Dunkerk (2017)

DUNKIRK, další očekávaná "Nolanovka", je tu. Tentokrát jde o originálně pojatý válečný velkofilm, který už před premiérou dostal nálepku filmu roku. A sice nechci, aby to vyznělo nějak moc kriticky, ale nemohu se zbavit dojmu, že tomu "něco" chybělo. Je sice úchvatné sledovat přetěžkou záchranu statisíců vojáků, ale aby kinematografický zážitek fungoval naplno, musí nabídnout i příběh a hrdinu (né celý národ) na ztotožnění. Jde ovšem o jedinou jizvu na kráse, protože výpovědní hodnota je na nejvyšším stupni a jde o až vizionářské dílo, které si diváky podmaní neotřelým zpracováním, neutuchajícím napětím z neviděného nepřítele a podmanivě drásající Zimmerovou hudbou. Nepochybuji, že při Oskarech si nějakou tu sošku odnese. Za mě tedy po prvním shlédnutí 85 %, mazejte do IMAXu. ;-)

Future Man (2017) (seriál)

Špica! Od fanoušků kultovních sci-fi pro fanoušky sci-fi s úchylně komediálním nádechem. Brečel jsem u toho smíchy! :-D

Liga spravedlnosti (2017)

Asi budu ovlivněn tím, že jsem si těsně před kinem pustil (stravitelnější) rozšířenou 3h verzi BvS, ale ve výsledku spokojenost. Byl jsem tedy správně naladěn, protože JL navazuje na události z BvS a snaží se poučit z jeho chyb. Za mínusy se dá sice označit klišoidní LOTRovská zápletka, mdlá hudba a že Flash je takový sterilnější Spidey, ale dohromady to funguje, což je nejdůležitější. Efekty jsou zvládnuté, nějaká ta chemie mezi postavami je a zejména děj a motivy jsou pochopitelné, což je vzhledem ke "slepenině" od 2 režisérů chvályhodné. :-D 75 % P.S.: DC kopíruje už i vkládání potitulkových scén, ale potěšily, tak si na ně počkejte - zejména na tu poslední. ;-)

Rychle a zběsile 8 (2017)

Fyzika dostává opakovaně po držce, ale komu by to vadilo, že? Když už někdo půjde na osmý díl, tak přece ví, do čeho jde. ;-) Osmička FF je totiž stejně ulítlá jako její (minimálně 3) předchůdci, ale film konečně od začátku hlásá "neberte mě vážně". Místo kroucení hlavou si tak můžeme užívat sice přestřelenou, ale velmi nápaditou a zábavnou, podívanou. Celá série tak ještě určitě nekončí! 80 % .... Řazení chronologické: 1, 2, 4, 5, 6, 3, 7, 8. Řazení kvalitativní: 1, 4, 5, 8, 6, 7, 3, 2. Řazení dle přepálenosti akce: 8, 6, 7, 5, 4, 2, 3, 1. Tak šup do kina. :-D

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Také přiložím pod kotel aktuálnímu "hajpu". Sice ve zkratce, ale výstižně: je to bomba po všech stránkách. Největší palec nahoru M. Hamillovi, který na stará kolena už i něco hraje. :-D Obrovská spokojenost i s A. Driverem jakožto Kylo Renem. 95%

Thor: Ragnarok (2017)

Kdo by to byl řekl, jakým směrem se třetí Thor vydá. Stylem zpracování se totiž více podobá rozverným Strážcům Galaxie než svým epičtějším předchůdcům. Tam šlo o poměrně dramatické příběhy, které byly pouze doprovázeny humornými situacemi a hláškami. Zde už je to od začátku jedna velká komedie, ale kupodivu setsakra povedená. 90 % (P.S.: Tím nechci znevažovat bezpochyby ještě důležitější zápletku, ale způsob zpracování jednoduše potlačil očekávanou empatii.)

Výkupné (2017) (seriál)

Může se zdát, že jde o klasickou "kriminálku", ale přehnaná naivita vše sráží na žánrové dno. 20 %

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Jedno z největších filmových zklamání. Nesourodá splácanina, která ve snaze nacpat do filmu co nejvíce, paradoxně vytváří jeden z nejslabších superhrdinských filmů poslední dekády. Divácký zážitek nezkazil Ben Affleck jako Batman, ani celkový námět se nezdál špatný, ale to zpracování. Scénář je totiž tak děravý, že ani Z. Snyder ho nedokázal pospojovat do stravitelné podívané a divák se tak může stále dokola ptát: "Proč?" ..... Zbytečně táhlé sekvence prokládané rušivými snovými výjevy poté nasazují celému chaosu korunu. Ve výsledku mě napadají snad jen 4 světlé momenty: 1) přímá návaznost na Muže z oceli (chce si to předtím zopakovat), 2) soudní proces, 3) LL (ač není vysvětlen jeho motiv), 4) WW. Zmíněné plusy ale bohužel nemají šanci převážit ten bordel, který se jinak na plátně odehrál. Z Justice League mám převeliké obavy. 50%

Captain America: Občanská válka (2016)

Ou jééé, CA3 je ještě o chlup lepší než CA2 a možná by mu i slušelo označení Avengers 3. Downey Jr. si totiž prosadil o dost hlavnější roli, než byl původní plán, ač možná ukousl trošku z následujících filmů a zatloukl tím rezavý hřebík do srdce celých Avengers. Sice tu chyběl Hulk a Thor, ale zbylé "náhrady" to zvládly na výbornou. Neubráním se srovnání s letošním, zápletkou převelice podobným, Batman vs Superman. Ten ukázal mimo 2 hlavních superpostav dalších 5 (asi? - nevím přesně) a bylo to zbytečně vynucené. CA3 jich má 2x tolik a i když se pak řeže 6vs6, je vše přehledné a divák chápe postoje všech zúčastněných. Typický marvelovský humor ve stylu odlehčených úderných hlášek se objeví sice až s příchodem Spider-Mana a Ant-Mana, ale první polovina filmu připraví kvalitní základnu pro zbytek koncertu. Výborný zvrat před závěrečnou bitkou je samozřejmostí a za mě tedy 90%. .... Proč to není za plných 100? 3 šrámy: 1) dynamicky zrychlené rvačky na začátku filmu působí trochu divně - divák si musí zvyknout, 2) samotná choreografie a nápaditost soubojů je chvályhodná, ale od začátku meziavengerských rubanic je všem jasné, že nepůjde o smrtící rány. To trochu souvisí s dalším bodem, 3) Marvel neudělá definitivní krok s žádnou hlavní postavou, ač se to očekávalo, ba přímo i nabízelo. ... Na druhou stranu si je alespoň užijeme i v dalších filmech a vyzdvihnutí z nováčků si zaslouží nejen Spidey a Ant-Man, ale i Black Panther. Jeho sólovka by za 2 roky mohla být fajn. :-)

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Tak tohle bylo hodně tragické. Jednička byla napínavá, akceptovatelně hloupá a jednoduše se z ní stal kult. Dvojka už je jen hloupá, kde ani to borcení měst a zkratkovité umírání milionů lidí vlastně nikoho nezajímá. 45%