Šmírák (1984)

Slabší film, ktorý s trilerom iba koketuje. Rovnako slabší je aj vrah/vrahyňa, no a najslabším článkom je hlavný hrdina, ktorý je úplný kretén. Kukučkár je celý nažhavený prevádzať voyeurizmus, ale keď sa mu sama núka pekná kolegynka, správa sa ako gay alebo impotent. Do pavučín vraždy sa dostáva sám svojou roztržitosťou a kreténizmom. Aká-taká atmosféra sa začína vyskytovať až na konci, ale to je málo. Ani mačičky v punčocháčoch či občas hore bez za veľa nestoja.

Jean de La Fontaine (2007)

Nezáživný príbeh o známom francúzskom básnikovi La Fontaine-ovi, ktorý sa preslávil svojimi bájkami o zvieratkách. Kostýmy, intrigy, ženy ľahkých mravov, nevera - typické mestské dekadentné prostredie francúzskeho novoveku, v ktorom ani hlavná postava z tohoto obrazu nevyčnieva. Možno ak tým, že sa snaží prežiť umom nie nepodobným hrdinom svojich bájok. Všetkým však preskupuje nuda a nezaujímavé postavy, ktoré sa správajú ľahkovážne a divne.

Zločin (1983)

Žiadny triler, ale obyčajné francúzske krimi s malým a čiastočne nemožným vyšetrovateľom, ktorý sa správa ako vagabund večne usŕkavajúci si pivo. Síce prichádza na spleť politických machinácií, ale celé to vyšetrovanie pôsobí nezáživne, bez predchádzajúceho dôvtipu a dosť nudne. Jediným trilerovým prvkom vo filme je upálenie vo výťahu, za to hviezdička navrch. V závere síce ešte dôjde k jednej akcii ako k akémusi vyvrcholeniu, to už viacmenej nič na tejto nude nemení.

La Bête du Gévaudan (2003) (TV film)

Historický film s celkom príjemnou mysterióznou zápletkou. Jej postupné odhaľovanie bolo tiež fajn. Akurát záver mi príliš nesedel s tým, čo bolo zmieňované na začiatku. Chudák vlky, tie plaché lesné zvieratá tu boli vykresľované ako ľudožravé netvory, pritom realita je úplne odlišná. Zápletka, historické zasadenie, dedinské povery - to všetko je fajn, to sa už však nedá povedať o hercoch, ktorí sú vyslovené slabí. Na televíznu produkciu film obstojí, na viac ale už nie.

Augustus, první císař římský (2003) (TV film)

Eurokoprodukcia, ktorá mohla verne zobraziť život prvého rímskeho imperátora a vôbec dianie v Starovekom Ríme tesne po zavraždení Cézara. Téma určite zaujímavá, pohľad na Gaia Caseara z opačnej strany rovnako, výsledok je však iba priemerný, pretože sa jednak príliš špára v retrospektívach a jednak je dosť ukecaný. Akcie je vzhľadom na televízne spracovanie pomenej, v druhom dieli sa prakticky nevyskytuje. Chýba tiež väčšia výprava. Ani také mená ako O'Toole a Ramplingová to nemôžu vytiahnuť vyššie. Verím tomu, že ak by sa nejednalo o televízne spracovanie a peňazí by bolo viac, výsledok by bol o dosť podarenejší.

Intrepidos Punks (1988)

Akčná zábavka bez atmosféry, ktorej dominujú stupidos monologos, siliconos, velocipedas, punkos a šminkos. Ak by takto prebiehalo vyšetrovanie zločineckej bandy v Mexiku, tak si musia nemexickí policajti trhať vlasy. Fakt iba na pobavenie, pretože film zlyháva na viacerých frontoch - od smiešnej akcie po chovanie "normálnych" postáv. 50-roční pupkatí poliši sa vyhýbajú guľkám tak, že sa váľajú po zemi, takmer každý chlap má identický bajuzos a policajný grupáč je výhradne s chlapmi nad 50 rokov. A tá strašná hudba. No proste, nechcená paródia.

Očitý svědek (1970)

Slučný triler z ostrovného prostredia. Začiatok je síce vlažný a ten chlapec by si za svoje lapajstvá zaslúžil pár faciek, ale po atentáte začína dej pekne gradovať a trilerové prvky sú dostatočne chrumkavé. Strach v chlapcových očiach je o to násobnejší, že po ňom poľuje muž zákona a ten sa veru s ničím nemazná. Vytkol by som akurát priemerné spracovanie, občas divnú kameru a herecky zabodoval jedine vyslúžilý plukovník (Lionel Jeffries).

Královna bojovnice (2003) (TV film)

Mám rád filmy z tohoto obdobia. Škoda ale, že sa atraktívne historické zasadenie nepodarilo spracovať na požadovanej úrovni. Občas totiž pôsobí televízne a už úvodný pohľad na jednu z krajín pôvodu (Rumunsko) nesvedčí o niečom kvalitatívnom. Poslabšie kulisy, béčkoví herci a tiež kostýmy totiž hovoria za seba, tam si to pýtalo zainsvestovať. Nie je možné, aby Kelti pôsobili dojmom barbarov po nejakom divokom love so špinou po celej tvári a tele; hlavne, že ženy sú v podpazuší dokonale depilované(!). Nezmyslom zasa bolo vopchávať do príbehu mágiu a kúzla druida - stráca to punc historičnosti. Ďalším nezmyslom je, že žena či malé deti katujú cvičených rímskych vojakov, ktorí pôsobia ako nemotorné bábky. Škoda, že silnejších scén ako tá so znásilnením dcér pred očami vlastnej matky nebolo viac. Film síce nenudí, občas sa vydarila akcia, ale aj s prihliadnutím na to, že tvorcovia silou-mocou chceli, aby nevyznel negatívne, to nie je podarený film.

Křížovka (1969)

Bondovkám podobný film, ktorý má od trilerového žánru relatívne ďaleko. Namiesto špeciálneho agenta je hlavným hrdinom agent reklamný. Nevravím, že zle zastúpený Rogerom Moorom - ten sa na takéto role celkom hodí. Ak by som film bral ako triler, tak nemá žiadnu atmosféru a aj trilerových prvkov je poskromne. Viacmenej ide o špionáž, akciu, rôzne naháňačky, či už bežecké alebo autom a celý dej je odľahčený a s početnými hláškami. Na jedno pozretie neurazí, ale na viac ako šedý priemer to nemá.

Medvídkova vesmírná dobrodružství (1978)

Nejde o samostnatný film s originálnym príbehom, ale iba o spojenie 8 epizód, a to tých, ktoré sa zaoberajú letom medvedíka Colargola a jeho kamarátov. Pôvodny seriál nespoznám a trochu som bol prekvapený, že takýto kult u našich severných susedov sa u nás nikdy nevysielal. Už po prvej epizóde som pochopil prečo. Je v ňom strašne veľa pesničiek, síce nie dlhých, ale pre predabovanie je to dosť náročné. Remeselné spracovanie nepatrí medzi tie najkvalitnejšie, určite sa nevyrovná československým stop-motion snímkom alebo inému poľskému animovanému kultu - Mackovi Uškovi. Jednoduché postavičky s menším citom pre detaily - tu odstáva nitka, tam je oko nakrivo, o animovanom pohybe postavičiek nehovoriac. Na druhej strane má seriál a z neho vyskadaný film dosť veľa postavičiek, viacero zaujímavých prostredí, ktoré sa nestriedajú a z toho vyplávajúce početné mini-dobrodružstvá. Vcelku príjemná detská naivnosť, kde si zvieracie lesné zvieratká postavia raketu, čo jednu - hneď niekoľko typov a vyrážajú do vesmíru s cieľom objavovať i zabaviť sa.