Solo: Star Wars Story (2018)

Je smutný, že spinoff dokáže být zábavnější, než poslední díl hlavní série. Od druhé poloviny se to sice láme spíše na stranu zrazování postav, ale předchozí část krásně koresponduje se základy westernu. Příjemně osvěžující kousek, který by zasloužil více prostoru pro určité postavy. Třeba Lando mi přišel celkem upozaděný vzhledem k tomu, že i on byl jeden z hlavních taháků Sola. Trochu víc svého charismatu ukázat rozhodně mohl. Na druhou stranu nové postavy fungují přinejmenším obstojně a nezastupují pouze bezvýznamnou výplň. Palec hore za Woodyho Harrelsona a odvahu se pouštět do velmi citlivých vod velkého universa. Fanoušci (včetně mě) totiž Sola žerou.

Pyewacket (2017)

Jasně, mohl jsem si za to sám. Anotace to podala totiž přesně. Jde o příběh ublížené náctky, která se kvůli stěhování a smrti otce rozhodne svoji matku zamordovat skrz rituál černý magie. To už samo o sobě vypovídá, že to bude dementní. A taky že je. Hlavní postava je extrémně nesympatická. Stejně tak její skupinka "übercool" přátel, kteří jsou temní, jako krabice s koťatama. Je to prostě prázdný.Film nemáš duši stejně jako zrzavý chlapec stojící u stánku s indiánskými náramky. Tu jednu hvězdu dávám za prostředí. Lesy a zasazení má něco do sebe. I tak bych ale doporučil raději nějaký přírodopisný dokument o severských lesích. Tohle za váš čas nestojí.

Creep (2014)

Předvídatelné a občas i celkem hloupé. Klasická snaha party nadšenců, kteří chtějí natočit co nejlacinější thriller. Atmosférické to sem tam je, ale určitě situace působí ve vyhrocených situacích až nemístně vtipně. Nejsem si jistý, jestli to byl záměr autorů, ale vyznělo to pak sebeparodicky. Na druhou stranu Creep příjemně odsejpá a neobsahuje žádné extra nudné scény. Nejlíp bych Creep popsal asi jako levný thriller, na který se hezky kouká, ale neobsahuje nic extra.

Duna (1984)

Lynche mám hodně rád, ale s Dunou si na sebe upletl bič. Snaží se zpracovat epickou space operu se vším všudy. Problémem je, že toho obsahu je ohromné množství. Pokud chcete zpracovat něco podle Duny, tak se musíte uchýlit k seriálovému formátu. Není totiž možné, aby někdo ztvárnil perfektně tak obrovský lore na filmovém plátně ve formě jednoho filmu. Přitom má Duna tak nějak vše, co by se od epické scifi politické konverzačky dalo čekat. Fantastický režisér, skvělá hudba a známé hvězdy v hlavních rolích. Škoda, že se z toho pospojovala nezáživná a zmatená politická konverzačka, která celou dobu nespěje k žádnému extra zajímavému konci. Na Lynche fakt slabé a mě by zajímalo, proč přistoupil na to, že Dunu zpracuje. Nebyl to fajn nápad. Na svou dobu překvapivý Duna efekty. Jinak není moc o co stát. Pokud se ale chcete podívat na film, který má naprosto všechny předpoklady pro úspěch, ale selže kvůli špatným základům, tak asi dobrý. Taková poučná sonda do formátů kinematografie.

Legion (2017) (seriál)

Jako dobrý, ale na můj vkus příliš velká snaha o mainstreamovsko Lynchovské pojetí. Často surrealistický styl působí jako touha být zajímavý a jiný. Většinou se to daří. Skutečně je Legion dost rozdílný od ostatních Marvelovek, ale tyto situace jsou vytvořený až příliš na sílu. Nečekaně nejvíc fungujou části, které jsou typické pro Marvel. Akční a ve stylu jejich blockbusterů. To ale přímo nezapadá do touhy tvůrce vytvořit právě tu surrealistickou atmosféru. Má dostatek fantazie a talentu, ale není schopen dva tyto protipóly dát dohromady. Za mě teda docela dobrý, ale vzhledem k Twin Peaksu jsem naučený na trochu jiný standard. Nedokoukáno, seriál přestal být atraktivní, jakmile se rádoby šokující scény okoukají. Dokážu si ale dobře představit, že si to své fandy najde. Berte to jako mainstreamový Twin Peaks.

Půjčovna masa (2018) (seriál)

Předlohu jsem nečetl. Nejpřekvapivější na seriálu je, že dokázal odejít s úctou a v nejlepším. To se už dnes moc nenosí. Žádné zbytečné série nebo příběhová vata. Dostanete čistý příběh, který hraje na strunu noire / scifi fandům. To se už dnes moc nedělá, takže tohle je první důvod, proč by jste měli dát Altered Carbon šanci. Další důvod je práce s postavami. S šetrností a bez zbytečností je propracovává a dodává jim postupně osobnost. Ať už to je přízvuk ve vypjatých situacích nebo životní krédo. Postavy si zapamatujete a není jich zbytečně moc. Pak tu máme samozřejmě jedinečnou atmosféru, která je v dnešní době už pohřbená. Sázka na špinavý noire s nádechem cyberpunku se vyplatilo. Každý, kdo miloval třeba i původního Blade Runnera, tak bude nadšen. Vše je totiž zabalené do kompaktního balíčku, který bude sedět všem, kteří hledají trochu odvážnější seriál. Za mě teda fakt dobrý. Další díly ale nejsou třeba. Jen by to zkazilo jednu z výhod seriálu.

Z lovce kořistí (2017)

Zbytečný film, ke kterému není třeba nic víc psát. Prázdná role Bruce Willise je to jediné, proč se trochu o First Kill ví. I když jste ale jeho fanoušky, tak se budete nudit. Vynechat.

1922 (2017)

Nejsem si jistý, jestli je slabá povídková předloha nebo přímo scénář. Celou dobu je to totiž utahaný, jak šňůra od hajzlu. Ve výsledku se ani nic zajímavýho nestane. Pořád sledujete příběh vidláka, který nedokázal najít lepší řešení. Čili pokud se nevěnujete ve volném čase kydání hnoje, tak se s postavou neztotožníte. Na druhou stranu to pořád jde lehoučce (fakt hodně lehce) cítit Kingovskou rafinovaností. Naprostý závěr není úplně k zahození. Přesto bych doporučil se mrknout po něčem jiném. Sice v poslední době nevyšlo moc fajn hororů, ale tenhle můžete bez problémů vynechat.

Westworld (2016) (seriál)

Tak jsem na Westworld podíval taky i když mi bylo to neskutečné množství superlativ z okolí dost protivné. Přesto se nevyhnu používáním toho samého. Westworld je skvěle promyšlený seriál, který staví na propracovaných dialozích a chytrých zvratech. Vše do sebe skvěle zapadá a výsledná idea o možnosti volby a co je vlastně správné, je opravdu zajímavá. Dokonce je i odvážně uchopena a více než uspokojivě zpracovaná. Takové téma mi prostě sedlo a očividně nejsem sám. Co se týče audiovizuální stránky, tak se nemám do čeho obout. Dané kulisy jsou poutavě a hlavně uvěřitelně zvládnuté. Což je o to udivující, když autoři pracovali s několika časovými úseky. Udělat divákovi bordel v hlavě skrz časové osy je jednoduché, ale dát tomu všemu uspokojivé vysvětlení a ještě si otevřít zadní vrátka pro další sérii, to už je jiná. Mohl bych prskat okolo slabé práce s postavami (a taky prskám. K jedné postavě jsem cítil nějakou vazbu. Jinak ani ťuk), ale všichni víme, že o nějakou propracovanou psychologii tady nejde. Spíše se zaměřte na ten skvělý scénář, herecké výkony, zvraty...a vlastně na všechno ostatní. Ano, měli by jste to vidět a ano, zaslouží si to takovou chválu.

Mozek v plamenech (2016)

V celku slabé zpracování relativně zajímavého příběhu. Jasně, vzhledem ke speciální nemoci je takové sdělení určitě fajn, ale herečka v hlavní roli mi prostě nepasovala. Nepopírám ale to, že zahrála docela slušně. Možná jen trochu přehrávané. Převážně změny nálad byly trochu přitažený za vlasy. Nejedná se ale o úplně nezajímavou věc. Pokud se o danou tématiku zajímáte, tak klidně na film mrkněte. Jen nečekejte dokonalost.