Pečovatel (2014)

Tak konečne som mal tú česť pozrieť si tento veľmi vychválený a dobre hodnotený európsky thriller. De Behandeling je temná story z nechutného prostredia pefofilných úchylákov, ktorí unášajú a vraždia malé deti. Atmosféra je v tomto filme silná a miestami veľmi nepríjemná, ale husiu kožu mi to nespôsobovalo. Neviem čím to presne bolo, ale nezaklincovalo ma to tak ako som čakal. Remeselne je film zvládnutý na jednotku, tu nemám väčšie výhrady. No príbeh pôsobí na mňa trošku umelo a dialógy "šuštia papierom". Aj napriek tomu je ale tento nápaditý belgický počin kvalitný film, ktorý sa určite oplatí vidieť. Aj napriek svojej dĺžke nenudí a jednotlivé scény a príbehy sú pomerne dobre poprepájané. Na pílu poriadne pritlačila hlavne posledná pol hodina, kde to tvorcovia rozbalili a divákovi sa až miestami zastavuje dych. Za mňa pohoda a radosť z kvalitného európskeho filmu. 80 %!!

Osm hrozných (2015)

8. film Quentina Tarantina.. Mnou výsostne očakávaný Hateful Eight nesklamal. Je to typická Quentinova vykecávačka plná výrazných charakterov, bezohľadných gangstrov a výborne obsadených hercov. Medzi už stálicami v Tarantinových filmoch (Jackson, Roth, Madsen) potešila Hlavne Jennifer Jason Leigh, aj keď dobitá a krvavá. Nebudem sa čudovať ak budú niektorí diváci z filmu sklamaní. Každý pravdepodobne čakal akčnú jazdu ako tomu bolo v predchádzajúcom Djangovi alebo ešte predtým v Nehanebných Bastardoch, ale tento kúsok až tak akčný a brutálny nie je. Podobá sa viac Gaunerom, ide teda hlavne o dialógy. A tie sú tu famózne, tak ako od Taranina vždy boli. Miestami je dej síce možno trošku uťahaný a nudný ale vždy sa náhle stane niečo, čo diváka donúti zbystriť pozornosť a upúta to jeho myseľ. Tarantino je opäť skvelý a dokazuje že je jeden z najlepších režisérov histórie. Už úvodná titulková scéna s Morriconeho hudbou bola jedna z najlepších a najintenzívnejších aké som doteraz videl. Ten nádherný pohľad na zasneženú krajinu, dychvyrážajúca hudba a dostavník ťahaný šesťzáprahom rýchlo prechádzajúci cez plátno. Úžas už od začiaktu. Potom som sa už len zaboril do kresla a takmer tri hodiny som bol v tranze. Z ničoho nič som sa ocitol pri záverečných titulkách. A to čo sa stalo medzi tým bol výborný a nefalšovaný umelecký zážitok. Síce možno trošku slabší ako Tarantinove dva predchádzajúce kúsky ale aj tak špička medzi modernou kinematografiou. Tento režisér má proste zlaté ruky. Čo natočí, to je skvost a masterpiece. S takýmto niečim sa snáď musíte narodiť. Uctievam ťa Quentin Tarantino. Filmový orgazmus... 90 %!! (Kino)

Nespoutaný Django (2012)

Quentin Tarantino opäť vo skvelej forme. Keď sa človek pozrie na neuveriteľne široký záber tohto dnes už kultového režiséra, znie to až neuveriteľne. Máme tu gangsterky s nadsázkou, neuveriteľne krvavú revenge jazdu, historický film z druhej svetovej a tentokrát niečo ako western vo svojej najzábavnejšej podobe. Django je skutočne zábavný film od A po Z. Od začiatku exceloval už overený Christoph Waltz, ktorý si po nacistickom pohlavárovi strihol ďalšiu veľmi zaujímavú rolu. Ani ďalší herci však nazaostávajú, hlavne DiCapriovi rola bezhľadného otrokára náramne sadla. Jamie Foxx bol taktiež super a pre rolu Djanga by sme dnes len veľmi ťažko hľadali vhodnejšieho predstaviteľa. Film aj napriek svojej viac ako 2 a pol hodinovej dĺžke odsýpa a baví tak, že som stratil akýkoľvek pojem o čase a nechal sa unášať skvelým tarantinovským štýlom budovania príbehu, stupňovania deja a hlavne úžasných dialógov. Znovu bolo všetko maximálne prepracované s jeho typickým zmyslom pre filmový detail. Djanga môžem vydieť mnohokrát a neprestane ma baviť, tak ako takmer všetky Tarantinove filmy. Je to maximálne nadupaný a vzrušujúci zážitok, ktorý treba vidieť na veľkom plátne. Ja som nadšený a vrelo túto miestami neuveriteľne vtipnú záležitosť odporúčam. Ďalší majstrov dokonalý filmový zárez. BTW: Komentár číslo 3000. 95 %!! (Kino)

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Ťažko už napísať k The Wire niečo zmysluplné, čo tu už napísané nebolo. Ale môj osobný dojem z tohto seriálu je maximálne pozitívny. The Wire je jeden z najprepracovanejších a najuveriteľnejších seriálov aké boli kedy natočené. A aj napriek tomu postráda akékoľvek náznaky nudy, či hluchých miest. Na rozdiel od nudných, komerčných kriminálok typu CSI a NCIS je The Wire skutočnou sondou do ťažkej a zdĺhavej policajnej práce v jednom veľkom americkom meste. Nečakajte v každej časti nejaký vyriešený prípad a rozuzlenie zápletky v posledných 10 minútach. The Wire buduje celú mytológiu veľmi pomaly a dôsledne so zameraním sa na skutočné vyobrazenie toho ako to vo svete zločinu a jeho potláčania chodí. Drogové gangy na špinavých baltimorských uliciach, deti predávajúce drogy už od útleho detstva, leniví, večne opytí policajti, skorumpované vedenie a mamonársky politici, ktorým ide len o správne štatistiky. To všetko dokonale vyobrazuje The Wire vo svojich 60 častiach. V piatich sezónach tento seriál vôbec nestráca dych. Práve naopak, postupom času dozrieva ako dobré víno a divák si všetky postavy postupne zamiluje. Či už tie dobré alebo zlé. Ale vlastne tu nikto nie je úplne dobrý alebo úplne zlý. The Wire nám ukazuje život takmer taký aký skutočne je. A práve to spolu s veľmi kvalitnou filmarinou zaraďuje tento seriál tak vysoko v mojom hodnotení. Medzi 5 najlepších seriálov aké som kedy videl. A medzi kriminálkami ostáva zatiaľ neprekonaný. 100 %!!

Chainsaw (2015)

Parádný krvavý kraťas s ešte lepšou hudbou. Chainsaw je poriadne našlapané "fake intro" s rukopisom Eliho Rotha. A aj na tak krátkej ploche funguje tento horor tak ako má a ja by som ani nebol proti "celovečeráku" s takýmto nádychom. 90 %!!

Ajde! (2015)

Novak Djokovič je fenomén a dozaista jeden z najlepších tenistov histórie. Zaslúžil by si poriadny celovečerný dokument o jeho začiatkoch, jeho pádoch a úspechoch. Tento krátučký animovaný film je prevažne obrazom jeho detstva, kde prežil ťažké časy najmä počas bombardovania Belehradu v roku 1999. Keď sa nad tým človek hlbšie zamyslí, je až neuveriteľné ako blízko bolo od toho aby tento veľký tenisový šampión nebol medzi nami. Prozreteľnosť, či prostá náhoda...? 70 %!!

Po tajomných stopách Slovanov (2014) (TV film)

Som veľmi potešený, že slovenská verejnoprávna televízia konečne vytvorila dokumentárny film o našich predkoch, starých Slovanoch. Tento dokument sa primárne nezaoberá dátumami, faktami, či pôvodom Slovanov. Jeho nosnou témou sú ich zvyky a tradície. Postupne sa venuje dôležitým udalostiam v živote starých Slovanov: Narodenie, Postrižiny, Svadba, Viera Slovanov, Spôsob boja a Smrť. Ako celok je tento dokument pomerne ustálený a komplexný, vystupuje tu množstvo hercov-nadšencov v dobových kostímoch. Sme svedkami dobre nasnímaných, rôznych obradov, tradícií a úkonov v živote starých Slovanov. Zaujímavé je, že veľké množstvo týchto zvykov sa prenieslo cez stovky rokov až do dnešnej doby a nezastavila ich ani násilná kristianizácia Slovanov. Z dokumentu cítiť dobrú atmosféru a kvalitnú filmovú robotu. Tvorcovia si očividne dali záležať aby túto látku spracovali dôstojne a svedomito. Chcelo by to ale viac takýchto dokumentov z našich dejín. Jedna lastovička totiž leto nerobí a naše dejiny sú dostatočne bohaté a objemné na to, aby takýchto snímkov vznikalo oveľa viac. Aj za to to málo však u mňa spokojnosť a dokument odporúčam každému milovníkovi histórie a starých zvykov. 80 %!!

Kličko (2011)

"Skutočný bojovník je ten, ktorý dostane knock out, narazí na tvrdé dno a následne sa zdvihne a stane šampiónom." Perfektný dokument. Bratia Kličkovci sú fenoménom nie len vo svete boxu, ale športu všeobecne. Obaja sa venujú boxu, obaja na profesionálnej úrovni a obaja sa stali majstrami sveta... niekoľkokrát. Doteraz som o týchto dvoch toho veľa nevedel, ale tento dokument mi mnohé objasnil a ukázal bratov v pravom svetle. Myslel som si, že sú to len dvaja nie príliš inteligentní svalovci, ktorí nevedia nič iné ako mlátiť rukami, ale nie je tomu tak. Kličkovci sú inteligentní a oddaní športovci, telom aj dušou. Ich prístup k boxu a športu všeobecne je ukážkový a ich úspechy sú maximálne zaslúžené. Ani som netušil, že to mali na začiatku ich profeionálnej dráhy tak ťažké. Vladimír dokonca prehral tri dôležité zápasy a celé Amerika sa mu smiala a odsudzovala ho ako boxera bez srdca a duše. Ĺudia ho strátávali na ulici a smiali sa mu. Potom sa však zdvihol a za krátku dobu sa stal svetovým šampiónom. V dokumente vystupuje aj množstvo ľudí z najbližšieho okolia bratov. Teda členovia ich tímov, tréneri, doktori, ale aj rodina: manželka Vitaliho, matka, otec. Všetko sú to veľmi zaujímavé rozhovory s ľudmi, ktorí stáli pri bratoch najbližšie počas celej ich kariery. Hlavným odkazom tohto dokumentu je však pre mňa posolstvo nepoddať sa osudu a nenechať sa zlomiť za žiadnych okolností. Pretože nie je hanba padnúť na dno, ale ostať na ňom. 90 %!!

400 Days (2015)

Nenápadné light post-apo sci-fi so slušným spádom deja a peknou hudbou. Film sa rozbieha pozvoľna a zprvu len sledujeme štyroch pseudo-astronautov pri pokuse ako sa budú správať a reagovať počas 400 dní, kedy budú zavretí vo falošnej vesmírnej lodi, zakopanej pod zemou. Keď však pár dní pred vypršaním termínu opustia loď a výjdu na povrch zistia, že všetko je v troskách. Zem postihla apokalypsa, zostalo len pár preživších, ktorí nie sú práve dvakrát priateľskí. 400 Days možno prvých pár minút trochu nudí, ale potom sa už dej rozbehne a na nudu nieje čas. Na sci-fi triezvo zvolená kratšia stopáž pôsobí taktiež dobrým dojmom, keďže sa tvorcovia aspoň vyhli nudným a zdĺhavým scénam. Teda celom sympatický filmík s neveľkými ambíciami. Bavil som sa. Tak na 3*. 65 %!!

Re-Kill (2015)

No wow. Po rokoch čakania sa Re-Kill konečne dostal na svetlo sveta. A nedopadlo to vôbec zle. Máme tu pomerne akčnú zombie strieľačku na spôsob počítačových hier, snímanú ako mockumentary. Dvojica filmárov natáča pravidelnú re-live reláciu o špeciálnej divízii, ktorá má za úlohou čistič mestá od zombíkov, ktorích ostali v uliciach miest státisíce po vypuknutí celosvetovej epidémie. Akcia sa prelína s rozhovormi s jednotlivými členmi tými a do toho ešte v pravidelných intervaloch sledujeme "dobové" reklamy, aké by nás asi naozaj čakali po vypuknutí zombie apokalypsy. K filmu až na roztrasenú kameru nemám väčšie výhrady. Veď je to pohodová oddychovka so skutočne veľkým množstvom nemŕtvych, ktorí sú rýchli ako blesk a krvilační ako Drakula. Pri niektorých scénach sa dokonca dostavila aj toľko opomínaná hororová atmosféra, keď som len márne hádal odkiaľ mutanti povyskakujú. Ku koncu už je dej maximálne našliapaný a v podstate vidíme jednu veľkú zombie mäsiarinu s nekonečným množstvom zombíkov a stále sa zmenšujúcou R-Division. Re- Kill na mňa pôsobil sviežo, neotrepane a hlavne zábavne takže vôbec nemienim tento b-čkový počin kritizovať, aj keď s ľahkosťou by sa dalo aj to. Ja som radšej prijal pravidlá hry a zážitok sa dostavil v dostatočnej podobe. 70 %!!