Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Hodnocení 4. série (po 7-mi dílech). Třetí série, která byla spíše teenagerovskou komedií jsme se vrátili zpět ke spíše hororovému nádechu, za což jsem hodně rád. 4. série je určitě mnohem logičtější než série třetí. Má však pár neduhů. Prvním je, že je tam až příliš postaviček, které se chovají "komicky". Tím druhým je, že je to příliš rozplizlé. Těch příběhových linek je příliš až to začíná připomínat první série Hry o trůny, ale sem se to moc nehodí. Linka kolem Harboura a Ryder je sice zajímavá, ale celkově se jeví naprosto zbytečně. Ještě více to platí o další skupině, které po oddělení Millie Brown přestane mít pro děj jakýkoliv význam a navíc ne ještě k tomu nezajímavá. Prakticky to nejzajímavější se stále děje v našem starém dobrém městečku a pokud bychom zůstali jen tam, byl bych úplně stejně spokojený a možná i spokojenější, zatímco Netflix by pár dolarů ušetřil. Ale jinak to je supr pěti-hvězdičková záležitost a těším se na poslední dva díly. Nicméně kdyby to bylo trochu komornější, s méně postavami a omezeno na maximálně dvě lokace (městečko a laboratoř), asi bych byl ještě spokojenější.

Gangy z Birminghamu - Série 6 (2022) (série)

Peaky Blinders byly vždy trochu pozérská záležitost, ve které forma vyhrává nad obsahem. Nicméně v této sérii už dialogy vážně hodně šustí papírem. Dialogy jsou plné "básnických" obratů, a já mám opravdu problém uvěřit, že by lidé z těchto kruhů takto mluvili a už vůbec tak nikdo nemluví v emocích. I tato série si se sebou táhne to dobré (vizuál, atmosféra, herecké výkony) i to špatné (přílišné pozérství, špatně uvěřitelné dialogy, občas přílišná utahanost). Spoilery. Celá série je poměrně dost roztahaná a hlavně chybí nějaké směřování k nějakému cíli. Určité cíle jsou zde sice nastíněné, ale vše se topí v různých epizodních příbězích a příběh tak sotva drží pohromadě. Jednotlivé postavy mají na plátně poměrně málo času - zjevují se a mizí - a tak to je stále "one man show", která je však stále méně zajímavá. Místo pořádného vystavění vztahu s dcerou je tam zápletka cigánské kletby. Místo rozpracování vztahu s Michaelem se zde objeví odnikud další syn (ale uznávám, že je to zajímavá postava). Místo rozpracování tématu úmrtí dcery scénárista přidal další motiv - smrtelnost hlavního protagonisty. Série řeší všechno a nic. Politika, drogy, násilí, úmrtí, uvědomění si vlastní smrtelnosti, vztahy k lidem vlastní rodiny, odpovědnost za vlastní činy - to vše by chtěl seriál řešit, ale nakonec neřeší vůbec nic. Co naopak bylo hodně dobré, také byla scéna s "nepodplatitelným sudím". Ne, proto, že bych bych se vyžíval v krvi, ale proto, že divákovi připomíná, co jsou Peaky Blinders zač. Jeden z velkých záporů seriálu pro mě vždy bylo, že se seriál vyhýbá právě takovým scénám, což může vést k tomu, že zapomínáme, jací hajzlové to vlastně jsou. Tradičně skvělá je Anya Taylor-Joy, která si ukradne pro sebe jakoukoliv scénu, kde se objeví. A konec vcelku ušel.

Ztracené město Z (2016)

Fakt se mi k tomuto typu snímku nelíbil ten zvolený filtr. Jinak docela slušný snímek - cca 70 %.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Poslední dobou už buď stárnu nebo jsem totálně přesycen všudypřítomného digitálního bordela, že mám obrovský problém si užít komiksové akce. To platí i pro tento snímek, kdy akce bylo to, co mě na filmu nudilo. Co mě však nenudilo, bylo dramatické rozpracování jednotlivých postav. Vztah mezi Spider-manem a MJ tu konečně dostává nový rozměr, důležitou roli ve vývoji Spider-mana sehrává i teta May a konec konců nakonec další dva Spider-mani (například Spider-man Andrew Garfielda tu dostane hned dvojího zadostiučinění). A ten konec - ten byl emocionálně neskutečný. Spider-manova oběť byla obrovská a právě to je důvodem, proč tomu dávám plný počet (bez toho by to byly standardní čtyři hvězdy). Co mě trošičku zamrzelo, že i při tak velké stopáži nezbyl větší čas na padouchy. Oni vypadali jako hlavní tahák tohoto blockbusteru, ale nakonec jsem je spíše vnímal jako kulisu. Osobně si myslím, že kdyby se ubralo na akci a více se rozpracovaly i další vztahy, líbili by se mi to ještě mnohem více, ale už by to nebyl marvelovský blockbuster.

Kingsman: První mise (2021)

No, moc se to nepovedlo. Zatímco jednička Kingsmanů je pro mě naprosto geniální, už dvojka mě docela zklamala, ale pořád věděla, čím chce být. Toto dílo je matoucí hlavně tím, že působí, jakoby se zpatlaly dohromady dva tři různé filmy. Matthew Vaughn zde jako vždy ukázal, jak umí skvěle točit akci. Nicméně nejlepší mě ani v nejmenším nepřipadala tolik opěvovaná bitka s Rasputinem jako spíše bitka na nože/kladiva/bodáky uprostřed bitevního pole (což byla za mě nejsilnější scéna vůbec). Finále bylo tragicky nezajímavé (ač Vaughn sem opět propašoval geniální nápad mít kameru na mečích) a bohužel zakončené stupidním zásahem kozla a ještě stupidnější hláškou. Hodně se tu opěvuje Ralph Fiennes, ale za mě ani ten neodvádí kdo ví co. Celkově herecký ansábl odvádí prostě kvalitní standard. Harris Dickinson je tragicky nevýrazný a já měl problémy ho v jednotlivých scénách i poznat. Gemmu Arterton jsem jako herečku nikdy moc rád neměl. Djimon Hounsou zde nemá své obvyklé charisma a působí jen jako "povinný černoch na place". Proč tak dobrý herec jako Daniel Bruhl přijal takovou nevýraznou roli je mi záhadou. Nicméně bych celkem rád vidět Vaughna natočit válečné drama z první světové (či jakékoliv jiné) války.

tick, tick...BOOM! (2021)

Toto je přesně film na půli mezi dvěma a třemi hvězdami. Na jedné straně jsem se po větší část filmu docela nudil, na stranu druhou tam bylo pár emocionálně velmi silných scén. Asi bych šel s hodnocením výše, kdybych byl muzikálový fanda a ty docela nemelodické písně se mi líbily. Bohužel muzikály jdou většinou mimo mě. Co mě ale nakonec přesvědčilo zaokrouhlit spíše dolu bylo to, že emocionální vyvrcholení na konci bylo tak nějak nedotažené. Poslední třetina filmu je však hodně dobrá a podívat se na tento film tak určitě není ztráta času - spíše naopak.

Poslední noc v Soho (2021)

Řemeslo nadprůměrné, ale k čemu to je, když mi film (včetně závěrečného twistu) přijde vcelku nezajímavý. Je to lehce nadprůměrný snímek s dobrou stylizací, dobrými herci (zvláště Anyu Taylor-Joy mám jako herečku čím dál raději a myslím, že má před sebou skvělou budoucnost) a krásnou kamerou. Ale hororem bych to moc nenazýval.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Obsahuje spoilery. Snímek má tři části, z nichž každá by si zasloužila jiné hodnocení. První část, kterou ukončí zajetí jejich otcem, je poměrně dost dobrá. Výborné bitky, typický marvelovský humor a celkově to dobře klape. (5 hvězd) Následuje část, která kde tempo docela zvolní, ale stálo to funguje - ač postoje a emoce jsou v ní nastíněny sice dobře, ale jakoby nedotaženy do konce. (3 - 4 hvězdy) Poslední část je typický digitální bordel, kde se bojuje s padouchem (a jeho posluhovači, aby bylo co likvidovat). V této části je hlavním problémem to, že se bijí hlavně drak a nějaká obluda - obojí se ve filmu zjeví až právě v této scéně - a to je velký problém, protože divák nemá vybudovaný žádný vztah k těmto "postavám". Oběť otce byla tak předvídatelná jakože další den vyjde slunce. Přitom o co by bylo lepší, kdyby s monstrem bojovali otec a syn, vyměňovali si ty prsteny (za mě spíše náramky) atp. (1 - 2 hvězdy)  Zamrzel i nevyužitý potenciál některých padouchů na konci, což už pomalu začíná být marvelovským podpisem - vytvořím designem nějakou cool postavu a pak jí nedám žádný prostor a zabiji jí tím nejnudnějším způsobem. Je to škoda, protože film má mnoho pozitiv a mohl to být fakt nářez. Režie je dobrá, choreografie skvělá, design taktéž skvělý, herci většinou ok (určitě mě potěšilo vidět po delší době Michelle Yeoh), hlavní padouch skvělej. Bohužel Marvel už mě pomalu přestává bavit, protože už je to poněkolikáté (Black Widow, WandaVision), kdy se rozehrál obstojný příběh, který v mnoha věcech fungoval, aby ho totálně zabili finálem. Člověk si pak jen odnáší takovou pachuť a jen obtížně si vzpomíná, že dvě třetiny filmu byly vlastně dost fajn.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Úžasné herecké výkony a skvělá režie.

Gangy z Birminghamu - Série 4 (2017) (série)

Asi dosud nejlepší série, ale stejně mi přijde jakoby něco tomu chybělo. Občas to je tradičně docela utahaný a ze střetu s mafií se toho dalo podle mě vytřískat mnohem více. Nicméně standardně to je nadstandard.