Rodina na baterky (2021)

Skvele a crazy, zabavili sme sa všetci. Odkazov a analogii požehnane.

Velryba (2022)

Starý dobrý Darren. Nie je to také "štýlové" a šokujúce ako jeho ostatné diela ale o to viac je to komornejšie a intimnejšie. Fraser je vynikajúci a takisto aj ostatné postavy. Celkovo je to veľmi originálne dielo, no skoršia Darrenova tvorba ma na prvé zliadnutie oslovila vždy viac. Tu bude časom nutný refresh. Silný moment: Záver a z neho plynúce emócie.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Tupé konanie postáv v tupo vykonštruovanom príbehu. Film ktorý vznikol len preto aby vznikol. Bohužiaľ aj to je obraz posledných marveloviek. Hodnotiť nejaké aspekty filmu ako fanservice, scenár, hercov a pod. pre mňa nemá v tomto prípade zmysel a pokladám to presne ako aj film za ZBYTOČNÉ.

Vřískot (2022)

Mám Vreskot rád a som veľký fanúšik. Preto ma 5 diel trosku sklamal. Aj na Vreskot tupé konanie a dialógy postáv.... Takmer žiadna atmosféra Woodsboro... Minimalistické a neefektívne zapojenie kultových postáv, ktoré pôsobili ako by tam ani nemali byť a málo nápadité vraždenie nezachránilo ani občasné žmurkanie na diváka či evidentná pocta Wesovi....(hluposti ako neskutočná sila 50 kg dievčatka, či vzblknutie tela po dotknutí sa plynového sporáku :D, radšej ani neriešim) .. Ono mam celkovo pocit, že ťa hravosť hlavne z prvých 3 dielov nebude nikdy prekonaná... A snaha s príznačným vrátením sa k originálu na mňa až tak nefungovala.... Smrť Deweyho bola už len posledným klincom a pomyselným zabitím "série"... Ďakujem Wes Craven za stvorenie zábavného kultu, bez vás to už nie je ono.

Sebevražedný oddíl (2021)

Drzosť, vtip a krvavosť tomu nechýbali, tam ju Gunn frajer a jeho štýl mi nesmierne sedí. Dúfam, že DC to pod ním konečne rozdýcha. Chýbal mi v tom však väčší cit, stotožnenie sa s postavami, ktoré mi boli fakt u riti - proste nemalo to pre mňa ten šmrnc ako The Boys, Kick Ass a dokonca aj Guardians of the Galaxy.

1917 (2019)

Takže takto..... 1917 som zhliadol pomerne neskoro a bohužiaľ nie v kine. Aj tak môžem ale s kľudom prehlásiť, že po technickej, kameramanskej, "áno aj strihovej" a najmä scénografickej stránke sa jedná o jeden z najpozoruhodnejších filmov posledného obdobia. Tak intenzívny zážitok sa len tak často nevidí. Film by som rozdelil na dve časti a to prvú - technickú, kde doslova hltáte každú sekundu toho "jedného" záberu a trvá po most. Druhá časť emocionálna začína práve v tomto momente a scéna, kedy sa Schofield preberie po strete s nemeckým vojakom a vyjde von z budovy je bezpochyby jedna z najdychberucejšich aké som doteraz videl. Tu jednu hviezdu pridám možno po druhom zhliadnutí alebo po čase, keď odpustím určité nelogickosti, nič to však nemení na tom, že 1917 vám ukáže ľudské zverstvo a neskonalú hlúposť takým spôsobom, ze na to nezabudnete.

Na nože: Glass Onion (2022)

Oproti jednotke až zúfalo tupé, neoriginalne a čo je zarážajúce, nepochopiteľne predvídateľné a to už po veľmi krátkej dobe. WTF moment žiadny, postavy nesympatickeé až iritujuce a vzhľadom na ich počet aj dosť nezaujímavé. Chybou tohto celého nebolo ze to vzniklo (inak by to bol len ďalší typický Netflix), ale že je to pokračovanie veľmi dobre spracovanej jednotky. Ďalšia časť už dúfam nehrozí, ale nie som si tým až tak istý. Toto bola pomerne katastrofa. Dve hviezdy len vďaka pár detailom ktoré zaujali. To je málo.

Víly z Inisherinu (2022)

Veľmi záleží..... A to opäť..... V akom rozpoložení a nálade budete tento film sledovať. To však nemení nič na fakte, že ide o nadpriemerné a originálne dielo. Pán režisér sa tu trochu inšpiroval Mallickom, ale našťastie si zobral len to dobré. Trailer veľmi zavádza a celé to z neho pôsobí dynamickejšie a vtipnejšie, co je na míle vzdialené realite. Poetický záver je zakončený v štýle Inception a ta jednoduchosť života by sa dala aj krájať. Milujem to. Zapamätateľné: Výkon Farrella, Keoghana a Condon, bezpochyby...

Město (2010)

Gone Baby Gone bolo od Afflecka úplne niekde inde, také civilnejšie, nakrútené viac pocitovo. V The Town bolo cítiť väčšie ambície, ale ako tu už niekto písal, bolo to klišé a ešte k tomu zidealizované. FBI na jednej strane vystopuje celú skupinu, akoby si to cele vycucala z prsta, no na druhej strane namiesto sledovania Afflecka kontaktuje a sleduje jeho ženské. Ten sa zatiaľ prezlieka za všetko možné a všetko možné aj vykráda. Nepochopiteľné. Na konci je všetko veeeeeeelmi zjednodušené a z FBI sú idioti. Hmmmm Niečo zapamätateľné: Rennerov chladný pohľad je fakt cool.

Sopka: Záchrana z Whakaari (2022)

Na dokument to bolo trochu moc natahovené a určite by to znieslo aj kratšiu stopáž. Emocionálne je to dosť silné, niekedy až priveľmi (na čo občas réžia až priveľmi tlačí). Bola to tragédia a o život prišlo veľa ľudí, ale treba zase povedať, akokoľvek to znie, prišlo ich o svoj život úplne zbytočne. Je to jedna z najčinnejších sopiek na svete a stále aktívna. To nestačí??? Podpora komunity tam je však ukážková, zlyhaniu na vyšších pozíciách sa nevyhol ani Zéland. Najväčšie gule zo všetkých tam mal jednoznacne Mark, klobúk dole. Nepochybujem o tom, že z toho bude aj hraný film. Ako kvalitný, to už je otázne a závisí od veľa faktorov.