Simpsonovi (1989) (seriál)

Kdo by neznal, kdo by neviděl, koho by nebavili....... Asi tak bych to vyjádřil... I přes to, že humor mi mnohdy nesedí, vizuálně je nemám rád, postavy jsou mi cizí, musím konstatovat, že se jedná o těžiště inspirace pro všechny další budoucí tvůrce animovaných sitkomů. Dnes beru simpsonovy, jako dědečka svého žánru, stejně jako ke starým lidem, i k nim vzhlížím s respektem, ale s odstupem.

Mr. Bean (1990) (seriál)

:-D jako co k tomuto volovi říct :-D Pan nechutný. Já jsem ale čech, a češi jsou h*vada. Myslím si, že český národ si s Beanem všeobecně rozumí :-D

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Zde se bohužel rozchází moje subjektivita s realitou. Aneb, co na tom filmu všichni tolik vidí. Samozřejmě jsou mi devízy filmu jasné, zpracování a celkový obsah včetně chytlavosti nikoliv. Polovinu filmu člověk prospí, zajímavé jsou historky jen s Travoltou. A to je docela málo. Obvzláště mě dojímá, kdy sám člověk, co pulp fiction miluje a vychvaluje do nebes, v zákulisí tvrdí, že je místy hodně nudný... Pokud má být tohle ta genialita filmu, tak na mne bohužel to nefunguje, já se raději bavím (dle mého filmu škodí dabing, kde politika Tarantinova slova spočívala i ve správné intonaci a dvojsmyslných narážek, které v českém znění nejsou příliš vidět, a málokdo je tak sběhlý angličtinář s praxí, aby znal jejich slang.). Pro mne průměrná podívaná na kompletně celý večer.

Postal (2007)

Tak já to řeknu asi takto. Pokud se k filmu od začátku postavíte jako k parodii na herní předlohu (tehdy mám pocit i knižní), tak možná dáte hvězdy i tři. Já to zpočátku neudělal. Dnes už vím, že Boll je mistr parodie ve velikém B stylu, a jeho další film se mi snad podaří ohodnotit lépe. Co prostě více k tomuto dodat.

Strážci - Watchmen (2009)

Víte, dlouho mi trvalo, než jsem přišel na to, že se jedná o komiksový námět, a to popravdě až do příchodu mého oblíbeného modrého Doktora Manhatana. Jako malý jsem komiksy sledoval, bohužel jen v originálním jazyce, kdy jsem tomu vůbec nerozuměl, a dlouho mi trvalo, než mi došlo na co se koukám. Faktem ale zůstává, že to nebylo na škodu, a můj dobrý pocit z filmu to jen umocnilo, i přes to, že je film pro diváka velmi náročný a kolikrát mu dialogy lezou na mozek s tím, že se pomalu ztrácí v hlavní pointě filmu. Zase tak dramatické to ale není, protože dějová linie je vážně komiksová, a ta musí být jednoduchá co si budeme povídat. Film má většinu doby spíše psychologický a filozofický podtext, přičemž to kompenzuje zbytku obecenstva akčním začátkem a koncem. Tím nechci tvrdit že je akce málo, ba naopak, je to naservírované vše docela netradičně, asi tak jako tomu bylo u Sincity, zkrátka sem tam se něco hrubého sehraje přičemž to vystřídá ihned detektivní námět, a pořád dokola. Co ale filmu vytknout? Rozhodně právě režiji a dějovou linií, protože pokud chcete film shlédnout celý a užít si ho, musíte si zkrátka na to udělat předem náladu, a né doufat na to, že vás film v průběhu zaujme, to právě nemusí, i přes jeho vizuální krásu.

Deník mrtvých (2007)

Blbost, ale paradoxně to vzbuzuje to co má, tedy alespoň na mne to zafungovalo. I přes snahu a nízký rozpočet se film dostal z béčkového korýtka, ikdyž jenom na hranu kde balancuje na vlně experimentu inspirovaný filmem blair witch. Pro fandy zombie filmů to bude ale rozhodně něco nového a nepoznaného, pro klasické diváky jen lepší béčko. I přes to si ale neodpustím o filmu tvrdit, že je jeden z lepších co se v žánru nabízí ;)

Terminator Salvation (2009)

Snad ten nejrozporuplnější film tohoto roku, a i přes opravdu dětinské scénaristické kixy, je to jediný postapokaliptycký (jaderný) film, který se za poslední dlouhá léta ukázal v kvalitním světle, a jako jediný mi se vším všudy nejvíce připomíná herní řadu Fallout, přičemž tento díl Terminátora se zrovna té herní Trojce blíží dokonale.... Pro ty kterým by mé hodnocení 85% vadilo, uberte si hvězdičku za iluzi, kterou s tímto filmem prožívám :-) Hlad po filmovém Falloutu je zkrátka veliký.

Temný rytíř (2008)

Na tento film jsem si poctivě zašel do kina, ba co víc, podařilo se mi i získat Blue Ray verzi v anglickém znění, ale i přes to, že film je velmi povedený, neodnesl jsem si z něj to co bych si rád odnesl. - Batmana-. Popravdě temného rytíře jsem měl možnost si vychutnat jen párkrát, výraz Christiana Bejla je jako kdyby ho pořád něco bolelo, přičemž v prvním díle mu to i celkem sedělo, a demagogie filmu se tak nějak divně točila dokolečka, že jsem se v ní ztratil a dost času mě film nudil. (když opominu první shlédnutí v kině, ale i přes to je v tom cítit lehké režisérovo zaklopýtnutí). Popravdě jediným nezapomenutelným zážitkem se pro mne stal Joker, a věřte nebo ne, když se někdo zmíní o Temném rytíři, vidím hned Jokera, a ještě tak i dlouho na to než si uvědomím, že se jedná vlastně o nejnovějšího batmana. Dlouho jmem přemýšlel, zda dát hvězd 5, ale když se nad tím zamyslím, Temný rytíř není film na který bych se musel jít koukat, kdyby se naskytla příležitost. Proto dávám jen uspokojivých 85%

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Nebýt mé přítelkyně, jakožto člověka co četl všechny čtyři romány, asi bych byl ochuzen o zajímavé detaily, které mi mnoho věcí daly do souvislostí, a nepřipadaly mi potom tak moc klišé (třeba jako závěrečné vzdychnutí, nebo všeobecný systém fungování vlčí smečky a průběhu proměny). Každopádně jsem realista, a nebýt odborných průpovídek mého ženského průvodce během filmu, asi bych hodnitil mnohem hůře, což bych na druhou stranu nerad, protože i přes to všechno to není nejhorší film, a dá se na něj podívat, pokud tedy máte upíři romány pro ženy rádi :-)

Avatar (2009)

Abych pravdu řekl, filmu a jeho reklamě jsem nevěnoval ani kapku pozornosti, i přes tu masáž, která se na nás ze všech stran valila. Dokonce mě ani nevyvedlo z klidu jméno legendárního mága Camerona, který se Avatara odvážil po tolika letech uvařit. Inu, je ode mne barbarstvím, ale musím si přiznat, že nebýt přítelkyně, tak bych v 3D kině neseděl, což by zajisté znamenalo mou největší ztrátu tohoto desetiletí o kterém mohu směle říct, že bylo úspěšně Avatarem završeno, ba co víc, ztratil bych zážitek, který rozhodně dlouho žádný film jen tak nepřekoná. Snad o to lépe v mém případě, že jsem vlastně neměl co ztratit ,kromě skoro tří hodin života, o které jsem v podstatě přišel, a co je vtipnější, nějak jsem i přechodil tu nesnesitelnou potřebu jít na WC... Ach ty čáry... Musím podotknout, že v 3D kinech už jsem několikrát byl, ale teprve poprvé mohu říct, stojí to za to! Obrovský kus práce, která jde vidět v každém momentě a na každém záběru. Nádherný, poutavý a emotivní příběh, který vám kolikrát připadá jako druhotná záležitost, až mi místy připadalo, jakoby se film vysmíval nějakým zásadám kinematografie, který si jde úplně odlišnou cestou. Každá vteřina pohledu do přírody člověka baví, a řekl bych, že toto bylo Cameronovým cílem. Přenést diváka na jinou planetu se vším všudy. Já se nejenom přenesl, já se tam rovnou i ztratil. Nejlépe zainvestované peníze v mém životě. Investice, která se vyplatí komukoliv! Rozhodně na to jděte všichni kdo můžete, na 3D kino neváhejte ani minutu :-) Přeji nádherné prožití "doufám že opakovatelného" zážitku ;-)