District 9 (2009)

Abych byl upřímný, těch 5 hvězdiček asi nebude úplně zasloužených, protože z filmu jsem si neodnesl to, co by měl "dokonalý" film splnit, ovšem když se porozhlédnu do historie, zjistím, že jej mohu za dokonalý pokládat. Opravdu velmi pěkný koncept, velmi dobrý scénář s mnoha myšlenkama, krásně rostoucí napětí, film velmi dobře působí na emoce, a to tak, že na konci filmu člověk smutně, ale přitom potěšeně kouká jak to celé končí a vduchu si říká, kdy už bude natočené pokračování... A teprve zde přijde první rána - až dlouho po konci filmu, po tom co se doma vyspíte, ono žádné pokračování zatím v brzské době nebude a ani se nechystá. Tento film je originální a nenajdete zde nic, co by rušilo nadprůměrné hodnocení, a to dokonce i mnohdy kritizované jednoduché dětinské scény, protože toto už je opravdu jen hledání "něčeho". Film mohu vřele doporučit všem, co mají rádí napětí a sci-fi, rozhodně tento film nebude špatnou volnou na sobotní večery. 95%

Černí baroni (1992)

"Kontrolní otázka :-D Jestli pak víte, jakoupak má takový samopal kadenci :-)" A co prostě víc k tomuto dodat? Jestli tenhleten satirický román nezakořenil v srdcích národa, pak je s námi něco opravdu špatně :-D

Slunce, seno a pár facek (1989)

Osobně se divím, že existují tací, kteří tento snímek doslova zatracují. Osobně jsem si až donedávna myslel, že v každém čechu tkví jistá vesnická duše, žijící v primitivních podmínkách, i přes to, že inteligence národu nikdy moc nechyběla, za to rozum ano. Troškova tvorba tak nejspíše původně měla vyznít, protože takto se ještě dodnes na mnoha místech opravdu žije. Evidentně už ale dnešní doba likviduje paměť a životní styl, což je škoda, protože bych rád, kdyby i mladá generace jednou tento film obdivovala, bohužel jim to už nicmoc neřekne, a tuto satiru už nikdo řádně v budoucnu neohodnotí... Pro mne je to snímek tak cenný, že si jej vybavuji stejně jasně jako vlajku nebo hymnu :-) a to je co říct, i přes to, že kvalitnějších českých filmů je dost, bohužel, originalita jim chybí, a rychle se na ně zapomene, za to tento nejlepší díl ze série, v mém případě zůstane v podvědomí opravdu dlouho :-)

G. I. Joe (2009)

Kdybych si odmyslel smutný výraz hlavního hrdiny, a maximálně trapný dabing, který nesedí k mimice (jinak docela amatérského herce), zůstane ne příliš dobře zanimovaná akce. Na druhou stranu, hvězdička plus, jakožto fanda crysis :-) Nano obleky jsou docela fajn, a člověk by si je chtěl až zkusit :-D Suma sumárum, stručnost nade vše, ve filmu nehledejte logiku nebo nějaké hraní, je to jen recitace trapného klišé textu ( no hláška typu : " chci k Vám" vyzněla úplně nejhůře z celého filmu, jako z dětské pohádky k tomu ještě špatně sehrané..., vytůnovaná moderní animací, která se taktéž příliš nepovedla. Ale nostalgicky jsem si vzpoměl na svá mladá léta, kdy jsem GI Joe hrával na 8mibitových konzolích :-) Film je ale rozhodně jen průměrnou moderní podívanou. Rozhodně hlad po Transformerech neukojil :-(

Memphiská kráska (1990)

Film je pro mne citovou záležitostí, už jen proto, proto že byl můj první válečný co jsem ve svém jednociferném věku shlédl, a také proto, protože se nadmíru líbil. Jestli jsem někdy viděl nějaký film vícekrát než 30krát, tak o tom nevím. Hercům jsem zkrátka uvěřil ve všem, a dovolím si tvrdit, že film svým netradičním pojetí hodně zabodoval. Příběh je poněkud jednoduchý, odletět, vybombardovat, vrátit se, ale to je možná důvod, proč bylo na herecké výkony místa až až - a že se jim hraní povedlo ;-) (pokud možno shlédnout originál bez dubingu)

Já, legenda (2007)

Hned na úvod tomuto filmu škodí pár věcí, které si mohli tvůrci odpustit. Jako první, jsou opravdu až neuvěřitelné účinky viru, zadruhé až příliš klišé manželský pár skupinky nakažených. Jejich duet a soudržnost je fajn, ale onen stopařský um je podle mého docela veliký úlet. Když se ale odprostím od těchto drobných nedostatků, vychrlí na mě Will se svým hereckým umem, který ve mě opravdu vzbuzuje pocit reality, nemluvě o tom, že si kolikrát připadám, jako bych byl na jeho místě. Inu, na film, kde je hlavní role vidět asi 95% čistého času, se béčkový herec asi moc dobře nevyplatí - Málokterý film taky dokáže takto pohltit, a málokterý mě dokáže v jistých pasážích dojmout skoro až k slzám. Nutno uznat, že zhruba v půlce filmu jsem se musel značně přemáhat, milovníci psů dají zajisté zapravdu. Zkrátka a dobře, film je více než vhodný pro večerní podívanou s blízkými, tedy pokud se počítá s tím, že bude nahazovat lehce ponurou atmosféru s docela proměnlivým dějem, který často střídá v člověku napětí, strach a úlevu.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Evidentně nejslabší kousek ze série. Filmu škodí herecké osazení Johna Conora a škodí mu už přílišná modernizace a klišé v podobě robotí záporné hrdinky (ikyž má to svou logiku samozřejmě, pouze do jisté míry). Co naplat, nějak se pánům v režiji zamotala dějová linka, a paralerní světy budooucnosti už praskají ve švech. Hraní s časem je věc krásná, ale bohužel nemá vysvětlení, tudíž diváků neřeš okolnosti. Trojka byla zkrátka natočena ve špatném čase, v období před válkou už točena být vůbec neměla, a rozhodně ne Johnatanem Mostowem. Na film se samozřejmě koukat dá, a to poměrně dobře. Bohužel je to rozhodně nejrozporuhodnější Terminátor v sérii, přičemž kdo dodnes trojku neviděl, a chce se podívat na nový Salvation, rozhodně o nic nepřijde pokud na T3 koukne někdy jindy. O nic nepříjde.

Transformers (2007)

Co dodat. Velmi kvalitní filmové zpracování mého dětského oblíbeného animovaného seriálu. Krásné animace, zajímavý, ikdyž hodně primitivní příběh, také i ten nějaký doják (zajetí čmeláka), prostě zaujmou každého, kdo má pro umění trošku cit (maniaci detektivek v podání Columba a jiných, nebo pořadů alá 5 proti 5ti ruce pryč). Snad jen veliké mínus vidím jejich původ, prostě nějak mi nesedí považovat transformery za organismy. Rozhodně se ale budete u koukání bavit ;-)

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Úžasný nezávislý film X-Men Origins. Tak toto označení mluví za vše, a myslím si že to vystihuje přesně to, čím film Wolverine doopravdy je. Film už od počátků naznačuje, že pojednává úplně o něčem jiném, a bude dosti odlišný od těch předchozích. Inu, po X-Men 3 už by se dal následný díl očekávat ve stylu armagedonu, alespoň tak předchozí díly exponovaly. není divu, že se prostě muselo zpomalit, efektů bylo mnoho, a nikdo se ani své oblíbené postavy nestihl nabažit. Wolverine pojednává přesně o opaku, a konečně si Rosomáka užijeme naplno, jakožto nejsmutnější a nejstarší postavu z X-menů. Netřeba zmiňovat Workprint, který shlédlo poměrně hodně lidí, směle můžu říct, že film je dotažen k nepoznání, a člověk až žasne, jakou titěrnou práci si vývojáři dali. Film prostě oku lahodí, a děj má spád. Jako snad jediné mínus, vidím lehkou nekompatibilní návaznost na díly ostatní, a snad i mnohdy příliš předvídatelné zvraty. Každopádně herci sehráli dobrou hru, a snad se nenajde žádný, který by tuto hru nějak kazil. Tímto dávám Wolverínovi 4,4* a děkuji tvůrcům za to, že X-Menům dali zase koukatelnou šťávu :-)