, jiní se můžou přetrhnout, aby pokazili, co se dá (ať už jde o radikální odbojáře, kteří nevidí a nechtějí vidět jiná, než násilná řešení - nebo o prospěcháře, kteří úspěšně nacházejí způsoby, jak na krizi vydělávat - a prohlubovat ji). ...... The Hanging Gale je od samého počátku jedním z těch příběhů, které se ani nepokoušejí tvářit, že by mohly dopadnout dobře. Silné jako dobrá whiskey a bezútěšné jako dlouhá zima.

The Monocled Mutineer (1986) (seriál)

The Monocled Mutineer je skvěle napsaná lahůdka (spíš volně na historické motivy, než svědomitá rekonstrukce zaznamenaných událostí, přestože BBC udělala při propagaci minisérie tu chybu, že se ji snažila prodat jako "true story") - a jeden velký herecký koncert (především, ale nejen McGannův).

Withnail a já (1987)

W&I je o strašný spoustě věcí: o šedesátkách, o přátelství, o ceně za (ne)dospělost, o Shakespearovi a o životě, o tripu i o dojezdu, o tom, že všechno dobrý jednou musí skončit, že ne vždycky, když něco dobrýho skončí, něco jinýho začne - a o tom, že když nemejete nádobí aspoň jednou tejdně, musíte počítat s následkama. Jestli se vám po skončení tohohle filmu bude chtít vyrazit ve starým autě s kufrem plným chlastu někam na venkov, anebo propadnete hluboký depresi, dost závisí na tom, kde se v životě momentálně nacházíte. Withnail & I je jako kocovina po víkendovým tahu - když se to vezme kolem a kolem, vlastně na celý tý komedii nic moc veselýho není. (Což mi ovšem nijak nezabránilo výt u toho smíchy.)

Střepy v hlavě (2008)

Nadhodnocuju o celou jednu hvězdu a je dost dobře možné, že ji dřív nebo později uberu. V tuhle chvíli ale nemůžu než konstatovat, že mi ten film sednul skoro dokonale téměř ve všech ohledech, především pak pomalým budováním atmosféry a tíživou vláčností. A tou krásnou, hořkou pointou. Nemluvě o síle všeho toho studeného, hutného ticha. Ono, když se do takového ticha něco tříštivě rozbije, echa v hlavě rezonují dlouho a silně - a klidně se bez uzardění přiznám, že kolem zrcadel posledních pár dní procházím obezřetněji, než je u mě obvyklé.

The Last Supper (2012)

Lu Chuan natočil znamenité historické drama, formálně a vypravěčsky brilantní a herecky hodně silné v kramflecích. Znamenitý soundtrack studí za krkem jako ostří meče a všechna ta na první pohled odtažitá lyrika bolí jako děravej zub, protože jako každé kvalitní historické drama, Wang de shengyan je samozřejmě depka jako prase. (Jdu si dát panáka, mám najednou strašnou chuť celýmu tomu zástupu Ziyingem počínaje a Liu Bangem konče připít. Co vám budu povídat... Qinové a Chu-Han contention, to byly vždycky moje srdcovky.)

O makové panence (1972) (seriál)

Emanueli, Emanueli. Tak se mi zdá, že nějak moc piješ.

Global Metal (2007)

O Global Metalu jsem se dozvěděla přes Tang Dynasty, takže zjištění, že metal se poslouchá a hraje i tam, kde by ho člověk vůbec nečekal, pro mě překvapivé není... (Čínskou rockovou a metalovou scénu pozvolna - velmi pozvolna, protože s jedním dobrým albem vydržím kolikrát týdny až měsíce - objevuju už pár let...) Nicméně jsem téhle hodince a půl filmového materiálu velmi vděčná za spoustu zajímavých tipů pro download sessions během dlouhých zimních večerů a možná ještě vděčnější za to letmé setkání s metloši celého světa. Headbangers of the world, unite!

EZO.TV (2009) (pořad)

Máte bordel v linii žen, vaše duchovní jméno je Datael a uvidíme se na velkém karmickém pucování! (Zásobu vodky, bubínek a pozitivní energii s sebou.)