Litviněnko (2022) (seriál)

Paradoxom takýchto prípadov je vnímanie takéhoto človeka verejnosťou, no najmä médiami, ktoré mu dokážu urobiť celkom slušnú “reklamu”. Kým Litvinenka prezentujú média ako hrdinu (lebo šak zlý Putin a podobne), tak na Slovensku je taký Kaľavský, ktorý musel pre prakticky totožné zmýšľanie ujsť do Bosny a Hercegoviny, považovaný za rebela systému, neprispôsobivého, problémového zamestnanca ozbrojených zložiek, ktorý klame, zavádza, vymýšľa si, pričom len bráni mafiu okolo Fica. Ja osobne fandím všetkým, čo sa stavajú na odpor systému, keď prídu nato, že je skorumpovaný a majú odvahu riskovať svoj vlastný život, no čistý ako ľalia určite nikto z nich nie je, pričom tomuto môže veriť len fakt extrémne naivný človek. Táto mini séria je ale spracovaná viac než slušne, i keď samozrejme, propagandistické vsuvky sú badateľne aj v prípade Britov. A to najmä keď začne Litvinenko hovoriť o tom, aká je to skvelá krajina. Čo tam potom, že má “MI6” na svedomí množstvo špinavostí, vrážd, prevratov v iných krajinách, či napríklad také blokovania mierových dialógov okolo vojny na Ukrajine, pričom netreba zabudnúť aj na jedného nemenovaného pána, ktorého nebohá pani Teleki, označila za človeka zodpovedného za vraždu novinára a jeho snúbenice, po ktorej následne prišlo k prevratu v našej krajine, pričom dotyčný by mal byť taktiež agentom “MI6”. Nie, určite nie je všetko zlato čo sa blyští, pričom aj v tomto dokumente medzi riadkami naznačujú, že Litvinenko rozhodne nebol žiadny anjel a pracoval aj pre zapadne tajné služby vrátane “MI6” a robil najmä "špinavú robotu". Hodnotu seriálu ale znižovať nebudem, pričom samotný príbeh, ktorý je divákovi podsúvaný, rozhodne pôsobí z pohľadu vyšetrovania a jeho priebehu dostatočne vierohodne. Áno, presne takto to mohlo byť i keď v závere je to už čistá "ANTI-propaganda" východného bloku. Zlý Putin, zlé Rusko, zlý systém, pričom sa povyšuje boj proti ideológii, nad vyšetrovanie smrti človeka. A to je už zo strany tvorcov celkom slušná grcanica, keďže Británia je "kolonistická krajina", ktorá dlhé desaťročia otročila, vraždila ľudí v rôznych častiach (nie len) Afriky, aby sa zmocnila nerastných surovín a obohacovala tak svoje vlastné, národné bohatstvo. Čiže na seba sa treba taktiež pozrieť. Či si niekto myslí, že to neskutočné bohatstvo, ktorým disponujú, nadobudli manuálnou prácou. Ale isteže.

Ted (2024) (seriál)

No, musím sa priznať že som to čakal teda ďaleko lepšie, pričom tento sitkom, alebo ako by som to nazval, ani z ďaleka nedosahuje kvalít celovečerných filmov s Wahlbergom. Ono nie, že by sa nato vyslovene zle pozeralo, no humor ako taký dokáže prakticky baviť len okamihovo, keďže je prevažne vyskladaný na vulgarizmoch a miestami tak nejak trápnych inscenačných vsuvkách, ktoré nedokážu naplniť očakávania. Klamal by som, keby napíšem, že to nemá aj svetlé chvíľky, no mne samotný humor a celkovo príbeh ako taký, prišiel trošku márny, priam silený. “Teda” mám veľmi rád no v kombinácii s takouto hereckou osádkou, to skrátka sám utiahnuť nedokáže. Priemer, a to ešte aj bohapustý.

Tatér z Osvětimi (2024) (seriál)

“Musím ťa biť do vtedy, kým mi nepovieš nejaké mená. Ale keď mi nejaké povieš, tak ťa zabijem”. Výborná, na emocionálnej strune vyskladaná záležitosť v kombinácii s nesmierne trpkým príbehom, ktorá pôsobí tak realisticky, koľko sa len dá. Knihu som nečítal, no počul som, že je skvelá. Tak snáď si tento seriál užijú aj tí, čo s ňou boli spokojní, lebo toto je za mňa naozaj veľmi solídne, tematicky, zvládnutý počin, ktorý nenechá (asi) nikoho chladným. Prehltnuté na jeden šup. Nadpriemer.

Adolf Eichmann: Ďáblova zpověď (2022)

Zvukové záznamy sú v tomto prípade ako "diamant". Človek ho mal možnosť vidieť vypovedať iba v Izraeli počas procesu. Tu, práve vďaka týmto publikovaným, autentickým materiálom, divák môže spoznať jeho pravú tvár. Eichmann proste o všetkom vedel, pričom počas súdu v 61´ roku hral iba divadlo. Síce s hrdosťou, bez hanby sa hlásil k nacistickej ideológii, no aj tak to bolo z jeho strany iba herecké divadlo. A treba dodať, že veľmi slabé.

1945: Krvavý mír (2015) (TV film)

“Užite si vojnu, lebo potom príde krvavý mier”. Idealisticky prezentovaná cesta k mieru, bola v skutočnosti páchaním ohavných zločinov na nevinných len preto, lebo boli na strane národa, ktorý započal vojnu. Idealistickí hlupáci to budú popierať, no podaktorí zájdu ešte ďalej a dokonca budú samotné činy obhajovať, čo je aj “krásne” vidieť na komentároch doslova a do písmena s fašistickým nádychom. Zle sa to musí počúvať, no ešte horšie nato pozerať, nakoľko dokument disponuje aj autentickými zábermi z čistiek, nie len samotnými výpoveďami. Tunajšie hodnotenie je hanbou “myslenia” ľudí, ktorí páchaním násilia na jednej strane opovrhujú, no na tej opačnej, ho smelo dokážu tolerovať. Jeden by si myslel, že takýchto názorov sa už v dnešnej dobe ani nemôže dočkať. A pritom tá autenticita je doslova a do písmena priam hororová, aby človeku so zdravím rozumom nezostalo nič iné, ako ho radikálne odsúdil. Áno, aj o tomto treba hovoriť, a to doslova a do písmena NAHLAS, lebo aj takéto udalosti sú súčasťou krvavej histórie (nie len) druhej svetovej vojny, pričom by mali byť vyslovene varovným prstom pred začatím ďalších vojnových konfliktov, počas ktorých (či po nich), sa môžu s pravidelnosťou opakovať. Keď už toto nikoho neodradí, tak tu už ozaj niet o čomkoľvek diskutovať. Okrúhly stôl s ideou diskusie o mieri, ja tak napodiv stále horšou variantou, ako posielanie zbraní na front. Jeden by si myslel, že Vám všetkým jebe na tie sprosté hlavy. Ale tak to proste chodí, keď sa k udalostiam vyjadrujú ľudia, ktorí nie že nepoznajú históriu vojnových konfliktov, ale ani vlastného národa.

Příběh vraha (2019) (TV film)

Jeden z tých ľahko nadpriemerných dokumentov, v ktorom sú plusom najmä autentické zábery z konfrontácie medzi podozrivým a vyšetrovateľom z miestnosti určenej na vypočúvanie. V závere poteší takmer psychologický rozbor osoby, ktorá sa snaží vo vzťahu toho druhého ovládať, vlastniť.

Murder in the Valleys (2022) (seriál)

Veľmi solídne spracovaná "true crime" mini séria, ktorú môžete vzhliadnuť na CANAL+ pričom ak Vás zdiera T-com, tak ju máte grátis na Mágiu. Neskutočne zamotaný prípad, plný klamstiev, nezhôd, či poloprávd, v ktorom je podozrivých pomerne dosť ľudí, ktorí mali nejakú spojitosť s obeťami, pričom nad všetkým stoja otázniky podivných udalostí a samozrejme médiá, ktoré otáčali plachty ako vietor fúkal. Vypovedajú v ňom podozriví, svedkovia, rodinní príslušníci, hlavný vyšetrovateľ, ale aj osoby, ktoré na prípade pracovali na vlastnú päsť. Divák bude taktiež svedkom rozboru dôkazov z miesta činu. Za mňa osobne fakt výborný dokument.

Hitlerova propagandistická mašinérie (2018) (seriál)

Výborný, historický prierez od zrodu až po pád Hitlera a jeho "hrdlorez-ného" režimu. Adolf je extrémne negatívna postava, no jedno sa mu musí nechať. Dokonale manipuloval ľudí, pričom od samého počiatku chápal, že kľúčom je šírenie demagógie, strachu a dezinformácii, pričom najzásadnejšou zbraňou na toto všetko, sú jednoznačne média. Jeden by si myslel, že sa nám doba vracia, ako zvonové nohavice do módy, keď tak človek sleduje tú "hrôzostrašnú bitku" o "objektívnu Markízu" ;)

Active Shooter: America Under Fire (2017) (seriál)

Dobrý dokument. Obohatený o výpovede pozostalých, preživších, vyšetrovateľov, zasahujúcich policajtov, ale dostáva sa aj na krátky rozbor útočníkov či prezentáciu autentických záberov zo zásahov ozbrojených zložiek. Škoda, že si všetky epizódy neudržali rovnako vysoký štandard spracovania, no takýchto dokumentov je o masových vrahoch je pomenej, a tak mile rád ohodnotím nadpriemerom.