Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (2009)

Mal som to šťastie vidieť film v poloprázdnom kine s niekoľkými rodinami s malými deťmi, väčšinou v predškolskom veku. Asi aj vďaka nim to vysoké hodnotenie. Bol to jeden z mojich najkrajších zážitkov z kina v živote. Tie decká všetko prežívali a reagovali absolútne spontánne. Kašlať na slabšie vykreslené postavy a nie bohvieaký dej, či originalitu - stačí prijať pravidlá hry, objaviť v sebe spiace dieťa a nechať sa unášať "magickým" svetom povale a o zábavu máte postarané - montáž atrakcií funguje namiesto deja a klasická animácia je nádherná.

Bratr (1997)

Celkom slušná gangsterka - ktorá vás asi neohúri úžasne originálnym príbehom, ale atmosféra postkomunistického Ruska a hlavný hrdina majú niečo do seba. Hoci dnes už jeho posadnutosť svojim discmanom a Nautilusom bude asi pôsobiť dosť divne. Rozhodne to však nie je strata času. Priam by som povedal, že ak sa chystáte stať sa novým (východoeurópskym) Tarantinom - tak tento film by vo vašej kultúrnej encyklopedii asi nemal chýbať.

Finanční krize (2010)

ja som bol celkom pozitívne prekvapený. Film naozaj vačšinu času rozpráva k veci, a hoci autori vyvodzujú podľa mňa trochu mylné závery, ukazujú na to, ako strašne zlyhávali mnohí ľudia, ktorí by mali byť (takmer) neomylní. Áno, je to ľavicová propaganda, na druhej strane si celkom pekne rýpla aj do Obamovej administratívy, takže nie je to politická agitka. Pokiaľ sa človek ozaj snaží a chce o kríze vedieť viac, tak si veľmi ľahko zoženie aj názory z druhej strany barikády a nakoniec zistí, že teória ktorú podsúvajú podobné projekty - že svet riadi úzka skupina finančníkov, by bola krásna a ružová. Mne totiž z tohto skôr vyplýva záver, že tí finančníci si nevedia spočítať ani dve a dve a že keď by sa Čína rozhodla kúpiť celú Ameriku, že si to nikto z nich ani nevšimne... Mimochodom, kto číta medzi riadkami, tomu je jasné, že najviac na tom všetkom nezarobili americkí bankári, ale mexické kartely a podobné "neziskové" organizácie. Ale za také závery by asi autori Oscara nedostali a to by znamenalo menej peňazí, ktoré rovnako ako bankári minú na kokain a stavanie haciend...

Mamut (2009)

Kašlite na Babel. Je to úplne iný film o úplne iných veciach. Pripomína mi to prípad Trainspotting - ten je všeobecne považovaný za film o drogách. Ale v skutočnosti je o oveľa hlbších veciach, je o podstate človeka, o probléme dnešného človeka vo vzťahu k spoločnosti... Áno je aj o drogách, ale za tými drogami je to film o celkom inej závislosti. A podobne je to aj s Mamutom. Áno je to aj film o globalizácii a probléme chudoby a o rozpade rodiny , ale za tým všetkým je oveľa viac a je to o oveľa komplikovanejších vzťahoch ako sú tie ekonomické. Niekto tu napísal, že nie celkom rozumie Leovi, ako sa môže po klišé pekného dňa vyspať s Cookie a ešte jej aj povedať, že s ňou ostane. No ja som mu teda rozumel dokonale. A práve o takých veciach ten film je.

Krásné prázdniny (1967)

Včera som na tento film náhodou narazil na nejakej maďarskej stanici. Vizuálne je úchvatný, farbami hýriaci koniec 60-tych rokov, priam máte pocit, že to musí byť niečo francúzske, natoľko je chic, povedal by som, že povinná jazda pre všetkých milovníkov retroštýlu tohto obdobia. A dýcha z neho neopakovateľný závan slobody a voľnosti. Zápletka je pomerne jednoduchá - dvaja mladí vychýrení sukničkári sa pri Balatone pretekajú o jednu rumunskú krásavicu, ktorá musí nečakane odcestovať do Rumunsku. Tak sa spolu s ňou vydávajú na svojom starom ohnivom aute z dvadsiatych rokov na cestu. Ďalej je to viac menej ľahká komediálna road movie. Film som žiaľ nevidel celý, dôvody rozoberať nebudem, stačí, že neopúšťal som obrazovku dobrovoľne. No určite stojí za pozretie aj v prípade, že z maďarčiny ovládate maximálne "kesenem sípen" a z rumunčiny ani toľko.

Turecký gambit (2005)

Čítal som všetkých 5 českých kníh + Statskeho sovetnika (v maďarčine - prekvapivo celkom fajn, hoci český preklad sa mi zdá byť trochu lepší, len holt keď sekli ságu v polovici...). Neprišlo mi to ako veľkofilm, skôr ako taký televízny veľkofilm, žiaľ je pravda, že tie efekty sú skôr na škodu. Spomínaná "komediálnosť" hereckých výkonov mi až tak nevadila, ono tie akuninovky v podstate také komédie sú, ale na Menšikova a najmä geniálneho Michalkova zo Statskeho Sovetnika sa to zial nechyta... Podľa mňa ten film pokazila skôr tá snaha o masovú prístupnosť, ktorá veľmi nevyšla. Trošku viac špiny by to chcelo... Okrem toho tie knihy vytvárajú celkom nezvyčajný fikčný svet, ktorý je ťažké zvierohodniť na plátne, dosť dobre sa nevzťahuje ani k historickým filmom, ani k tým mayovkám, ešte k tomu je to druhý diel... Áno je to historická bondovka s detektívnou zápletkou s filozoficko-kultúrno-politickým presahom do ruskej súčasnosti (ktorý v tom filme vlastne nie je). Akuninovi to drží celkom dobre pokope - je to neuveriteľne ľahko a inteligentne písaná postmoderná zábava; veľmi dobre to funguje aj v adaptacii Statskeho sovetnika, najmä vdaka vynikajucim hercom a klasickejšej filmovej reči (navyše aj predloha mi príde ako najlepšia z celej série, aspoň zatiaľ). Turetskiy gambit je však skôr len taká raritka pre skalných fandorinistov.

Odnikud někam (2010)

V tomto filme celý čas vlastne ani o nič nejde. Zvláštne je, že to ani tak veľmi nevadí. Zistil som, čo chcela režisérka povedať, akurát niekedy to tam tlačila nasilu a ani tak sa to tam nedostalo, inokedy naopak prekvapivo úsporným spôsobom trafila klinec po hlavičke mikrometrovou presnosťou. Skrátka nevyrovnané. A miestami pohľad na to množstvo ľudí, stratených vo svojom živote, ktorí sa snažia robiť veci, v ktorých sú až úboho priemerní, nudil. Ale zas... všetci robíme aspoň občas niečo podobné... akurát práve preto o nás nikto netočí filmy... (ostatne, kto by na to dal peniaze, všakže...)

Gemini (1991) (TV film)

Jedna z najväčších tráum môjho detstva - dvojičky bez výrazu z planéty, kde ich rodia obrovské mušle (prezrádzam trochu pointu, ale pri tomto filme to vôbec nevadí...). Film tak zlý, že ho nemôžete nemilovať. Zaujímavé je prepojenie sci-fi s magičnom Salamandrového sprievodu v Banskej Štiavnici... Povinnosť pre všetkých fanúšikov pokleslej zábavy!!!

Így, ahogy vagytok (2010)

Škoda trochu "lacne televízneho" spracovania a niektorých nie najlepších hereckých výkonov a trochu nepodarenej ľúbostnej linky. Inak pán režisér ešte vždy vie urobiť neopísateľné scény. Film o typicky stredoeurópskom komunálnom biznise - korupcia, tendre, bratríčkovanie, vážení páni podnikatelia a usmievajúci sa politici, zámočky, lietadielka aj smutná komunistická minulosť... Ale stojí za pozretie, najmä scéna s Mari Torocsik.