Flacari pe comori (1988)

Tenkrat v Rumunsku a la Nicolae Margineanu. Plus par hercov   : 60 %

Dívka ze samoty (1987)

Ja len dodam, ze v 19. storoci bolo Rumunsko chudobinec Europy. Tento film to aj nazorne dokazuje.  Cely stat bol rozdeleny - Dobrudzu este stale mala Osmanska Risa, Transylvaniu Uhorsko a Valassko a Moldavsko sa zacali zjednocovat  az v 19. storoci. Len tak na okraj - rumunsky narodny hrdina je doteraz Mihali Viteazul /Michael the Brave/, žil 1558 - 1601.  77 %

Návrat z pekla (1983)

Mam slabost pre rumunsku kinematografiu, rad objavujem tajomne zakutia rumunskej kinematografie  : 67 %

Omicron (1963)

A ja som doposial myslel, ze mimozemstania zasadne pristavaju enem a len v USA, popripade v Kanade. Rusko je evidentne z uhla pohladu mimozemstanov semeniste satanovo, Rusko je bakane. Tu v tomto filme sa mimozemstanom nechcelo do USA, vybrali si europske Taliansko - no a si uzili trochu talianskej mentality a temperamentu. Ja som bol po skonceni projekcie maximalne spokojny 77 %

Napoli velata (2017)

Ferenc Ozpetek teda natocil slaby film. Dej nijak nestrhne, dialogy ubohe ... ani atmosfera Neapola ma nijak neoslovila. Sivy sedivy priemer  64 %

Brancaleone na křížové výpravě (1970)

Mario Monicelli bol ateista, utahoval si z talianskeho ludoveho katolicizmu. Dokonca aj zosmiesnil cele nabozenstvo - je to scena s  Ugom Tognazzim vo filme tusim Miei Amici 2. Taky Paolo Villaggio - vystupuje aj tu - bol taktiez ateista, no nedovolil si to, co Monicelli. Dobre vedel, ze nabozenstvo je v Taliansku doteraz extremne silne  zakorenene   : 50 %

Zapněte si bezpečnostní pásy (2014)

Hodne na hlavu padly film, kde A nesuvisi s B... po B nasleduje E ..... mal som problem to dopozerat, pricom tema nestastnej lasky je z principu dobra... Ozpetek ako reziser sklamal    : 20 %

Poslední vlak do Duranga (1968)

Uz som videl kadeco, dokonca i silne politizujuci spaghetti western Il prezzo del Potere  1969 s Giulianom Gemmom. Tuna ide o komedialny spaghetti western, ktory sa zaobera Mexickou revoluciou. Na tento film treba poznat aspon to, kto bol Porfirio Diaz a Zapata. 81 %

Jakob (1988)

Brutalne zdevastovane bolo Rumunsko Nicolae Ceausesca.  V obchodoch vladol absolutny nedostatok zakladneho tovaru. Dvojky byvaju vacsinou podardne filmy, nie vsak u Daneliuca ako rezisera. 89 %

11-a porunca, A (1991)

Rumunsky je to povodne, v nasej reci to znamena 11 - te prikazanie. Rumunsky reziser Mircea Daneliuc  a jeho tvorbu sice nemusi poznat kadejaky vystudovany filmovy teoretik -elitar, no rozhodne musi jeho tvorbu poznat filmovy praktik. jeho trilogia hrozy, nasilia, odcudzenosti, a vsadepritomnej  zdevastovanej krajiny za rumunskeho diktatora Nicolae Ceausesca. Prvy diel sa volal  Glissando 1985 - Jakob 1988  a  11 -a porunca 1991. Mircea Daneliuc sa tuna dotkol  dokonalosti  : 100 %