Vetřelec: Romulus (2024)

Keďže milujem vedeckú fantastiku, milujem horory, milujem filmy (niektoré) a milujem Alien a Aliens (Alien mám v top10), projekty ako Romulus beriem veľmi osobne. A musím - vôbec nie bohužiaľ, lebo som to čakal - povedať, že takto dlho nič neurazilo môj cinefilný jemnocit ako toto. Kým prvý akt je čisté vizuálne a atmosférické pošušňáníčko a odpustíte aj to, že obsadenie tvoria absolútne generické necharizmatické decká a ako tak schopná hlavná hrdinka so zaujímavým umelým kamošom a totálne debilný nápad na rozbehnutie hlavnej dejovej línie (neštudoval som scenáristiku a hneď viem, ako by sa to dalo urobiť lepšie, aby to nevyznelo tak strašne kreténsky a zároveň by to bol aj lepší a zaujímavejší film), to čo sa začne diať od polovice je čisté bingo v štýle: fan service s pripomienkou (ehm, čistou vykrádačkou) niečoho z iných filmov série, dobrá scéna, debilná scéna, ktorá poprie buď samotný film alebo niečo z mytológie a tak ďalej dookola. Vážení, vyhlásenia ako 'návraty ku koreňom', 'skvelý horor' alebo 'najlepší film od dvojky' si bez prepáčenia strčte do prdele a neskúšajte ich predniesť predo mnou. Ako som už bol povedal, beriem to osobne. Toto je niekde medzi absolútne zlým Covenantom a aspoň ako tak zaujímavým Prometheom, kde podobne takmer nič nedávalo zmysel, ale aspoň to nebola prasácky lenivá kompilačka všetkého, čo sme už videli a lepšie podané.

Rod Draka - Regent (2024) (epizoda)

Toto bola regulérna sračka. Zaujímavých posledných desať sekúnd. To už GoT ôsma séria mala čo viac ponúknuť.

Rod Draka - Hořící mlýn (2024) (epizoda)

Mne nevadí, že sa hlavne kecá, veď o tom často boli aj GoT. Ale tam kecali dobre napísané a obľúbené postavy zaujímavo a o niečom! Tu kecajú zameniteľní nímandi v zameniteľných interiéroch o hovne. Bohužiaľ odchodom Viserysa a Otta ostávajú už iba Rheanyra a občas Daemon, ktorí dokážu zaujať a potom záplava no-one figúrok do počtu. A ešte Aemondovo péro, teda...ehm...oko, ale to je šialene málo. Nikto ma nepresvedčí, že HoTD vyzeralo dobre na papieri ale ta realizácia je ledva priemerná. Sériu dopozerám len z donuténia a lásky k predlohe.

Rod Draka - Syn za syna (2024) (epizoda)

Keď ten najlepší zážitok sprostredkuje práve moment, kedy sa pripomína pôvodný seriál Game of Thrones sekvenciou na Severe a na The Wall (veď toto poznáme zo Star Wars produkcie, že áno). A nevravte mi, tí príčetnejší fanúšikovia HoTD, ktorí ale vedia a chápu, že HoTD je skrátka iba slabší odvar prvého seriálu, že ste to tak pri prvých minútach novej série nemali. King's Landing opäť totálne sprasený divnými bezfarebnými temnými filtrami - kam sa podel ten slnečný teplý ale o to zradnejší a intrigami podkopaný 'Dubrovnik', ktorý krásne kontrastne ku chladnému a šedivému Severu pripomínal, aký je Westeros veľký a rôznorodý? Olivia Cooke a Rhys Ifans opäť studené čumáky bez charizmy (nová Cersei a Tywin? Ale prosím vás :D) a jediná ako tak schopná herečka v hlavnej úlohe sa tu len mihne, lebo hľadá a následne oplakáva...koho? Sto euro každému, kto si pamätá tvár obete Aemondovho egotripu zo záveru prvej série. Ale aspoň sa tu dejú veci, epizóda rýchlo odcípa, predloha sa adaptovala pomerne verne a dobre a na jedno pozretie raz za život stačí. 7/10

Syn temnoty (2019)

Dobrý a zaujímavý nápad vo filme, v ktorom však nefunguje absolútne nič. Najväčší problém je ale s hlavným hrdinom, ktorý skrátka robí všetko iba na efekt, ako to premisa a scenár kážu. Keby Brightburn šiel viac do hĺbky, načrtol nejaké motivácie a dilemy ústredného hajzlíka, bola by to úplne iná káva. Takto to vypálilo iba ako lacné nedorobené Béčko v áčkovom šate s pár vydarenými gore scénami a originálnejším prístupom k prefláknutej látke superhrdinských komiksových adaptácii.

Zločin a Emily (2022)

Výborná vec, nižšie hodnotenia nechápem. Celé to stojí ale nepadá na zaujímavej a charizmatickej hlavnej hrdinke, ktorá je absolútne uveriteľná a autentická a spolu s civilným prístupom k látke dostaneme tandem tvoriaci pevný základ celej snímky. Scenáru a príbehu sa dá čo to vyčítať, ale to aj v populárnejších a ambicióznejších projektoch. Ak niekto stále lamentuje, že súčasný filmový priemysel je príliš 'woke' a tým pádom nepozerateľný, toto je prípad, kedy sa dá feministická téma spracovať dobre a nenásilne a ešte aj so zaujímavým spoločenským komentárom (pracovné pohovory). Viem si predstaviť, že by Plaza hrala v nejakom alternatívnom vesmíre Ellen Ripley, pretože s nepriazňou osudu a prekážkami vo forme ľudských hovád si vedela poradiť s rovnakou gráciou ako spomínaná hrdinka s vesmírnymi príšerami.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Na Last of Us je krásne vidieť, že hra a film sú skrátka úplne iné médium a keď sa snažíte len otrocky prepísať príbeh takmer jedna k jednej, môže to dopadnúť žalostne. Aj keď je na tom príbehu tá hra postavená a je známy tým, že je skvelý a prepracovaný. Čo rozprávačsky funguje v hre, vo filme často nemusí a v tomto prípade sa to prejavilo na sto percent. Pilotný film je skrátka iba natiahnutá epizóda a napriek svojej dĺžke povie šialene málo, je zbytočne rozťahaný a neprinesie nič zaujímavé, tobôž nie v rámci žánru zombie, či postapo filmov. Všetko sme už niekde videli a videli sme to realizované lepšie, nápaditejšie a zaujímavejšie. Popularitu pri hráčskej cieľovke chápem. Tí jednoducho dostali poriadny fanservice a to že to nefunguje ako film (lebo pri tej stopáži to naozaj pilotným filmom je) si možno ani mnohí neuvedomujú, keďže svoj divácky zážitok hodnotia cez prizmu hráčskej skúsenosti a emócii, ktoré im hra priniesla, čo je v poriadku. Čo ale nechápem, sú nadšené reakcie renomovaných kritikov tuzemských či zhraničných, ktorí majú napozerané, vedia s čím a ako porovnávať a napriek tomu hodnotia ako hodnotia. 5/10

Armáda mrtvých (2021)

Jeden z najhorších filmov za veľké peniaze a od - kedysi - schopného režiséra. Od odpadu to delí len veľmi málo momentov a celkom podarených scén. Je to skrátka taká kolosálna pičovina, že najnižšie hodnotenie u iných užívateľov úplne chápem. Úroveň Shyamalanovych nepodarkov alebo Schumacherovho Batman a Robin, ten je ale aspoň nechcene zábavný. Toto je iba nuda a čo-do storytellingu úplné dno. 3/10 ale vážne iba o chlp.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Písať, čo ma na tomto filme sralo, by znamenalo vyzradiť podstatnú časť, respektíve rozuzlenie hlavnej zápletky. Každopádne aspoň naznačím. Čakal som nejaký mysteriózny thriller so zaujímavými zvratmi, niečo hororové (v rámci možností ale stále s nohami pevne na zemi), možno trochu krimi v štýle Oriolovho El Cuerpo, ale dostal som už desaťtisíckrát prevarenú zápletku/námet o...veď uvidíte. Ešte k tomu absolútne nudne, neinvenčne a absolútne genericky realizovanú. Všetko, čo ste videli už miliónkrát ale lepšie a nápaditejšie nakrútené. Vyhnúť sa oblúkom, pokiaľ nie ste absolútne nekritický fanúšik daného hororového subžánru! Aj sa divím, že Cox hral v takomto céčku, ale zrejme berie, čo príde.