• Krátkometrážní

Na cestě (2012)

Málo intenzivní, málo agresivní, málo vášnivé, dokonce i málo rezignované, jen snad Bella tady byla opravdu bella, jakkoli se ztřískala. Beatníci asi pro mnohé z nás, co poctivě platíme poplatky za popelnice a je nám přitom stejně, jako bylo Kerouacovi nebo Ginsbergovi, když možná nevědomky vytvářeli kult beat generation, znamenají to dobrodružství, nebezpečí a risk, které zoufale chceme. Od filmu bych právě proto, že k beatníkům se vzhlíží jako k nedosažitelné modle rebelantství, očekával pořádnou dávku drogového šílenství v záběrech, hudbě, obrazech. Adaptace Kvílení dokázala, že to jde. Z toho důvodu On the Road působí unyle, skoro jako životopisný film, jenže Kerouac (a tím míň Cassady) byl nějaký spořádaný politik, monarcha, myslitel, aby si vysloužil tenhle korektní film, který lehce mentoruje, a neukazuje beatníky v té surové a syrové podobě, v jaké jsme k nim začali v patnácti vzhlížet. Na cestě by mělo jet, valit se kupředu, utíkat světu, provokovat (vždyť i ty milostné scény ve filmu byly čajíčkem, jaký občas chytnete i v odpoledním vysílání české televize), útočit, řvát. Tenhle film je dobré vidět, aby si začal člověk vážit knihy.

Neodcházej (2012)

Keep the Lights On musel vyhrát Teddy Award jedině proto, že tuhle cenu dostane i hlavní postava ve filmu. Jinak to nevidím. Nudné, roztahané, nesrozumitelné, splácané. Právník je smažka, co nosí hipster plátěnou tašku, a jeho přítel ukníkaná chudinka, která má filmovou vizi a velké srdce. Příběh rozkladu jednoho vztahu. A dál? Nic. Dialogy žádný zázrak, zpracování nijaké. Tady se ukazuje, jak vyčůraná queer kinematografie může být. Kdyby byl tenhle snímek o muži a ženě, producenta bude hledat těžko, protože nic nového nepřináší, leda vás vyděsí, když zjistíte, že utrpení jednoho vztahu může trvat málem deset let (a stejně se nic moc nevyřeší). Od filmu očekávám originalitu, pokud to není zrovna blockbuster, tady jsem na ni čekal marně.

Nespoutaný Django (2012)

To jste takhle černej otrok, potkáte hodně liberálního Němce a ten vám slíbí, že když mu pomůžete v jeho gangsterskym kšeftu, že vám najde vaší ztracenou krasotinku Brumhildu...Krvavá Rozamunda Pilčrová? Jednu hvězdičku dávám za soundtrack, Christopha Waltze a tu scénu s pytli na hlavách (která je ale čistě montypythonovská). Spousta krve, nechutných scén, které utápí příběh, jenž by mohl být skvělým dramatem. Nejhorší je ta bezradnost ve finále...Když nevíte co s některými postavami, tak je prostě postřílejte a fertich. Účel světí prostředky. Dejte lidem krev a násilí a bude se o vás říkat, že jste kultovní...dost slabé podle mě.

Neviditelní (2012)

Dokument může člověka parádně znudit, tenhle je úplně jiný. Jde přímo k věci, neobjevuje se v něm ten známý mentorský hlas, který nám všechno vysvětluje. Podává srozumitelnou formou celou problematiku (která se týká víc fanatického rodinného prostředí než politiky) a navíc je v něm příběh a to oceňuji. Je autentický, nemá tendence kritizovat nebo poučovat. Udělejte si obrázek sami, my vám k tomu dáme podklady, jako by autoři říkali.

No (2012)

Příběh tvoří kampaň a kampaň tvoří příběh. Nic víc, ani nic míň. Lehké zklamání z absence dramatu a hlavně určitého pohledu na situaci. Dramata nejsou dokumenty, co jsem tak slyšel. Abych se přiznal, nevím, jak moc si NO vzalo z reality krom námětu, ovšem i tak snímek působí víc jako dokument než jako drama.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

No dobrá, zajímavý příběh, ale jinak dokumentární klasika, díkybohu bez mentorujících vševědoucích hlasů.

Polski film (2012)

Konečně český film, u kterého jsem se bavil. I když mi to přišlo moc dlouhé, moc překombinované a chvílemi jsem si říkal, že je to vlastně film pro čtyřčlenné publikum, pány Matonohu, Lišku, Poláška a Daniela, bavil jsem se. A doufám, že Poláci opravdu říkají namísto "španělská vesnice" "český film", jelikož po tom, co uvidí tohle, tak budou říkat Polski film! :D

Prezidentské volby (2012) (TV film)

"...a tady je Německo." Znalosti geografie Bridget Jonesové a Sarah Palin jsou stejné, jednu ovšem mám rád velice, druhou ani co by se za nehet vešlo. Největší fackou Sarah muselo být, že ji ztvárnila Julianne Moore (když si člověk vzpomene na Far From Heaven, Single Mana nebo Děcka jsou v pohodě)...dobře HBO! Naopak já jsem se málem fackoval, když jsem si během filmu uvědomil, že hokejové mámě z Aljašky fandím. Myslím si, že film mohl být kontroverznější, víc se pustit do ožehavých témat a vybrat si jasný náhled na Palin. Tuhle ženskou lze nenávidět nebo zbožňovat. Ukradená nemůže být snad nikomu. Snímek měl být vyhraněný stejně jako jeho protagonistka.

Projekt X (2012) odpad!

Tenhle film je v několika věcech opravdu zajímavý. Dokládá, jak dokážou být lidé tupí a jak z nich jejich zabedněnost může udělat hrdiny. Pokud se hrdinou na americké střední škole stane ten, který zlikvidoval barák, několik aut a minimálně vystresoval jednoho sendvičového psa, pak velkomyslně odpouštím všem těm vizionářům, kteří obcházejí svět a říkají, že planeta jde do háje. Omlouvám se vám, pánové, jelikož svět do kytek asi jde. Snímek ukázal, kde jsou hodnoty. Filmy vždycky vycházejí ze skutečnosti. Jestli je hodnotou ničit, ožrat se a pak se sjet éčkem, tak to finální zafňukání, že teď hlavní postavy kvůli svým činům nepůjdou na vysokou, působí jako čistý výsměch společnosti. Tihle lidé by neměli na vysokou ani myslet, možná dobře, že udělali, co udělali, a nevyjdou za pár let s diplomem. Jediné papíry, které by měli dostat, jsou ty na hlavu.

Přerušený kruh (2012)

!!!! Jedno z nejlepších, nejdojemnějších, nejupřímnějších dramat, které jsem kdy viděl. Motiv dětské smrti tu navíc není citovým vydíráním, manželská krize nuceným zvyšováním napětí a finále obyčejným kýčem. Od obrazovky jsem se neodtrhl, žádné nalévaní pití nebo chození pro pozdní večeři, The Broken Circle Breakdown vám to prostě nedovolí. Navíc skvělý soundtrack, který opět dokazuje, že country ve světě rozhodně není to samé co táborákový country v české kotlině. Ať to dostane všechny Evropský filmový ceny, a klidně i ty, na který to není nominovaný.