re:View (2016) (seriál)

Od RedLetterMedia rozhodně ta nejlepší věc. Nejvíc informativní, neovlivněná trendy a někdy i se zajímavými hosty. Škoda, že nové díly neprodukují častěji.

Boys in the Trees (2016)

Audiovizuálně strhující punkrocková parafráze Bradburyho Stromu duchů. Výborně napsané, výborně natočené. Pointa mi sice v průběhu došla, ale on se ji film ani nesnaží nějak vehementně skrývat. Právě naopak – pokud jste pozorní, přijdete na ni. Ale nějakým způsobem to ještě podtrhuje dramatické vyznění. Skoro jako by to byla Hitchcockova bomba. Postavy o ní neví, ale vy napjatě čekáte, kdy vybuchne, a do toho stíhá Verso ještě vkládat nové zvraty, cloumat s vašimi očekáváními, přebíhat od atmosférického hororu ke coming-of-age dramatu a ždímat z vás emoce. Magický realismus mi nikdy nepřišel poutavější. Absolutně pozitivně jeden z top filmů 2016.

Agatha Christie's Poirot - Záhada na zámku Styles (1990) (epizoda)

Tentokrát se vracíme až do roku 1917, do doby o tolik jednodušší a o tolik složitější než ta naše, když se tehdy ještě poručík Hastings náhodou setkává na venkovském panství s dávným přítelem Herculem Poirotem a hned je z toho jeden z nejsložitějších případů, co kdy řešili. Propriety klasické britské detektivky jsou tu natažené na maximum – máme rozvětvený rod, bohaté dědictví, ztracenou závěť a samozřejmě nemožnou vraždu a odhalení pachatele v místnosti se všemi zúčastněnými. Hercule je vtipnější a neurotičtější než obvykle, každou chvíli přijde nový zvrat a napětí se stupňuje až do překvapivého finále. A do toho všeho na vás dýchá romantická atmosféra staré Anglie. Jeden z nejkrásnějších dílů.

Greg Davies: You Magnificent Beast (2018) (TV film)

Pokud jste viděli Man Down nebo The Inbetweeners, tak přesně víte, do čeho jdete. Hovadské, nekorektní humory o jeho učitelské kariéře, mrtvém otci, živé matce a šukání plyšových zvířat. Výborně napsané, výborně přednesené. Rozhodně jeden z top netflixovských standupů.

Happy! (2017) (seriál)

Že přinese jeden z nejodvážnějších a nejoriginálnějších seriálů současnosti zrovna Syfy, to by mě nikdy nenapadlo. Špičková emocionální horská dráha s přepálenými vizuály, divokou kamerou a brutální adrenalinovou akcí. A samozřejmě geniálním Christopherem Melonim. A modrým jednorožcem. Absolutní orgáč.

Thor: Ragnarok (2017)

Nejlepší marvelovka. Tečka. Nepředvídatelná barevná sci-fi komedie, ujetější, zábavnější a vtipnější než Guardiani s Avengers (které se pro plnohodnotný zážitek vyplatí vidět nejdřív) dohromady. Hulk poprvé jako plnohodnotný charakter a Jeff Goldblum... inu, jako maximálně šílený Jeff Goldblum. Ráno budu muset sousedům vysvětlit, že ty rány nebyly z karabiny, ale z bránice. Tohle hodně vysoko vykopne a ještě líp pak pokračuje a řáchat se budete až do titulků. A během nich. A po nich. Doufám, že se od Marvelu dočkáme víc adaptací podobně obskurních komiksů. Hlavně pokud jich pár zaštítí zase Taika Waititi. Absolutní božárna.

Skyfall (2012)

"Welcome to Scotland!" Skoro dokonalá bondovka. Jasně, chybí tu pořádné zúčtování s padouchem, Kincaida mohl hrát Connery a o tom, že sídlo Skyfall mělo být původně útočiště pro bývalé agenty 00 raději vůbec nemluvě (protože teď to fakt chci, chci, chci!), ale jakožto dárek k 50 letům filmového Bonda se filmaři museli extra snažit. A povedlo se! Je to velké, monumentální, našlapané, přímočaré, ale dostatečně inteligentní, má to jedny z nejlepších akčních scén nového tisíciletí a brnká to na ty správné struny fanoušků klasických conneryovek, k jejichž odkazu se to ostatně hrdě hlásí (dokonce tak hrdě, až to je někdy skoro meta). Je tu pořádný záporák, vytuněný (a starý dobrý) Aston Martin, Moneypenny a Q, je to napínavé, má to zvraty, krásné lokace (bez potřeby být přehnaně exotický), humor (Bože, jak ten mi v téhle novodobé sérii chyběl!) i momenty skoro brosnanovské elegance, ústřední znělka spustí přesně v ten správný moment... Tohle je moderní bondovka jak má být. A právě teď i jedna z mých top 3 celkově. Nebo top 2. Nebo...

Manhunt (2017) (seriál)

Asi největší překvapení roku, které se mi nakonec líbili o trochu víc než Mindhunter. Jasně, technická stránka je trochu chudší (což znamená, že je naprosto profesionální, ale holt to není Fincher), scénář je ohledně vyšetřovacích metod lehce in-your-face (Discovery, no) a Sam Worthington je dřevo (ale jelikož tady hraje takového dřevěného introverta, tak mu to sedne), ale myslím, že všem bylo od začátku jasné, že tahle věc bude stát a padat s Paulem Bettanym. A ten je naprosto dokonalý. A jako celek je to (no pun intended) bomba. Má to tempo, inteligentní scénář, napětí a zvraty, nezadrhává se to a všechny ty procesy, na nichž agenti pracují i Unabomberovy poselství a názory jsou konstatně zajímavé. Za mě letos top 5, ne-li 3.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Nebýt toho, že jsme letos dostali osmnáct hodin Davida Lynche, byla by to jasná jednička. David Fincher, FBI a profilování sériových vrahů – tohle prostě nemohlo dopadnout jinak. Sem s druhou sezónou!

Stopy spravedlnosti (2017)

Neskutečná nakládačka. Ze třetiny čistý akčňák, ze dvou politický thriller, jako celek maximálně působivá záležitost. Jackie Chan rozdává rány jako zamlada, ale tentokrát jeho styl není využit ke komedii. Naopak jde ruku v ruce se syrovostí Chinamana (o němž jsem si při sledování říkal, že by to byl mnohem vhodnější název než The Foreigner, ale hele) a podporuje brutalitu akčních scén, bolestivé vyznění ran a zranitelnost hrdiny. A rozhodně je to highlight celého filmu. Bitky i přestřelky jsou nekompromisní, parádně natočené, napumpované adrenalinem a jelikož je to Chan, je v nich spousta originálních nápadů. A pak je tu ta druhá půlka. Chladný, pragmatický thriller o bývalém členovi IRA, co se snaží dělat politickou kariéru a dostihnou ho staré časy. Z traileru tu působí naprosto přímočaře, ale ve skutečnosti je to úplně naopak. Zvraty se tu vrství jeden na druhý a příběh i postavy se vyvíjejí úplně jiným směrem, než byste čekali. Myslel jsem, že tenhle rok mě už nic nepřekvapí, ale sakra, tahle věc naprosto převrátila veškerá moje očekávání a překonala všechno, co jsem letos viděl. Definitivní #1 tedy nakonec nemá Brawl in Cell Block 99 ani Atomic Blonde, ale strhující americko-britsko-čínská koprodukce. Rkový middle-budget se vrací. Jen víc a houšť!