Nepřítel třídy (2013)

Podobné ako francúzska The Class. Toto ma ale predsa len bavilo o niečo viac. Má to dobrú gradáciu a citeľnú dusivú atmosféru. Po zhliadnutí podobného filmu mám vždy pocit, že byť učiteľom je asi to najťažšie zamestnanie na svete. Inak, len mne pán profesor pripomína Ivana Trojana? IFF Bratislava (7.11.2013 - Kino Mladosť) /Po filme sme mali Q&A, režiséra a spoluscenáristu Biceka inšpirovali skutočné udalosti, ktoré zažil na škole - samovražda dievčiny z vyššieho ročníka, dokonca aj sviečky a scéna so školským rádiom sa udiali; do úloh obsadil nehercov/študentov, ktorých hľadal a vyberal po stredných školách v meste; dievča, ktoré hrá Sabinu ju najprv hrať nechcelo, a tým sa vlastne vyhovovala povahovo filmovej postave/

Gravitace (2013)

Ja ti neviem, Gravity, nemala som síce žiadne očakávania a celkom dobre sa mi podarilo dlho vyhýbať spoilerom, ktoré na mňa lietali z každej strany, ale viac ako polovicu filmu som dostávala studený psí čumák. Vtiahlo ma to a začalo zaujímať niekde v druhej polovici. Sandra bola fajn, Georgeova postava ľahko zabudnuteľná, 3D celkom pekné, ale často naň nechodím a nejaké wow mi neprišlo. Záver sa mi páčil dosť. V rámci možností. Sklamanie je, ale nie nejaké obrovské, som zvedavá, s čím príde Cuarón nabudúce. (Cinema City Eurovea - 30. 10. 2013)

Don Jon (2013)

Čo som to do pekla videla a dala za to necelých päť eur? A prečo do pekla všetci okrem Moore tak hlúpo rozprávali? No občas sa asi stane, že si vyberiem v kine aj niečo takéto. Hlavu si nebúcham, len celkom presne neviem, čo som vlastne videla a čo si o tom myslím. (Cinema City Polus - 28. 10. 2013)

Yossi (2012)

Nechýbalo mu v mojich očiach a hlave veľa k štyrom hviezdičkám. Prvá polovica bola taká trochu nijaká, ale ak mala vykresliť nijaký Yossiho život, tak sa jej to podarilo. V niektorých momentoch to bolo pre mňa veľmi silné, zvláštne, keď som sa asociovala mužskou homosexuálnou postavou. A niekedy som mu tak veľmi rozumela, ako ani sebe nerozumiem. O existencie nejakej prvej časti či prológu či čo to bolo som nevedela, ale aj tak ma nejak neláka. (Filmový festival inakosti, Lumiere - 26.10.2013)

Margarita (2012)

Ostala som z toho filmu taká nerozhodná. Občas je zábavný, ale pri väčšine vtipov som mala dojem, že až príliš tlačili na pílu. Postavy sa správali prehnane a niekedy by ste ich mali chuť prefackať. Celé je to také jednoduché, aby to nikoho až tak veľmi neurazilo. A tipovala som dobre, podľa reakcií publika pri pozeraní filmu, lebo tento film získal Ružový balónik. Teda podľa návštevníkov a ich hlasovania skončil ako najlepší na FFi 2013. (Filmový festival inakosti, Lumiere - 26.10.2013)

Dobrodružství Priscilly, královny pouště (1994)

Všetci traja boli úžasné kráľovné v neskutočných kostýmoch. Plus skvelý humor. A hneď ako som prišla domov som si musela pustiť Abbu. Btw, jeden známy mi povedal, že to má smutný koniec. Tak som sa o tých exotov bála! Hlavne keď Adam išiel na trip do mesta, v ktorom nemajú radi transsky. (Filmový festival inakosti, Lumiere - 25.10.2013)

Věra 68 (2012)

V jeden večer som si dala hneď dva dokumenty, najprv Zamatových teroristov a potom Věru 68. Občas sa tak náhodne podarí vidieť tematicky (aspoň trochu) blízke filmy. Možno som sa nechala uniesť a na päť hviezd to nie je, ale sakra, dojalo ma to. Čáslavská bola a je osobnosť. By ma zaujímalo, koľko takých osobností je v súčasnom športe. Pri archívnych záberoch z majstrovstiev a olympiád som niekedy ani nedýchala. No bola to sila, ktorá urobila dojem aj na takého športového ignoranta ako som ja. No a ten samurajský meč, úžas a nekonečný rešpekt. (Lumiere - 20.10.2013)

Amarcord (1973)

Talianske filmy majú pre mňa zvláštne čaro, ale houby sa môžem hrať na nejakého experta. Toto bol milý filmový zážitok, najmä vďaka tomu panoptiku rôznych postáv a ich interakcií medzi sebou. Videla som na veľkom plátne, bratislavské kino Mladosť oslavovalo 100 rokov, toto premietali ako posledný film v rámci svojho narodeninového špeciálneho programu. Dobre vybrali. Obľúbená scéna: "I WANT A WOMAAAAAAN". Btw, prečo som to videla v anglickom znení? To asi nie je pôvodné. Celý čas mi to dosť silno prekážalo, lebo tie hlasy boli akoby naschvál parodizované do taliančiny. (Kino Mladosť - 19.10.2013)

Obchod na korze (1965)

Bratislavské kino Mladosť oslavovalo 100 rokov existencie a pri tejto príležitosti premietali Obchod na korze (a Amarcord a zopár ďalších vecí, videla som len tieto dva spomenuté). Vstupné bolo za euro. No nechoďte. Ja som film ešte nikdy nevidela a táto príležitosť ma fakt potešila. A celý film ma potešil. Teda, nie že by som bola nejaká škodoradostná, hurá, pogrom. Potešilo ma, aký dobrý film máme v našej kinematografickej histórii. Neviem, môžem ho považovať za slovenský? Lebo ak áno, tak u mňa predbehol Pannu zázračnicu a je to môj naj slovenský film. Silný zážitok, zimomriavky vždy, keď sa ozvala ostrá Liškova téma, úsmev, keď sa na plátne mihol Juraj Herz. Úžasná interakcia medzi Krtkom a šábesovou bábou. Opäť som mala pocit, že vtedajšie dialógy v scenároch nezneli tak malicherne ako dnes a to sa snažím vždy pozerať bez predpojatosti. (Kino Mladosť - 19.10.2013)