Utazás a Holdba - A nagy utazás (1975) (epizoda)

Zakončenie miniseriálu sa celé odohráva v "kokpite" strely, v stiesnenom priestore, ktoré neponúka nejaké záživnejšie momenty. Nenudia sa len členovia mesačnej výpravy, ktorí opakovane praktikujú tie isté činnosti, ale aj diváci. Ozvláštnujú to aspoň drobné dramatické scény. Pri bezváhovom stave dávajú o sebe citeľne vedieť nízkorozpočtové televízne triky.

Mission Galactica: The Cylon Attack (1979) (TV film)

Ide iba o dvojepizódu seriálu Battlestar Gallacica s názvom Živá legenda spojenú do jedného filmu. Nič viac, ničim menej. Charizmatický Lloyd Bridges je dobrým ťahúňom a dvojepizóda nadpriemerne akčná.

Battlestar Galactica - Pozdravy ze Země (1979) (epizoda)

Ďalšia dvojepizóda. Začiatok s možným nájdením prvých ľudí zo Zeme síce naláka, naskytá sa aj hrozba nového nepriateľa, ale so záverom a rozuzlením zápletky ide napätie a atmosféra dolu vodou. Aj keď doberajúci sa androidi svojimi hláškami občas pobavili.

Space: 1999 (1975) (seriál)

U nás pomerne neznámy seriál, ale u našich južných a severných susedov veľký kult. Už po pár častiach som pochopil, prečo je tomu tak. Vesmírna opera na 'britiš' spôsob je v mnohom iná, ako to poznáme u americkej produkcie. Posádka je takmer celý čas na mesačnej základni, napriek tomu lieta vesmírom - z vedeckého hľadiska ide síce o totálnu blbosť, ale príliš by som sa v tom nepitval. Aj keď dôjde aj na typické fantastické zápletky ako mimozemšťania, roboti, umelá inteligencia, objavy, androidi, invázia, spracovanie je v mnohých smeroch odlišné. Osadenstvo na čele s Martinom Landauom je sympatické, aj keď na postaršiu šéfdoktorku som si zvykal dlhšie. Atypicky sa osadenstvo seriálu v 2. sérii do veľkej miery mení, sympatickosť však ostáva. Samozrejme, rok výroby nejde oklamať a tak high-tek prvky pôsobia občas naivne, a napríklad kostýmy priam úsmevné - namiesto uniforiem má posádka teplákové súpravy, na ktorých nechýbajú zvony (presne v štýle 70. rokov). Inak je ale remeselné spracovanie na vysokej úrovni, interiérové priestory a kulisy pôsobia luxusne, priestorovo bohato a veľmi pekne. Špeciálne triky boli ešte v plienkach a tak sa tvorcovia rozhodli pre osvedčené modelovanie (základne, lode, havárie a iné), ktoré ale doviedli takmer do dokonalosti. Na svedomí to má manželské duo Andersonových, ktoré má na svedomí mnoho dobrodružných bábkových seriálov i výnimočný hraný seriál UFO. V tomto seriáli pretavili svoje bohaté skúsenosti. Veľkým plusom seriálu je aj to, že na všetkých, alebo takmer na všetkých epizódach cítiť kvalitne odvedenú prácu, originálny prístup, dialógy a žiadna epizóda tak nie je sfušovaná, okopírovaná alebo pozliepaná z predchádzajúcich častí. Vypichnúť musím aj veľmi podarenú hudobnú stránku: obe série majú úplne odlišnú úvodnú melódiu, obe sú však nadupané a výborne navnadia.

Královna Kristýna (1933)

Ak niekto očakáva historickú drámu odohrávajúcej sa na tvrdom severe Európy, podobne ako ja ostane sklamaný. Od začiatku až po koniec ide totiž iba o ľúbostný príbeh mladej švédskej kráľovnej. Že ide iba o štúdiovku so statickým dejom sa navyknúť dá, rovnako na aj silný (kráľovský) patetizmus. Chýba však príbehová nadstavba, väčší dramatický moment, po celý čas iba láska a útrapy mladej kráľovnej, či zasvätiť život povinnosti alebo láske. Tento ľúbostný akt sa dokonca ani nezakladá na pravde, ide o číru historickú fabuláciu. Ani mladá Greta Garbo nie je ktovieako presvedčivá. Aspoňže stopáž nie je krutá.

Utazás a Holdba - Utas a lövedékben (1975) (epizoda)

Druhá časť je hlavne vďaka prípravám na let a tiež prvým problémom o niečo pútavejšia ako prvá časť. Aj odľahčenosť už nie je tak citeľná.

Tajemství květu kapradiny (2004)

Ďalší z radu poloanimovaných-polohraných poľských snímkov. Tentoraz vsadili na stop-motion animáciu a hlavne kvôli nej je to celkom príjemná odychovka. Animácia je veľmi podarená, podarili sa aj mnohé nápady či rýchle akčné sekvencie. Hrané pasáže sú z môjho pohľadu zbytočné, rovnako ako názov filmu, ktorého priestor príde iba v jednom momente.

Królestwo zielonej polany (1994)

Moderne sa tváriaci animák, ktorý sa netají jasnou eko-agitkou. Činí tak prerodom nepodareného chlapca na pomáhajúceho prírode a živým tvorom, v tomto prípade hmyzu. Prerod je to síce naivný, ale viac sa v detskom animáku asi čakať nedalo. Silnejšie kritéria spĺňa viacmenej iba animácia, ktorá je typicky 90-tková. Ocenil by som aj nápad s pavúkom križiakom, ktorého predstavuje rytier-križiak.

Pohádky Bolka a Lolka (1986)

Montážny film zo seriálu "Bajki Bolka i Lolka", konkrétne asi 7 dielov, takže nič nové, iba recyklácia starého. Spájajúcim článkom je rozprávkový svet, ktorý je doplnený čítanými predelmi.