Tortured by Mum and Dad? - The Turpin 13 (2018) (TV film)

Extrémne závažný prípad, podaný tak nezáživným spôsobom, že len sťažka sa dá súcitiť s obeťami a zároveň nenávidieť páchateľom (i keď človek veľmi chce). Osobne som fakt dosť sklamaný. Autenticita pochádza len z výpovede pár osôb a pár prezentovaných fotiek, ktoré sa dookola opakujú. Nebavilo. Nemalo prečo, keďže je samotný dokument po režijnej stránke fakt dosť nezvládnutý (pre mňa).

The Second Gun (1973)

Veľmi veľká podoba s dokumentom "The Second Dallas", ktorý je o 30 minút kratší, pričom prakticky ponúka to isté sústo informácii. Divák sa tak nejak nedozvie nič nové, no vzhľadom na rok vzniku a odvahe prezentovať takýto druh informácii, uberať na hodnotení nebudem.

The Second Dallas (2009)

Toto je moja prvá skúsenosť s prípadom atentátu na "RFK" a musím povedať, že je to rovnaký "masaker" plný nezrovnalostí, pochybností a fakt čudesných rozhodnutí počas vyšetrovania, ako v prípade atentátu na jeho brata "JFK". Massimo Mazzucco je ale režisér, ktorý aktuálne nie je príliš populárny pre svoj postoj k udalostiam na Ukrajine, pričom jeho posledný dokument: "Ucraina: l'altra verità" vyvolal množstvo diskusií. Do pozornosti môžem dať ešte: "September 11: The New Pearl Harbor", ktorý sa venuje jednému z najväčších ojebov v histórii ľudstva, pádu "trojičiek" v Novom Jorku.

Znaky psychopata (2020) (seriál)

Nie vyslovené zlá forma spracovania krimi dokumentu, ktorá skúma správanie vrahov, respektíve ľudí, ktorí mali čo to dočinenia s nejakým závažným činom ako spolupáchatelia. Obrovským plusom sú najmä autentické zábery s vypočúvania a následná analýza neverbálnej komunikácie. Lepší priemer.

Unlawful Killing (2011)

Toto je suverénne najlepší dokument o vyšetrovaní smrti Diany a zbytku posádky, s akým som sa doposiaľ stretol a to som ich videl pomerne viac než dosť. Zaznievajú v ňom informácie o ktorých som doposiaľ v živote nepočul a to nie len z pohľadu samotnej nehody, ale aj prípadného motívu, pričom nakomplet rozbíja oficiálne výsledky vyšetrovania. Brutálny dokument a Ja Mohammedovi držím palce.

Behind the Screams (2015) (pořad)

Dostupné sú tri epizódy o sériový vrahoch ako Ed Gein, John Wayne Gacy a Ted Bundy, pričom každá jedna je spracovaná inscenačnou formou, takmer úplne bez autenticity. Toto je dokument pre diváka, ktorý rád počúva príbehy.

Diana: 20 let poté (2017) (TV film)

Za 50 min. tento dokument stihol viac, ako podaktoré mini série za 3 hodiny. Prakticky od začiatku až do úplného konca sa hovorí čisto iba o vyšetrovaní danej nehody, pričom divákovi sú predostreté všetky možné teórie.

Diana: tragédie nebo zrada? (2017) (TV film)

Flashbackovo vyskladaný dokument o živote princezny Diany a onej tragickej udalosti, na ktorú sa do dnešného dňa nepodarilo nájsť tie najpodstatnejšie odpovede. Dokument je relatívne “mladý” a jeden by si myslel, že sa divák dočká viac, ako len tradične položených otázok, ktoré už položili predchádzajúce, ďaleko staršie dokumenty. Každopádne, toto je jeden z tých lepších, pričom tá jej neskutočná nevinnosť v mladom veku, doslova a do písmena srší z obrazovky. Miestami je dokument veľmi dojemný. Čo sa týka tragédie. Predostierajú sa všetky možné príčiny, od novinárov, ožratého vodiča, kolízie s iným autom, no príliš do hĺbky sa nejde. Pokiaľ by niekoho zaujímali detaily z vyšetrovania, nie osobného života, aké je to viac menej v tomto prípade, odporúčam dokumenty: Princess Diana Death: Mystery Solved, alebo The Diana Investigation, ktorý je tunajšími tupelami na ČSFD bez rozumu brutálne podhodnotený. Ale áno, toto je veľmi pekný dokument od TLC.

The JFK Assassination: The Jim Garrison Tapes (1992)

Starší dokument. Životný príbeh Jima Garrisona sa stal inšpiráciou pre Olivera Stona a jeho následného veľkofilmu "J.F.K.", ktorého v hlavnej úlohe stvárnil Kevin Costner. Film ako taký mal obrovský úspech, i keď v niektorých dokumentoch zaznievajú informácie, že na jeho tvorbe sa podieľala CIA, ktorá tak opätovne využila maskovací manéver "hmly". Čo sa kvality spracovania týka, nejedná sa o nič extra. Ani informácie ktoré v ňom zaznejú, mňa osobne už nedokážu nijak mimoriadne obohatiť. Pre tých, čo túto tému nemajú naštudovanú, bude dostatočný, no sú rapídne lepšie.