Umělkyně, dolary a Transylvánci (1979)

Artista Dolarii si Ardelenii je poracovanie prveho rumunskeho westernu Profetul Aurul si Ardelenii 1978. Slaboduche, rezisersky podpriemerne  radobypokusy o rumunsky western dopadli hodne, hodne spatne. To uz i Gojko Mitic  a jeho filmy su vyssie, alebo umela hviezdicka, ktoru umelo vytvorili sovietski sudruhovia  - osoba sa volala Dean Reed, i ten ma rovnake, miestami este i lepsie filmy. Za rok 1978 by som dal urcite vysoko film Suda a Licha, ten aspon komunisti takmer vsade povolili nez toto    : 20 %

Prorok, zlato a Transylvánci (1978)

Slaboduche, rezisersky podpriemerne  radobypokusy o rumunsky western dopadli hodne, hodne spatne. To uz i Gojko Mitic  a jeho filmy su vyssie, alebo umela hviezdicka, ktoru umelo vytvorili sovietski sudruhovia  - osoba sa volala Dean Reed, i ten ma rovnake, miestami este i lepsie filmy   : 20 %

Letní příběh (1976)

Rumunska realita 19. storocia bola hodne drsna. Este stale fungovalo poddanstvo /serfdom/, Rumunsko bolo rozdelene  medzi viacero dnes uz historickych, zaniknutych statov. Zivot ludu bol  tazky a umorny - cely zivot prezili obycajni Rumuni v chudobe, museli tazko pracovat a nemali moznost zbohatnutia a zlepsenia zivotnych podmienok. To film vystihol  dokonale   : 78 %

Nádherná přítomnost (2012)

Sympaticka talianska ducharina, barak bol pekny, kulisy tiez, no ti obyvatelia toho baraku, to bol pekny Narez   : 77 %

Zlato v horách (1974)

Akasi druha, prepracovanejsia Kamenna svatba, ktoru natocili Veroiu a Dan Pita. Konecne pribudlo aj trochu atu, nejde len o dva nesuvisle pribehy spojene do jedneho filmu. Ten stray hostinec uprostred rumunskych Karpat bol na urovni, ona im vlastne co ponukala ? Hladanie zlatych zil, moznost ryzovat zlato z potokov a za to mali nejake vyhody, pochopil som to dobre?  80 %

Lillian (2019)

Mlada Ruska s prepadnutym pasom ide pesi napriec USA. Chvilu som si myslel, ze pojde o fajny art, no potom uz to bola len ubijajuca nuda. Posledne zaverecne sceny mohli vynechat  : 55 %

Mstitelé (1972)

Dalsi dokaz toho, ze v 70. rokoch uz klasickym westernom odzvonilo. Pozeral som si imdb profil rezisera, podla imdb je jeho najlespi film Come back Little Sheba 1952 a potom The Rose Tattoo 1955. Nesurody mix Dirty Dozen a kadecoho mozneho, reziser Mann vo svete westernov dodnes  nic nezanmena, zacinal tusim Na Broadwayi adaptaciami nejakych dibvadelnych hier, ci co  to bolo. Ja mam rad - uz od cias Sergia Leoneho - pomaly dej, dlhe zbery na tvare hlavnych hrdinov a na ich zbrane. Tu je sice akcia, no jaxi samoucelna.  Natocena evidentne len preto, aby bola. Zo slavnejsich mien neznamemu Mannovi kyvli na spolupracu len Holden a Borgnine, tu ani kultovy Marvin z Dirty Dozen nemal zajem - sam vedel, ze westerny v 70s uz boli pase. Aspon ze nedali to otrepane klise zo 60. rokov kradez koni -- to bych bol  nemilosrdny a  dal bych hned odpad. Takto je to slabych  nevyraznych 30 %

Sicilská obrana (1980)

Tiez si myslim, ze ukecane to bolo uz vtedy a priserne ukecane je to i teraz. Akcie brutalne malo, holt ruska mentalita  ...... 5 %

Kamenná svatba (1972)

Ramntizujuci pohlad na tazky zivot ludi v rumunskych dedinach. Obe poviedky so sebou moc nesuvisia, su spojene do jedneho filmu. Rumunsky neviem, CZ titulky su k dispozicii ..... 78 %

Anne Boleyn (2021) (seriál) odpad!

2 % Doprdele, az tak vela ?  To si delate snad prdel, tak primerane ...... 0,5 %