V nitru Llewyna Davise (2013)

Nenápadný, nezásadní, pomalý a velmi realistický pohled do života obyčejných folkařů v šedesátých letech. Zapomeňte na pozlátko, tohle je krutá realita, možná až moc na celovečerní film... 7/10

Ona (2013)

Jako by vypadla z britské série povídek Black Mirror, dostala se ke mně tato na první pohled nenápadná laskomina. Je sice trošku přeslazená, nabízí ale uvěřitelný a fascinující náhled do blízké budoucnosti, opojný hlas Scarlett Johansson, nepokažený závěr (toho jsem se bál) a příjemné bonusy typu follow me, fuckhead :-) Je radost sledovat, jak se v minulém roce dařilo sci-fi filmům, snad ten trend přetrvá. Velice příjemné překvapení! 8.5/10

Jim Jefferies Alcoholocaust (2010)

První setkání s Jefferiesem - show je to téměř dokonalá, líbí se mi, jak Jim umí vystoupit ze své podroušené image a chladnokrevně dotáhnout pointu k dokonalosti. 8.5/10

Vlk z Wall Street (2013)

Scorsese + DiCaprio fungují skvěle, film má koule a bezpečně k sobě diváka připoutá. Jedinou výtku mám vůči některým slabším pasážím - 3 hodiny jsou přece jen 3 hodiny a ta laťka se tak vysoko udržet nedá. 8.5/10 PS: letošní Oskary za hl.roli bych prosil pro Cate Blanchett a DiCapria

Zpátky do ringu (2013)

Nefunguje ani z pohledu nostalgie. Zbytečné a neoriginální. 5/10

Nymfomanka, část II. (2013)

Druhý díl bohužel nedosahuje kvalit prvního. Měl zřejmě působit kontrastně (euforie -> deprese, hypersensitivní pohlavní pud -> neschopnost dosáhnout vrcholu), bohužel však ztrácí hravost a poutavost první části a i Trierovi jako scénáristovi viditelně dochází dech (dokonce to i ve filmu sám přiznává a navrch dohazuje zbytečnou parafrázi na Antikrista). Závěr byl pro mě zklamáním, i když nejsem si jist, jakým vhodnějším způsobem by bylo možné Nymfomanku zakončit. Přesto jde o kvalitní film, Trier se předvedl ve skvělém světle a jestli je Nymfomanka posledním třetím dílem trilogie deprese (+ Antikrist a Melancholia), těším se, co si na nás Lars připraví dál. 7.5/10 Nymfomanka jako celek 8.5/10.

Nymfomanka, část I. (2013)

Hravější, lehčí a plynulejší první část představuje všechno, pro co Triera miluju - kapitoly, vypravěči, rozmanité příběhy včetně jejich pitvání z různých stran - a především svoboda vyprávění - Trier se nebojí odskočit si kamkoliv ho napadne, klidně si tam ustele, porochní se a o minutu později je zase úplně někde jinde. Námět je dráždivý, ale ne šokující, divák si na vyšší míru explicity zvykne po pár minutách a pak se - baví, překvapivě :) Umě Thurman hubana za skvělou hysterickou miniroli, Trierovi za koule a všem ostatním za dobrou práci. 9/10

12 let v řetězech (2013)

Zajímavý pohled na otroctví, tentokrát z perspektivy svobodného muže, který je nucen se poddat své nové roli proto, aby měl nějakou šanci na záchranu. Jak již tady psal uživatel Botič - film je po všech stránkách povedený (řekl bych až vypilovaný) - jako celku mu ovšem chybí "něco víc", divák je proto po shlédnutí spokojen, ale ne ukojen. 8/10

jOBS (2013)

Film mi kazí zbytečný patos a vadilo mi i to, že se tolik nevěnuje Jobsovu soukromému životu, ten totiž obsahuje mnoho zajímavých epizod, které o lecčems vypovídají. Víc jsem si užil podobně zaměřené Piráty ze Silicon Valley. 6/10 PS: hodně mi chyběla epizoda s kradením UI z Xeroxu

Elysium (2013)

Tak se nám v poslední době urodila spousta vcelku kvalitních sci-fi, ale Elysium bohužel nasazenou laťku nepřelezlo. Jde o přinejmenším průměrný, neoriginální akční trhák, který nezaujme až na slušný vizuál v podstatě ničím... 5/10