Nevědomí (2013)

Najväčší problém Oblivionu vidím v tom, že tak od polovice, kedy začíname tušiť (alebo lepšie povedané - už vieme), čo sa bude asi diať po zvyšok filmu, nemá, čo ponúknuť. To, že nám pripomína všetko možné, čo sme už videli, by ani tak nevadilo, keby to bolo okorenené niečím, čo citované snímky nemali a bolo by to výnimočné práve pre Oblivion. Takto sme dostali iba lepšie natočený a prerozprávaný Terminator:Salvation a menej epický Matrix, pritom to malo potenciál vyťažiť z daných tém oveľa viac.

Lesní duch (2013)

Not bad, ale.. Až príliš veľa zbytočnej a po čase už nudnej a nezábavnej brutality, prepálený záver, ktorý je skôr vtipný (ale nie takým spôsobom ako scény v pôvodnom ED) ako šokujúci a drsný, absolútne klišovité a nudné postavy (áno aj v pôvodnom ED boli také, ale po 30 rokoch sa horor niekam posunul) a chýba tomu určitý druh odľahčenia, ktorý týmto filmom pomáha neskĺznuť do prílišnej patetickosti až trápnosti a robí ich tým čím majú byť. Jednoduchou zábavou. Čo by som vyzdvihol je vizuál - obrazy miestami až rozprávkovo temného lesa, krvavý dážď, dobré triky - to všetko dvíha nový Evil Dead nad hranicu šedého priemeru, hoci iba jemne. Ako príjemný bonus ostáva celkom dobrý herecký výkon hlavnej hrdinky. Scéna kedy v izbe prosí brata, aby ich odtiaľ odviezol, je skvelá a príjemne mrazivá.

Můj pes Killer (2013)

Neviem, či ten film bol tak nahovno natočený, alebo v Artklube za zrkadlom bol nejako blbo nastavený zvuk, ale počul som tak každé tretie slovo. Na základe toho, čo som ako tak zachytil a dotvoril si celkový obraz, nemožno nesúhlasiť s komentárom užívateľa "mrksik". Za uveriteľné a civilné herectvo a zaujímavú atmosféru dávam slabé dve.

30 minut po půlnoci (2012)

Je neuveritelne vtipne, ako konspiracni blbeckovia davaju rad za radom odpad. Aj keby bol 9/11 (comu neverim, tomu moze verit naozaj len debil, ale budiz) insider's job a cely film fikcia, je to stale nadpriemerny remeselne dobre urobeny politicky trhiller. Paradoxne dost kritizujuci niektore maniere americkych bezpecnostnych zloziek a politiku ako taku, takze neviem o aku propagandu by sa malo v tomto filmom jednat. Ale blbeckom staci kombinacia u.s.film+terorizmus a hned maju cervene pred ocami a je im jedno, o com film vlastne je, je to propaganda a basta.

Immortalitas (2012) odpad!

Hoci film má nejaké fragmenty niečoho, čo by sa dalo nazvať pozitívami, je ich tak málo, že sú kvapkami v mori filmárskej hrôzy. Nemôžem ináč ako odpad, nech by som akokoľvek chcel. Jedna hviezdička by bola urážkou všetkého, čomu som kedy tú jednu hviezdu dal.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Po Lawless ďalšia retro-gangsterka slabá ako čaj. No a neviem..To, že je Emma Stona pekná, brať ako pozitívum je ako velebiť pornofilm, že sa odohráva v pekných interiéroch. Postava, ktorú mal predstavovať Sean Penn bola taká neprirodzená a zveličená, že miesto strachu a rešpektu, ktorý mal vzbudzovať, mi bolo skôr do smiechu. Mafiánsky boss, ktorý bez mihnutia oka zabíja svojich ľudí za chyby, ktoré nespôsobili, by asi nemal dlhú životnosť.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Hovorí sa, že typické hollywoodske pokračovanie sa nesie v duchu, všetkého viac, všetko väčšie ale všetko na úkor kvality a zážitku. Bohužiaľ u mňa táto schéma sedí na Hobita takmer na sto percent. Samozrejme nechcem povedať, že by som sa nudil, že by sa mi to nepáčilo, alebo, že by som bol vyslovene sklamaný. Ani jedno z týchto hodnotení nie je dostatočne presné. Film si určite najviac užijú zarytí fanúšikovia, pre ktorých bude Neočakávaná cesta ako prehliadka po zábavnom parku s tématikou Stredozeme, alebo ľudia, ktorí chodia do kina raz za sto rokov, ako kedysi do cirkusu. Zabaviť a pokochať sa. Bohužiaľ mne chýbala nejaká silnejšia emócia, alebo moment, ktorý by som si s radosťou pripomínal aj po projekcii. Príliš veľa akcie, digitálnych trikov a postáv, ktoré sa v snímke mihali bez toho, aby ich prítomnosť mala iný význam ako "objaviť sa". Trochu ma sklamala aj osudová čast s Glumom, prišlo mi to ako keby sa bavili niekde v divadle medzi osvietenými kulisami a nie v temnej jaskyni, z ktorej sa Bilbo bez jeho pomoci nedostane. Výsledný dojem je mierne sklamanie, pretože Neočakávaná cesta oproti Spoločenstvu prsteňa prehráva na všetkých frontoch, hoci naň, často úplne zbytočne a prvoplánovo, odkazuje takmer v každej druhej scéne.

Výheň (2011)

Pre tých, ktorí siahli po The Road kvôli postapo atmoške a sklamala ich rozvláčnosť a neakčnosť, budú z nemeckého 'Svetlého' (nie ležiaku;)) v siedmom nebi, alebo si aspoň celkom dobre pošmáknu. Naopak, tí ktorí v The Road hľadali hĺbku a nejaký ten presah v kontexte adaptácie rovnomennej knihy, budú túto nemecku odpoveď naň považovať za trošku vydarenejšiu hoci plytkejšiu nízkorozpočtovku. Nie však Béčko. V druhej polovici skĺzne až k hororu, postavy však ostávaju celkom uveriteľné a hlavne neblbé a, hoci sa sem-tam nájde nejaká scenáristická barlička, všetko ako tak odšlape bez vážnejšej újmy na celkovom zážitku. Objektívne tak za 7z10.

Chata v horách (2012)

Šikovne natočené, nápadité a nesporne zaujímavé, ale... . Ale nechytilo ma to natoľko, aby som dal viac ako lepší priemer. Možno pre filmových teoretikov a tých, čo sa radi rýpu v hororoch a ich subžánroch je to "pošušňáníčko", ale pre mňa až príliš vykonštruované a 'experimentálne'...bodík k dobru je prekvapko na záver :).

Cargo (2009)

Toto bolo preboha čo??? Tak stupídny film som nevidel roky. Nedávno som videl Resident Evil 2 a hovoril som si, že aká debilina, ale aspoň ako tak dobre a schopne natočená. Toto by na druhej strane mohla byť schopná vec, ale je extrémne debilne realizovaná a hlavne vyrozprávaná. To, že je prvá polovica vykrádačka Alien/2001:SO/Sunshine/Pandorum a druhá polovica kradne z Matrix a Island, by bolo úplne v poriadku, nebyť toho, že v tomto filme nefunguje skoro nič. Absolútne hlúpo a plocho napísané postavy bez akejkoľvek charizmy (na lodiarske scifi, kde je pár ľudí zavretých na palube obrovského korábu celkom podstatný nedostatok, že áno..), vyslovene účelové scény absolútne mimo nejakej kontinuity deja, otrasný scenár a dialógy a o logike na inteligentne sa tváriace scifi ani nebudem hovoriť. Príklad za všetko: muž spadne z výšky cca 15-20 metrov voľným pádom a jeho mŕtvola vyzerá ako remeselne bezchybne vypreparovaný Lenin v mauzóleu na Červenom Námestí. Pekne si leží v pozore, ani škrabanček, akurát chudák z toho pádu pobledol. A takýchto hovadín je v Cargu tona. Hviezdička za pekné zábery vesmíru a možno za dobrý potenciál, ktorý snímka mala, ale bol totálne pochovaný amatérizmom a účelovosťou.