Doba ledová (2002)

Maximálna zábava pre každého. Podivná banda, ešte podivnejšia praveká veverička, ufo v zamrznutej jaskyni a hromady smiechu striedané s vážnym zamyslením. Za čokoľvek z toho si film zaslúži 5 hviezdičiek. A to som ešte nespomenul, kto v skutočnosti vynašiel snowboard :)

Farscape (1999) (seriál)

V nejednom podobný seriál ako napríklad Hviezdna Brána alebo Star Trek, no v mnohom zas originalita robí svoje a strháva do deja. Nikdy ma nelákalo sci-fi typu "dajme tam čo najviac rôznych ufónov", no na druhú stranu - prečo nie? Prečo by mali byť všade len ľudia? A prečo by to mali byť vždy ľudia, čo zachraňujú svet pred zlými ufónmi? Farscape je príbeh poskladaný z protikladov. Veľký fajter, kňažka, policajtka (viac menej), človek z totálne iného konca sveta, totálne netradičné záporné postavy a k tomu poletujúci veľký king, ktorý prišiel o všetko. Gýč, humor, podivné no veľmi dobré postavy a ten krásny pocit, že sa nedívate na supermanov ale na zločincov, ktorým ide každú chvíľu niekto znepríjemňovať život. Aby toho nebolo málo, máme tu živú loď, zopár typických i netypických problémov a akčný bonus akciu, ktorá nenudí. Personálne veľké plus je to, že postavy nie sú priehľadné. Dokážu prekvapiť, riešiť situáciu netradične a hlavne "zlé postavy" sú tak rafinovane zlé, že sa veľa ďalších seriálov zdá byť úplným brakom v porovnaní s Farscape.

Galaxy Quest (1999)

Totálna paródia na Star Trek a všetko s tým súvisejúce, perfektné škrípanie lode pri štartovaní, mäsožravé malé deti (alebo čo to bolo), pár totálnych looserov (ku koncu supermanov), komicky vyzerajúce mimozemské situácie a neskutočná výprava. Čo tomu chýba? V niektorých častiach sa vtip trochu vytráca, ku koncu je slabším povahám aj kus do plaču (tak dojemné...) a všetko dobre skončí. Aj napriek tomu, že musel tínedžer zažraný do seriálu vysypať smeti...

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Keby som žil v čase vydania tohoto filmu (a ideálne keby som bol vtedy mladý), tak by ma to poriadne poznamenalo. Je to Sci-fi, ktoré má svoju filozofiu, má nejaké to dobro i zlo, perfektné efekty, temnú atmosféru a samozrejme technológiu. Dnes by to bol výborný film. A čo to bolo v rokoch sedemdesiatych? 5*

Schindlerův seznam (1993)

Nájsť film, ktorý viac chytí za srdce, viac rozhádže všetky pocity a donúti viac zamyslieť sa nad ľudskou "neľudskosťou", hodnote ľudského života a sebaobetovaním... asi nemožné. Majstrovský kúsok a prehľad toho, čo všetko sa dá natočiť, ak sa niekto nebojí naozaj odvážneho projektu.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Asi by som mal napísať, že je to super film. Asi by som mal pochváliť hlavné postavy, vedľajšie postavy, atmosféru, pointu, ozvučenie atď. Asi by tiež bolo dobré napísať, že si z toho človek niečo zoberie, že to z hlavy tak rýchlo nevyfučí ako tie lacné komédie, ktoré často nemajú totálne žiadne "posolstvo". Vykúpenie z väznice je temné, napriek monotónnosti sa príbeh posúva dopredu, postavy vynikajú a ukazujú čo všetko dal scenár dohromady a hlavný dobrý bodík si zaslúži miestna "donášková služba", nad ktorou človek žasne. Veľmi zaujímavý je podľa mňa pohlad na postavu knihovníka, ktorý je niekto len vo väznici, mimo nej je nikto. A uvedomuje si to. Skvelý film, a rád si ho pozriem znovu a znovu.

Hvězdná brána: Pravdivý příběh (2006)

Skutočná veda? No dajme tomu... podľa najrôznejších teórií by to takto celé mohlo fungovať, však prečo nie? Je fajn, ak seriál ponúkne informácie o tom, ako to celé funguje z technického hľadiska. na druhú stranu sa mi to dosť zdá ako reklama na Stargate SG1, a to aj kvôli tomu, že sú tam veci také nie celkom technické. Napríklad rozoberanie humoru hlavných postáv. Taktiež by to možno chcelo niečo o ďalších "zlých týpkoch", konkrétne o Ori. Natáčalo sa to po 8. sérií, Browder už bol definitívne v hviezdnej bráne (aj keď vo Farscape bol významnejšou postavou), tak nevidím dôvod prečo sa Ori nepridalo. No čo, možno nabudúce. Tento dokument, ak sa to tak dá nazvať, popisuje činnosť brány, všetky tie dimenzie, cestovanie v čase a tiež dvoch nepriateľov - machanických replikátorov a goauldov, ktorých tu rozpracovali dosť podrobne. Niekedy tiež nevhodne pre slabšie žalúdky...

Hvězdná brána: Atlantida - Vynoření (2004) (TV film)

Aj keď bol hlavne v prvých sériách SG1 perfektný tím, človeka to tak trochu omrzí. Chce to nové tváre, nové vlastnosti, nové dobrodružstvá. Predsa len, čakať že "Tijelk" všetko porieši, "Ouníl" zahláškuje, "Kartrová" spomenie nejaký ten reaktor a do toho niečo z histórie (či archeologického portálu) povie "Ďžeksn"... prečo nie? Zaujímavé postavičky, no aj tie najlepšie fóriky sa stanú postupne nudné. Stargate Atlantis priniesol hlavne nové prostredie. Už to nie je základňa na modrej planéte, už je to veľké mesto na modrej planéte. Sem tam vampírovité potvorky, sem tam nejaká tá technológia a veľká dávka dobrého humoru. Rising je fajn ako úvod. Dobrá partia, vystupujúca hviezda v podaní hlavnej postavy, dobré ozvučenie a ku koncu kus horror. Prečo nie?

Hvězdná brána (1994)

V detstve ma tento film chytal za srdce pre veľmi pekné efekty. Všetky postavy vyzerali zaujímavo, vlietnutie cez hviezdnu bránu úplne úžasné a čerešničkou na torte scény na konci s množstvom ľudí. Po zazrení po mnohých rokoch sa mi zdá úplne perfektná myšlienka celého diela - falošné náboženstvá, ovládanie más ľudí... ak sa k tomu pridá zaujímavá výprava, dobre rozpracované 2 hlavné postavy (škoda že veľa ďalších bolo naozaj viac menej len do počtu) a celá tá história prerobená na ťažké sci-fi. Hviezdna brána je vlastne akýsi dualizmus - dva úplne odlišné svety s úplne odlišnými ľuďmi - prepojené unikátnym zariadením, ktoré po množstve rokov znovu začína fungovať. 5 hviezdičiek, bez ohľadu na meno režiséra či mená hlavných postáv. A aby toho nebolo málo, tak za hudbu ktorá dobre podčiarkuje atmosféru by si to zaslúžilo aspoň jednu hviezdičku navyše.