S láskou Vincent (2017)

Neobyčejně citlivý portrét jednoho jistě úžasného člověka. Po zhlédnutí mám skoro až chuť si trošku zkrášlit zdi. Velmi se mi líbil nápad pojmout film formou animovaných olejomaleb. Muselo to dát pořádnou fůru práce. Nicméně, lidí jako Vincent po světě mnoho nemalovalo, takže si takovou práci a zápal určitě zaslouží. Však mu byl za jeho života vlastní. Snímek je vlastně tak trochu uměleckým dílem. Neskutečně mě dojal zejména závěrečný dopis, který jsem si přehrál asi 7×. Přestože se celý snímek točí kolem pátrání ohledně smrti Vincenta, divák se dozví především informace týkající se jeho života, což je moc hezký paradox. Velmi zajímavou formou se dozvíte o velmi zajímavém člověku. Co si můžete přát víc? Snad jen trochu větší tah na bránu. V určitých momentech vyšetřování je to přeci jen malinko nuda.

Slasti Otce vlasti (1969)

Příjemné nahlédnutí do historie z malinko jiného pohledu/nadhledu. Celkem mě překvapilo, že hlášky z tohoto snímku nezlidověly. Jsou totiž vynikající. Humor zde obstarával Jan Lucemburský a musím se přiznat, že jsem se smál skoro každé jeho větě. Bohužel zde zastával pouze minoritní roličku. Naopak mi příliš nesedl Jarda Hanzlík v roli 2. největší Karla v českých dějinách. Tím prvním je božský Kája, který se zde shodou okolností střihl krátký pěvecký výstup. Příjemný prostředek, kterak si osvěžit znalosti z naší historie nabyté na základní škole. Malinko mě mrzí, že snímek nepůsobí dojmem 14. století, nýbrž dojmem doby vzniku. Lze to spatřit zejména v interakci postav. Netvrdím, že je to zle. Na diváky tak působí mnohem přirozeněji, než by tomu bylo jinak. Nicméně mi to malinko překáželo. Lepší tři! Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel kulyk.

Slavnosti sněženek (1983)

Myslím si, že když se u nás řekne Slavnosti sněženek, tak každý Čech asi ví o čem je řeč. Další Hrabalova klasika převedena panem Menzelem na filmové plátno. Bohužel narozdíl od dalších Menzelových počinů mi tahle komedie nepřipadá až tolik vtipná. Spíše z ní cítím takové napětí. Opravdu luxusní bylo to pánovo vyprávění, co všechno je schopen za jeden den sežrat, to jsem se opravdu s chutí zasmál, ale zbytek je takový spíše posmutnělý. Znovu se však dostávám do bodu, kde musím opět zmínit, že jsem dobu nezažil, a tak jsem dost možná o něco ochuzen. Přesto si myslím, že film spíše než dobu reflektuje samotný charakter českého národa a ten se bohužel až do dnešního dne nezměnil. Dávám takové nějaké poslabší 3*.

Slavnostní zahájení XXX. Letních olympijských her 2012 Londýn (2012) (pořad)

Zahájení se mi moc líbilo. Pan Boyle to pojal jako film s obrovským nadhledem. Hrála krásná hudba, některé pasáže byly pastvou pro oči a některé hýbaly s mojí bránicí. Daniel Craig si přišel vyzvednout královnu. A naprosto nejkouzelnější byl výstup Rowana Atkinsona ve Vangelisově božské hudba, která zazněla ve filmu Chariots of fire. Bohužel si svoji vlajku neslo příliš mnoho zemí, a tak jsem to zkrátka nevydržel, proto dávám * dolů. Druhý den jsem v přijatelném čase prospanou část dokoukal, takže jsem o nic nepřišel. 3*

Sledování (1998)

Musím ocenit vcelku originální námět a velmi zvláštní atmosféru, která se napříč snímkem vznáší. Musím rovněž konstatovat, že na první celovečerák je to pořádný úspěch. Nechápu, jak mohl Nolan od něčeho takového odskočit natočit super paskvil Memento. Popřehazování děje ve většině případů nekompromisně zavrhuji, tady si to ovšem bez tohoto tahu nedovedu představit. Kdyby byl tento snímek odvyprávěn chronologicky, tak by byl takřka až debilní a spousty pasáží by totálně vyzněly do prázdna. Takhle to mělo celkem příjemný šmrnc. Příběh je jednoduchý a zajímavý, ne jak ty bezduché Lynchovi kokotiny, či překombinované Memento. Jeremy Theobald mi svoji první vizáží dost připomínal Edu Nortona, ale co ten by tady pohledával. Hereckým "umem" mi ho připomínal už méně. Trošku mi vadila ta šeredná herečka, ale nakonec jsem to přežil. S ohledem na to, že se jedná takřka o režisérův debut překlopím misky vah spíše ke 4 kouskům. Nudit jsem se prakticky nestihl, čemuž samozřejmě napomohla i příjemná stopáž.

Slepičí úlet (2000) odpad!

Tak tady si troufnu zaběhnout s hodnocením extrémně nízko, protože až na jednu až dvě akční scénky (boj o život v mašině na pirohy, potažmo závěrečná scénka v letadle) musím zcela upřímně konstatovat, že v živé paměti nenacházím žádný animák, který by mě tak zdařile dovedl nudit. Zhlédnutí jsem si musel rozdělit na dvě části a možná že i tak jich bylo málo. Pohádka o slepičím pracovním táboře. Koho se zdravím rozumem by bavilo poslouchat slepice tlachající o nesmyslech? Vždyť slečnám, které se prezentují právě jako tato užitečná drůběž se každý rád vyhne. Korunu tomu nasazuje posléze vsunutý nudný kohout. Pochválil bych snad pouze hudbu, kdyby se mi takřka celá nezdála ukradená ze starších vězeňských, či vojenských dramat. A vůbec, těch odkazů na takřka kultovní snímky je tam víc, ale ani tak za moc nestojí. Zdejší anglický humor mi dost nesedl. Nezasmál jsem se ničemu. Jedna velmi pěkná akční scénka v pirohárně nijak neumírní zcela nesnesitelný a neskonale nezáživný zbytek, kde, nepřeháním, se absolutně nic neděje. Nedovedu si představit dnešní dítě, které by se u tohoto nesmyslu bavilo. Dospělého už vůbec ne! Soudě, dle zdejšího hodnocení mám však dost omezenou fantazii, protože takoví tvorové skutečně existují a není jich málo. Nebudu zastírat, že jsem držel palečky té nesympatické paní v gumácích, i když bylo předem jasné, jak vše skončí. Češi se při volném překladu názvu opět blýskli, jen co je pravda. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film jsem dostal od uživatele FFilipCZ.

Slídil (2014)

Kolem Slídila už jsem delší dobu slídil. Díky výzvě jsem se konečně odhodlal na něj vlítnout. Nakonec svého rozhodnutí nelituji. Příjemné nekouknutí na kariérní růst jednoho luxusního sociopata. Maskéři si s ním evidentně vyhráli. Lou Bloom se velmi rychle učí a díky svému psychopatství, se nebojí udělat pro kariérní růst prakticky cokoli. Od zbavení se konkurence, přes vylepšování záběrů až k vydání se zločinu naproti. Brzy se naučí dokonale manipulovat o ovládat své okolí. Pro trošku toho uznání se vydává cestou doslova přes mrtvoly. Člověk tak nakoukne do hyenistického zákulisí večerních zpráv a do zběsilého života paparazzi. Rád bych napsal, že jsem nedovedl od filmu otrhnout oči, bohužel se mi však podařilo je dvakrát zavřít. Vše plyne přeci jenom tak trošku pomalu. Gyllenhaal však neměl chybičku. Příjemná byla i všudypřítomná depresivní atmosféra. V poslední řadě je třeba pochválit i jakousi informační hodnotu, kterou snímek disponuje. Mají se u nás ještě co učit, kluci reportérští. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka eLeR.

S Lokim nejsou žerty (2021) odpad!

Strašné a zcela zbytečné. Za 4 minuty se tam nestihlo udát nic. Děj nulový a vtipy sotva jen načaté. Pousmál jsem se snad jen nad tlusťochem v brnění Iron-mana. Zbytek je laciný, ohraný a hlavně úplně o hovně. [10 %]

Sloní muž (1980)

Omlouvám se všem dojatým, ale já v tomhle filmu spatřuji pouze špatný pokus o něco jako pohádku. Moc mi nevyhovuje, že film z roku 1980 vypadá jako film z roku dejme tomu 1950 a to jsem zavřel oko. Myslím si, že zamýšlenou atomosféru mohl režisér navodit mnohem divácky atraktivnějším a především modernějším způsobem. Film působí hrozně archaicky a celkový dojem z něj nezachrání ani vždy výtečně hrající Anthony Hopkins. Ten příběh je příšerně vlezlý. Jsem škaredý a konečně mě někdo má rád. Plačte! Ten film je zkrátka natočen pro absolutně odlišné díváky, než kterým jsem já. Lepší *.

Slonisko a Medvídek Pú (2005)

Tahle pohádka nepřirostla k mému srdci ani v době, kdy ještě mělo dětskou velikost. Připomenutí po letech opravdu nebylo nejpříjemnější. Musel jsem si pohádku pustit hezky v noci, abych minimalizoval riziko, že mě při sledování někdo uvidí a zapochybuje o mém nezpochybnitelném intelektu. Příběh pojednává o partičce bezpohlavních plyšáků, kteří se snaží ulovit růžového slona. A věřte mi, že jejich lov je to mnohem horší, než to na první poslech zní. Dojde i na pár pěvecký čísel, která disponují příjemnou melodií, ale neposlouchatelným textem. Spolusledovatelku tato parta zvířátek rozněžnila, v mých trenclích však zůstalo sucho. Lituji všechny dospělé, jejichž děti si tuto pohádku zamilují a budou se muset koukat s nimi. Čistokrevně dětská záležitost. Ve mně se díte ozvalo dvakrát v podobě letmých pousmání. Předpokládám, že většina zdejšího hodnocení se odvíjí od radosti potomstva hodnotitelů a rodiče měli pouze radost, že se mohli alespoň na chvíli věnovat jiným činnostem, například výrobě dalších diváků. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel RedAK.