The Haunting (2018) (seriál)

Je celkem zarážející, že v podstatě zakřiknutý seriál dokáže atmosféricky převýšit většinu současné hororové tvorby. Seriálový formát má své pro a proti. Sice se každý díl odkryje nějaké to tajemství, ale tím si zároveň utváříte jistou podobu hlavního zla (SPOILER: jestli se to tak dá říct, vzhledem k pointě), takže se automaticky začíná vytrácet strach. I když se jedná "jen" o 10 dílů, tak sem tam se začne něco natahovat. Má to ale svůj účel. Tvůrci se snaží prohloubit jistou empatii vůči hlavním postavám. Funguje to vlastně jen částečně. Některé postavy dostali více prostoru (Luke) a některé o dost méně (Nell). Opět to má své opodstatnění. Konečná pointa příjemně překvapila. Celý seriál se uzavře uspokojivě a já doufám, že nebude dojit na svém úspěchu. Není třeba dalších dílů. Vše bylo vysvětleno. Mimochodem, já říkal, že Flanagan má talent. Snad bude v úspěšný tvorbě pokračovat. Hororová atmosféra mu totiž jde stále lépe. Co ale vlastně chybí k tomu, abych dal plný počet? Právě to odhalování zla v příliš brzké době. Ubírá se tím atmosféra a strach z neznáma. Pokud si ale stejně jako já myslíte, že současný horory stojí za nic, tak si udělejte čas a mrkněte na tenhle seriál. Budete příjemně překvapeni.

Tiché místo (2018)

Nudná exkurze za nevyužitým potenciálem. Potvory pěkný, ale to je tak jediné. Vzhledem k místnímu hodnocení jsem asi s tímto názorem jako jeden z mála. Zkuste a uvidíte.

Tomb Raider (2018)

Nebylo to úplně špatný. Ze hry si to vzalo celkem dost, co se týče děje. Problémem je, že celý ten survival nádech předlohy je naprosto vyřazený. Pravděpodobně z důvodu PG13. A to mi přijde jako strašná škoda. Mohl to být parádní survival s mysteriozním nádechem. Nakonec je to ale ucházející dobrodružný film, který staví převážně na slavné značce, co si budeme nalhávat. Nutno ale podotknout, že je film podle hry. Ty se většinou dost zprasí. Tomb Raider nedělá ostudu, ale ani poctu. Spíše film upadne v zapomnění. Extra průser to ale není. Fanouškům to teda mohu doporučit, ačkoliv nejspíše budou mít spoustu hnidopišských poznámek. Buďme alespoň rádi za těch pár easter eggů, které film nabízí.

Upgrade (2018)

Vkusné scifi, které by fungovalo dobře i jako psaná povídka. Lehké balancování na hranici béčkovitosti dodává celému filmu nádech nadsázky. Dané téma by ale mohlo být vytěžený víc. Očividně ale Leigh Whannell nějaký talent má. Příjemný kousek. Doporučuji fandům scifi a cyberpunku obecně. Fandové hororu ať zbystří. Žánrově totiž opravdu Upgrade horor není.

Vadí nevadí (2018)

Nečekaně zábavný. Slabší základ se postupně vypracovává do slušnýho thrilleru, který hlavně baví. Nepokládá nějaký filozofický otázky. Je to "jen" docela zábavný horor, který si pravděpodobně nebudete dlouho pamatovat. V dnešní době ale díky alespoň za ten průměr.

Venom (2018)

A já si myslím opak. Tohle není klasická Marvelovka. Sice se sere na předlohu, ale má v sobě trochu dospělejší náplň. Není to tak šíleně dětský a "Bayovský" . Tím nechci tvrdit, že tyto pilíře z filmu odešly úplně. Jsou jen relativně lehce odstrčeny v zájmu navození trochu toho thrillerovského nádechu. Není to ale nic extra. Zase nečekejte hektolitry krve a filozofický uvažování o smrti člověka. Je to příjemně vyvážené, aby film pěkně pasoval stále do mainstreamu, ale dokázal bavit i dospělého. Dost to drží Tom Hardy. Jako vždy ve své roli hraje na výbornou. Chtělo by to sice trochu zapracovat na dialozích, ale i přes tento fakt se na to dívá zatraceně dobře. Určitě bych chtěl víc. Každopádně si Venom rozhodně ostudu neutrhl. Naopak. Překvapil.

V pasti (2018)

Vypečený scénář, který tak trochu vykrádá A Quiet Place, ale pořád dokáže být osobitý. Celkem škoda, že celý film táhne Sandra sama ještě s Malkovichem. Ostatní jsou docela v pozadí. Jednoduše jsem jim moc jejich role nevěřil. Relativně nepředvídatelný děj (až na pár výjimek) se rozvíjí v dvou časových osách. Není to sice nic světobornýho, ale tady to autoři zvládnuli docela v pohodě. Nestala se z toho nepřehledná sračka, což může být i vlivem nijak extra komplikovaného scénáře, který je spíš zaměřen na stránku dramatu. Ono okořenění spočívá právě v tajemství. Tudíž se moc o horor nejedná. To nemusí potěšit fanoušky hororu, kteří v dnešní době trpí nedostatkem kvantity i kvality. Na jednu stranu škoda. Šlo to vyhrotit víc. Na druhou stranu film zůstává příjemně komorní a zdůrazňuje hlavně sólové vystoupení Sandry, která očividně ještě nedala fajn rolím sbohem. Nečekejte od toho ani tak horor, jako spíš drama s prvkem toho tajemství. Pro mě milé překvapení.

Winchester: Sídlo démonů (2018)

Ále, zas tak špatný to teda nebylo. Hlavní lákadlo je zasazení a základy na "realitě". Škoda že film sází na laciné (a ještě k tomu špatně udělané) lekačky. Nápad ale pěkný. Postavy docela sympatické. Moc od toho nečekejte a budete možná překvapeni.

Zelená kniha (2018)

"Svět je plnej osamělejch lidí, kteří se bojí udělat první krok."

Zrodila se hvězda (2018)

Silný příběh, který může zaujmout i diváky, kteří Lady Gagu nemají zrovna v lásce. Mrkněte na to. Potěší nadstandardní výkon Bradley Coopera i dokonce Lady Gagy samotné.