REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Revenant uspokojil, ale neohromil. Hlavní devízou jest dokonalá kamera (Oscar podle mě jistý), parádní výprava a vytříbená režie. Kvalita je tu i po herecké stránce. Myslím si, že Tom Hardy strčí Stallona do kapsy (Glóby sice Silvestrovi vyšly, ale Oscary už nejsou o "zavděčení" se novinářů ;-)) U hlavní role (Leonarda) si ale tím Oscarem moc jistý nejsem. Leo má na kontě daleko charismatičtější výkony. Zde jde samozřejmě o úplně jiný typ herectví a divák mu jeho strastiplné momenty naprosto baští a soucítí s ním, ale celá postava je převelice jednotvárná bez jakékoliv hloubky a bez jakéhokoliv bližšího vykreslení jeho charakteru. Čili jakožto ztvárnění pudového přežití parádní, ale nevěřím, že zrovna letos tak silnou konkurenci porazí. Jako minusový prvek celého filmu pak beru útok medvěda, který působí oproti thrilleru Backcountry spíše komicky a za zcela zásadní mínus pokládám marketing před premiérou filmu. Sice se povedlo přitáhnout do kina mraky lidí, ale ukázat v traileru celý příběh opravdu není cool. 80 %

Room (2015)

Perfektní psychologické drama! 100%

Rychle a zběsile 7 (2015)

Pocity po předpremiéře předpremiéry ve 4DX: rozporuplné. Změna režiséra se totiž minula účinkem - vůbec není poznat, že na režisérském postu již není Justin Lin. James Wan se tak moc snažil zachovat ducha celé ságy, že tomu chybí přidaná hodnota z jeho strany. Dalším mínusem (tentokráte scénáristickým) je superhrdinský komplex - o hlavní protagonisty se divák oproti předchozím dílům ani trochu nebojí - chtělo by to pro příště zase trochu uzemnit. Na druhou stranu akce je opět zvládnutá jak choreograficky tak kamerově a dokonce je i o fous méně přepálená než v 6ce (za to palec nahoru). Plus i za Ramsey, Mr. Nobody, Deckarda a velké plus Rockovi, který měl dostat více prostoru. Dávám spravedlivých 70% zaokrouhlených nahoru z úcty k celé sérii. Btw. Dopřál jsem si o víkendu kompletní maratón 1-6, takže za čerstva ..... Řazení chronologické: 1, 2, 4, 5, 6, 3, 7. Řazení kvalitativní: 1, 4, 5, 6, 7, 3, 2. Řazení dle přepálenosti akce: 6, 7, 5, 4, 2, 3, 1.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Přesně takové Star Wars, jaké si jen divák může přát. Sympatické postavy, obrovské množství odkazů na předchozí epizody, nový roztomilý droid, parádní světelný meč temné strany. Hudba opět podmanivá, akční sekvence zručně prokládány dramatickými i úsměvnými částmi. Jednoduše oddané respektování Lucasova světa i bez samotného Lucase. Fanoušci J. J. Abramse vědí, že nebudou zklamáni ... a ostatní to zjistí. I vzhledem k tomu všemu bych ale dle ohlasů řekl, že tu budou 2 tábory lidí (a to nehledě na fanoušky/nefanoušky). První, početnější skupina těch, co si nové SW chtějí užít a tak si je také užijí. Druhá, zatím minoritní skupina těch, co by film kritizovali, ať by byl jakýkoliv. ;-) .... Za mě velká spokojenost. 90% (Abych ale tato procenta odůvodnil... Jde totiž spíše o kopírovačku (ač dokonalou) původních epizod. Čili J.Jův rukopis sice vidět je, ale nějaké jeho razantnější zásahy jako u MI nebo ST se zde nekonaly. Což vzhledem k nutnosti uspokojit v první řadě skalní fanoušky, chápu, ale bohužel byla většina událostí s postupem děje dosti předvídatelná. Šokování diváka se vyloženě nekoná. To jen doplnění těch -10%. ;-))

About a Boy (2014) (seriál)

Komediální seriál založený na filmu "Jak na věc". Tedy přátelství nenapravitelného sukničkáře a malého kluka divné výchovy, žijícího v sousedství s jeho matkou. První epizoda vyplácala filmový děj, druhá jede opět epizodně na podobné bázi, jen to již bohužel není až tak vtipné. 60% [2. série BUDE]

Believe (2014) (seriál)

Seriál Touch v bledě modrém. Putování otce s dcerou, která má superschopnosti a kterou chce "zlá" organizace pro své účely. Napínavé, dobře natočené (A. Cuarón), ale bohužel se druhé řady nedočkáme. 70% [seriál bohužel ZRUŠEN]

Bezohlední (2014) (seriál)

Právnicko-kriminální seriál, který je opakovanou mixáží všeho známého a viděného. Celé je to poskládané úhledně a srozumitelně - dokonce se zajímavým závěrečný momentem v pilotní epizodě - ale výběr herců (především hlavní hrdinky) to bohužel sráží do průměru. Celkově nenadchne, neurazí. 60% [hodnoceno po pilotu, dávám přednost kvalitnějším seriálům]

Birdman (2014)

Musím říci, že je to velice zajímavý až hypnotizující film. Sice to nikdy nedělám, ale nyní bych zde opravdu rád prezentoval své vyložení závěru. Pokud jste film ještě neviděli, dál prosím nečtěte! V opačném případě mě zajímá Vaše vyložení - tedy zda se s tímto názorem ztotožňujete nebo zda si myslíte, že jsem "mimo mísu". Celá pointa se totiž dá do určité chvíle vyložit zcela jinak. Ale jak píšu - podle mě jen do určité chvíle. [VELKÝ SPOILER] Riggan si totiž neustřelí nos, ale opravdu si vystřelí mozek a kritička očividně i tak opustí divadlo se svým zatvrzelým záměrem totálně strhat celé představení. Řekněme KONEC. Pak následuje první střih ve filmu (do té doby je vše jakoby na jeden záběr) a oddělená závěrečná část filmu ukazuje, jak si hrdina přál, aby vše dopadlo = on přežil, stal se díky svému výstupu nezapomenutelným s nespočetným množstvím fanoušků na sociálních sítích a kritička napsala oslavnou recenzi. Dejme tomu, že do této chvíle by se to dalo chápat jako pohádkový závěr. Jenže pak vyskočí (chcete-li vyletí) z okna. I to se dá vyložit jako další možný závěr = skutečná sebevražda, ale... Ale výraz jeho dcery tuto skutečnost popírá. Ona při pohledu z okna zjevně vidí, jak létá, tzn. vidí jeho superschopnosti a obdivuje ho. Nic víc by si Riggan nemohl přát, aby se stalo ... bohužel, pravda je někde úplně jinde. TAK, ale co když se nestal celý film (nejen epilog) a tohle všechno byla jen představa v Rigganově hlavě během jeho umírání v moři? Krátký záběr medúz u moře už v úvodu a delší záběr ke konci asi nebude jen tak pro naplnění stopáže! ;-) [KONEC SPOILERU]

Cesta (2014)

Postapokalyptický thriller, kterému pomalé tempo neuškodilo tolik jako jeho závěrečná pointa. G. Pearce charismatický a R. Pattinsonovi jsem poprvé v nějakém filmu nepřál smrt ... a to se počítá. 60%

Crossbones (2014) (seriál)

Black Sails v bledě modrém. Ač vypadal pilotní díl dokonce poutavěji, tak následné epizody mně dokázaly uspat k zavržení celého seriálu. Dokonce ani J. Malkovich nic moc. 55% [skončil jsem po 5. epizodě, 2. série nejspíše nebude]