Nespoutaný Django (2012)

Geniální fúze spaghetti westernu a blaxploitation žánru pod taktovkou Tarantina. Z mé strany vůbec žádný problém s délkou stopáže. Celému snímku pak herecky vévodí především Christoph Waltz a Samuel L. Jackson, přestože hlavní postavou je Django v podání Jamieho Foxxe. QT natočil brilantní snímek, který však v některých chvílích trochu ztrácí dech - aby ho vzápětí všemi silami opět popadl. Všude stříkají hektolitry krve, ale tyto velice zábavné scény jsou kombinovány s nepříjemným násilím, což považuji za brilantní tah. Jinak je ve snímku ohromná spousta skvělých konverzačních (úvod) či groteskních (KKK) scén, které rozhodně vejdou do dějin kinematografie.

Java Heat (2013)

Plížením, plazením vpřed. A nebo raději ne

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Čekal jsem, až někdo natočí pořádně tvrdou gangsterku z padesátých let ve stylu videoher Mafia II nebo z pohledu vyšetřování v L.A. Noire. Obojí Gangster Squad splňuje. Akce je super, jenže za drahými obleky, nablýskanými auty a prostředím Města andělů stojí laciný příběh, který ve finále nemá co nabídnou. Škoda. Palec nahoru alespoň za Emmu(škoda, že není alespoň polonahá), Ryana a Nicka Nolteho

Jako za starejch časů (2012)

Walken je rád, že chodí, Pacino, že mluví. Tahle úvodní trojka kdysi bývala velmi charismatická a ničivá. Obávám se, že jejich sláva je už ta tam a Stand up guys působí jen jako vykrádačka sebe sama. Hlášky postrádají úroveň a režie je řídká jako polední přesnídávka. Jako tuctovka a jedno rázovka však postačí.

Stud (2011)

Soustředěná a naturalistická sonda do života středostavovského ajťáka z New Yorku, který si žije stylem single: bez závazků, bez vazeb k rodině a hlavně podle vlastního gusta. Autor vlastně hrotí problematiku nezávaznosti a epikurejství, s nímž se generace dnešních pětatřicátníků nedokáže vyrovnat, protože se pro ni vnější svoboda stala závislostí. Pro hrdinu Studu jsou výrazem svobody nespoutaná promiskuita a konzumování pornografie. Ztrácí schopnost udržovat hlubší vztahy, postupně se propadá do víru dekadentní sebedestrukce /podobně jako hrdinové opusu Requiem za sen/. Problémem však je, zda otevřené zobrazování sexuality nestráví zamýšlenou etickou pointu, která přichází až v samotném závěru filmu. Film sám totiž může působit destruktivně a vlastně jen znásobit marasmus, proti kterému se obrací. Bravurní, silné, epické.

Yuma (2012)

Tak moc bych si přál žít v této době. V době, kdy jeden člověk něco znamenal a dokázal leccos změnit. Mularuk, který předhazuje život v pohraničním Polsku velmi svižným a silným příběhem si u mě zasloužil uznání. Škoda jen, že těch výstřelů a pěstí nepadlo trochu více. Zdařilý kousek, kde si každý najde to své, to, za co mu stojí fandit hlavním hrdinům.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Závidím lidem, kteří si teď mlsně olizují rty a plesají jako nejnáruživější fanoušci, pro mě je však film Hobit je důkazem Cimrmanovy světovosti. Tvůrci v něm tak důsledně aplikovali jeho slavnou frustrační kompozici, že se nezabývá žádnými vedlejšími, natož pak hlavními motivy - vystačí si pouze s mostky, výplněmi až vycpávkami, nejčastěji však vykrádačkami úspěšných sekvencí předchozí trilogie. Dychtivý divák tak téměř tři hodiny prožívá intenzivní střídání pocitu očekávání a pocitu zklamání. Nevím, věru, co vytknout dříve, zda mátožnost postav, zdlouhavou popisnost, trikovou skřetí zbytečnost nebo opakování profláknutých efektů. Gandalfovo stálé: "Utíííkejte!" má pro mě tentokrát hořkou příchuť doporučení. Přesto dávám 70%, protože stále doufám, že jsem jen nebyl správně naladěn a později, jak je u Tolkiena i Cimrmana zvykem, mi význam díla dojde.

Slovinka (2009)

Slabý příběh tvářící se jako silný. Hlavní hrdinka je k uzoufání nudná a její dva pasáci snad v životě neviděli ženskou. Tohle bylo opravdu šlápnutí do vosího hnízda.

Protiúder (2010) (seriál)

Americký patos doprovázen tou nejlepší akční stránkou za poslední 3 roky. Percival servíruje akční nášup od úvodního pilota do prozatím závěrečné série. Až na hlavní terminátory si nemůže být nikdo jist svým životem. Napětí, akce,krásné ženy a skvěle provrtaný příběh nenechá jednoho diváka klidným. Pro mě po "24" další kultovní trhák, který si jistě za pár let pustím rád znovu.