Bakaláři - Výfuk (1981) (epizoda)

Tak meruňky jako protihodnotu za dob počínající demoralizace a nedostatkovosti úplně všeho může nabízet opravdu jen Augusta. Ale Menšík tu svou víceroli hraje dobře a i pointa je dobrá. S tímhle schématem 'něco za něco' se dá vyhrát, proběhlo to například i v M*A*S*H (a vlastně to trochu kombinuje i Příběhy Alfreda Hitchcocka - díl Perfektní plán :) )

Bouřlivé víno (1976)

Plné politiky od první scény. Autoři vsadili na Velena atd. coby na přísné, ale uznalé a dobrácké představitele režimu. Zesměšňování roku 1968, snah o reformaci, církve a v podstatě i těch obyčejných vinařů. Opět zazní hesla o zpátečnících, o tom kdo má správný názor a kdo ne. I když se vše snažili zamaskovat, jak v dialozích, tak i vcelku ojedinělými záběry ze Západu. Jediná hvězdička za skvělé obsazení, dobré zpracování, poetiku - která ovšem slouží režimu. Pozměňování historie, apologetika komunismu a propaganda musí být vždy odmítnutá, ač je třeba zabalená do sebelepšího obalu. Menšík, Kryzánek, Kostelka, Šimánek, Svoboda... nemile překvapili účastí na takovém filmu. A až vulgární Janžurová taky. Ale tak to asi dřív bylo - odehrát nesmysly a mít slušné peníze. Ano, s výrazně změněným scénářem a zkrácenou stopáží by z toho byla svěží letní minikomedie o vesnickém člověku. Navíc Svobodův soundtrack mi dost připomněl jiné filmy, např. Tři oříšky pro Popelku.

George Harrison: Living in the Material World (2011)

Na jeho místě, čekal bych více náklonnosti k těm, kdo ho vzali do skupiny a tím mu vůbec umožnili vlastně všechno - možnost tvořit, neohlížet se na peníze, mít na čem hrát (a moci si vybrat), moci experimentovat s technologiemi, moci cokoli vydat pod vlastním labelem, mít kontakty snad na všechny muzikanty na světě včetně Elvise, cestovat. To by se mu v Liverpoolu, ani s nějakou lokální skupinou, vpravdě nemohlo splnit. Chápu, že nebylo snadné prosadit si svoji tvorbu na LP The Beatles. Takže ono se snadno žije "nemateriálně", když nástroje čekají ve studiu, stačí zapnout a kuřiva je taky dostatek. Dost mi to připomnělo jeden dokument o Elvisu Presleym, kde se rozebíral jeden jistě důležitý, ale nikoli nejvýznačnjší rok jeho kariéry.

Dědeček automobil (1956)

Pro mne vynikající film s motocykly a automobily o začátcích motorismu. A Češi byli u toho!! Škoda několika hluchých míst. Kde tehdy vzali tolik veteránů? Zakomponování dobových dokumentů je bezchybné (i včetně skutečných postav vynálezců) a kdo četl knihu, na "ramec" (i když o několik let posunutý) si vzpomene také. Adolf Branald prostě věděl! Hudebně velmi nápadité.

Nevera po slovensky (1980)

Z nostalgie a hlavně za nalezenou scénu s barvením karafiátů :)

Kosmo (2016) (seriál)

4 za parádní tvary Plodkový a kozy Josefíkový (který vidět nebyly)....

Hra o královnu (1980)

Naprosto hrozná kvalita postsynchronu, herci jinak otvírají pusu, ruchy jakbysmet.