Přepadení (1939)

Tak tento western zestárl s obrovskou grácií. Za závěrečnou naháněčku s Indiány by se nemusel stydět ani nějaký novodobý western. Jinak to má všechno, co má správný western mít. Dobře napsané a velmi rozmanité postavy, kde je zastoupený snad každý člen tamní společnosti. Je tedy postaráno o velice zajímavý a napínavý výlet dostavníkem přes indiánské území. Akčních pasáží je k vidění vskutku minimum, ale na svoji dobu jsou vynikající. Film hlavně skvěle funguje v dramatické rovině. [77 %]

Bledé modré oko (2022)

Kdo tady snad toužebně očekával horor jako já, ten bude stejně jako já velmi zarmoucen. Nicméně se jednalo o Poeovsky temnou kriminálku. Snímku hodně pomohlo hvězdné obsazení. Zejména Christian Bale byl tradičně božský. Moc mě bavila i ponurá atmosféra vojenské akademie. Škoda, že byl do tak skvělé atmosféry zasazen poměrně nezajímavý a nechutně utahaný příběh. Závěrečné šokující rozuzlení bylo fajn. [65 %]

Birdemic 3: Sea Eagle (2022) odpad!

Naprosto zbytečné a ničím neoslovující pokračování. Jedná se v podstatě o navoněný první díl. Ovšem kouzlo překvapení je na dobro pryč. Scénář si dal za cíl unudit diváky k smrti. Hodinu režisér diváky mučí hodně nepovedenou hrou na romantickou telenovelu (proloženou hromadou keců o globálním oteplování), která ovšem není vtipná, nýbrž extrémně otravná. Ptáci se objeví až zhruba v posledních 20 minutách v tradičně podivných a nesouvisejících scénkách. Parodie parodie zkrátka moc ani fungovat nemůže. Druhý díl byl alespoň ve spoustě ohledů jedinečný a překvapující. Tohle je jen úmorná nuda. [8 %]

Vřískot 6 (2023) odpad!

Spoilery! Tato pseudo hororová série je dávno mrtvá a s každým dalším dílem v podstatě pouze paroduje sama sebe a absolutně se to nesnaží skrývat. Soudnost tvůrcům nelze upřít. Dobře vědí, že tvoří absolutní "hororové" dno a přizpůsobují tomu styl vyprávění. Celé to dávno sklouzlo do žánru komedie. Tak se jednotlivé postavy předhánějí v tom, která bude působit více retardovaným dojmem. Vraždy jsou úplně o ničem a v podstatě jen kopírují dřívější díly. Samotný závěr je pak to vůbec nejhlubší dno žumpy a je přímo k nasrání fakt, že žádná z naprosto otravných a debilních postav nezemřela a budou nás zřejmě srát i v následujících dílech. Celkově je tato epizoda asi o něco lepší než pičoidní předchozí díl, ale právě za ten závěr, který zajistil, že se dalšímu dílu obloukem vyhnu, půjdu s hodnocením níže. [10 %]

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Najít v posledních 5 letech dobrý horor je zhruba tak obtížné, jako najít pannu mezi dvanáctkami. Od úvodní scény bylo nad slunce jasné s jakou píčovinou budu mít zase co do činění. Poté už se pouze jen stupňovalo neustále narůstající přehlídka zoufalství, debility a především neuvěřitelné nudy. Všechno se hroutí na zcela dementním scénáři, katastrofálně zvolené lokalitě (přesunout děj z lesa do paneláku mohlo napadnout jen kolosální píču), kde se tato šílenost odehrává a především nesmírně uboze napsaných postavách, kde nemůžou samozřejmě chybět lesby a transky. Všichni herci, herečky a zástupci neidentifikovatelného pohlaví jsou vám tak krajně nesympatičtí, že je vám zcela lhostejné, jak se bude snímek vyvíjet a jak skončí. Absolutní ztráta času. Ze soudku toho povedeného stojí za zmínku snad jen technická úroveň vraždiček. [15 %]

Rodina Sopránů - Sen o Jeannie Cusamanové (1999) (epizoda)

Důstojné završení velmi solidní první série, kde jsem kupodivu nezaznamenal jedinou dementní epizodu. Jakmile se do toho divák ponoří, tak se dokáže skvěle bavit. Chce to ve zdraví přečkat prvních pár dílů a poté už má seriál stabilně vysokou laťku. Krásné dovršení rodinných nesnází s matkou a konečně došlo na několik skvostných poprav v ryze mafiánském stylu okořeněných další kapičkou tradičního černého humoru. S chutí kouknu na další sérii. [82 %]

Rodina Sopránů - Isabella (1999) (epizoda)

Spoilery! Moc hezké a černohumorně vtipné vykreslení Tonyho magoření po náhlém "zmizení" kamaráda Kundy. Rozuzlení dílu s imaginární Isabellou bylo kouzelné. Nouze však nebyla ani o drama a došlo na očekávaný atentát. Jen s neúspěšným koncem, neboť se ukázalo, že negři vskutku nepatří mezi nejostřejší tužky v penálu. [77 %]

Rodina Sopránů - Nikdo nic neví (1999) (epizoda)

První opravdu dramatická epizoda a trhlinky ve velké šťastné mafiánské rodince. Pátrání po tom, zda není náhodou Kunda i tak trochu krysa. Krásná a názorná ukázka toho, že když se kamarád ukáže býti práskačem, tak je třeba se s ním jednou provždy vypořádat. Navíc se nám tady v závěru objevil velmi zajímavý cliffhanger a začíná to mezi členy rodiny Sopránů poněkud vřít. Na následující epizody se tedy náležitě těším. [83 %]

Želary (2003)

Jarchovský píše vynikající scénáře a v tomto filmu se snad všechno sešlo a dokonale mi to sedlo. Skvěle napsaný scénář, skvělé obsazení rolí, skvěle zahrané, nádherné prostředí, kde se děj odehrává, Aňa ukázala znovu celou zoologickou zahradu (kůzlátka i bobříka). Vztah dvou lidí semknutých dohromady těžkou dobou v protektorátu byl vykreslen naprosto věrohodně a nádherně. Krásně se filmu dařilo ždímat ze mě emoce. Rychle se v něm dokázaly střídat nálady - uměl být hodně drsný, ale i krásně romanticky poetický. Jediná výtka snad jen k tomu, že mi trvalo zhruba 30 minut, než jsem se na snímek naladil a než mě plně pohltil. Pokud tedy přečkáte ne zrovna atraktivní úvod, tak se připravte na velkolepou odměnu. Tohle si rozhodně zasloužilo vyhrát českého lva. Netuším, kdo komu před předáváním cen vykouřil, ale je pro mě nepochopitelnou záhadou, že se stala filmem roku 2003 absolutně nekoukatelná píčovina Nuda v Brně. [88 %]

Po jedné stopě - Poslední kilometry (2023) (epizoda)

Dojemné zakončení jedné velkolepé cesty. Moc už toho v rámci této závěrečné epizody k vidění nebylo. Odehrávala se v rytmu loučení. Dokončení Namibie a rychlo průjezd Jihoafrickou republikou. A nemohl chybět nějaká ta rekapitulace celé cesty. Tento seriál mi zpříjemňoval mnoho večerů a moc bych si přál s touto partou cestu někdy zopakovat. Za mě bych se nejvíc těšil rozhodně na Jižní či Střední Ameriku. [80 %]