Americký sniper (2014)

Čekal jsem teda větší pecku. Americkému ostrostřelci strašně docházel dech. Jako válečný počin mi po pár střetech přišel strašně málo válečný. Nedokázal mě vzít a narvat mě do toho Bagdádu nebo kde to bylo, abych tam cítil každou kulku či kousek mozku co mi proletí kolem hlavy. Možná je to tím, že se ze snipera najednou stane zarputilý Rambo, jak na mě Kyleova postava začínala působit. Každopádně v tomto směru chybí Clintovi tah na branku. Válečné ovace slavnějších válečných dramat nedosahuje. A pak je tu dramatická rovinka traumatizovaného otce od rodiny... Chápu, že to k válečnému filmu patří, ale ani tady Clint neuspěl a místo abych s hrdinou soucítil, přišli mi tyhle ohrané scény bez scénáře strašně otravné. A nejvíc mě asi vadilo závěrečné glorifikování hlavní postavy. Já vím, stal se legendou, protože sundal přes stovku bagdádských řezníků, ale co ostatní, co mu bojovali po boku? Je hezký vzpomenout na Kylea, ale ostatní byli vzduch? Jejich osud je nepodstatný, protože o něm nenapsali knihu, nebo je nikdo nezastřelil? Eastwood se vyprdnul na celou četu, předhodil ji jako laciný kus masa hladovým psům v kině a veškerou slávu strhal na hlavního hrdinu, který (ruku na srdce) sice zavraždil přes stovku lidí, ale stále byl jen jedním z mnoha nasazených vojáků. A to mu neodpustím, že ukázal válku jako hoňku jednoho odstřelovače.

Vzpoura ve věznici Carandiru (2003)

Špatně zvolený překlad názvu filmu je zavádějící, neboť film se vzpourou nemá do posledních chvil nic společného. Vězně glorifikující perlička mě dokonale pohltila svým nadhledem a až dokumentárním stylem téměř povídkového vyprávění. Až se stydím říci, že jsem si mezi těmi vrahy a úchyláky, kteří jsou vrazi a úchyláci, bez nějakého romantizování či filozofování, našel své oblíbence, kterým jsem do poslední chvíle fandil. Skvělá, místy vtipně odlehčená atmosféra, živé tempo a lidské, uvěřitelné postavy. Americky natočený americký Shawshank má svého brazilsky natočeného brazilského konkurenta. Po všech těch konzumech z USA delikatesa. Bravo.

Mistr (2012)

vždycky jsem si myslel, že Hubbard byl sci-fi spisovatel, jehož myšlenky byly zneužity ve prospěch jakéhosi hnutí budoucí církve. Ve skutečnosti to byl ale magor, který dokázal zlanařit spousta lidí a vypatlat jim hlavu. Hoffman to krásně naznačil v jedné scéně, kde si pžehodil přehazovačku jako Hitler. Nicméně jeho životní dílo není tak zajímavé a převratné, aby to spolehlivě naplnilo 150min. Utahaný styl po půlce celkem nezajímavého vyprávění, i když kolikrát dobře nasnímané, nezachrání ani bravurní zvíře Phoenix, ani věčně zadumaný Hoffman, na němž je znát herecká únava (ať už z pracovního nasazení a nebo drogového rauše, který ho nakonec odepsal). Zřejmě na mistra rychle zapomenu. Až takový to byl průměr.

Ghoul (2015)

Musím souhlasit, že je to první český horor světové úrovně, kterému dokonce funguje atmosféra, protagonisté a dokonce i prostředí. Nebojím se napsat, že po dlouhé době přišel nástupce Blair Witch. Bohužel je to zároveň jeho chybou. Nechápu, proč je digitální kamera automaticky spjata s lesem, duchem, partičkou mladých studentíků a jejich nelogickým chováním. Jáklovi se povedl napínavý a strašidelný kousek, který však kopírováním již viděných amerických laciných hororů ztrácí na úrovni. Na druhou stranu, díky tomu, že jsem takový přístup čekal, nejsem nikterak zklamaný a trošičku mě mrzí, že jsem Ghoula neviděl v kině.

Whiplash (2014)

Doba, kdy jsme chtěli být Rocky Balboa je pryč. Teď vyměňujeme boxerské rukavice za bubenické paličky, šortky za funebrácké sako a místo do pytle bušíme do bubnu a doufáme v toho našeho démonického Simmonse, jak na nás hystericky řve, co jsme za zbytečné čůráky, když mu kazíme zápas, bez práva na život, aby se naším ringem stalo jeviště, zbrocené krví našich mozolů, protože TO JE KURVA JAZZ!

Velká šestka (2014)

Tak zase přišel čas vymámit z lidí prasátka co schovávají dětem. A jak to udělat nejlépe, než využít megalomanskou slávu Avengers a ostatních superhrdinů a tak nenatočit další akční jízdu. Nenatočit... Od každého si něco nepůjčit. A tak tu máme něco ze Spidermana, Iron Mana, Avengers, Hvězdné brány, Astroboye atd atd... Tak neoriginální film jsem dlouho neviděl. Jediným originálním prvkem je Baymax a to asi jen půl hodinky, než z něj udělají Iron Mana. Proč to chválíte? Je tak obdivuhodné ze stovky filmů slepit jeden i se scénářem? Jo ono je to hezky kreslené, to je překvapení u filmu za 150milionu dolarů co? Už mi začínají ty klasické pohádky o něčem chybět a tyhle o ničem vadit. Jen samé střílení a vykrádačky - krásné příklady pro naše děti. Už čekám jen Popelku s AK47 nebo Pata a Mata jak letěli do vesmíru střílet mimozemšťany.

Padesát odstínů šedi (2015) odpad!

Tak jsem ten kolík pro ženský taky zkusil... Rosamunda Piltcherová, nebo jak se ta Němka jmenuje, vyšpuluje v kontextu řiť na usínajícího diváka a řve po vzoru zakomplexovaného miliardáře: "To je padesát odstínů šedi! To nemůžeš pochopit!" Takže kdo chce porno ať mrkne na Adelle a kdo chce sado maso praktiky ať sjede Trierovu Nymfomanku. Tohle je jen blábol, který po desáté večer nechcete vidět, pokud jste noční tvor a nechcete spát. Tohle vás 100% uspí.

Ďábelská posedlost (2015) odpad!

Autory této epické slátaniny bez logiky či překvapení posedl velice otravný a nudný duch dokumentárních pořadů. Já vím, ono takhle točit je levné, ale všeho moc škodí. Je klika, že jsem zapřísáhlý ateista, až se bojím, že mě bůh potrestá.

Birdman (2014)

Výborná kamera, stylizace i herecké výkony, ale jinak to nemá co nabídnout. Možná ve špatnou chvíli špatně zvolený film. Ale nejspíš jsem to prostě jen nepochopil a ptám se jednoduše proč?