Aftersun (2022)

This is our last dance. Pro mě, jakožto otce dvou dcer, trefa do černého. Chtěl bych o Aftersun strašně moc napsat, ale je lepší o něm nic moc nevědět, aby si člověk užil jeho atmosféru. Miluju ten film, miluju ústřední dvojici a jejich protagonisty, kteří jsou přesní, Under Pressure už pro mě nikdy nebude jako dřív a plakal jsem. To asi stačí... Pět all inclusive pásků. PS: a je to debut...wow.

Avatar: The Way of Water (2022)

James se nepoučil, v mnoha ohledech opakuje a možná i prohlubuje chyby jedničky a jde to vidět na hodnoceních i reakcích diváků po představení. Ano, je to možná chvílema zdlouhavý, ano, postavy by potřebovaly víc prokreslit a emoce vypilovat, příběh je v podstatě neexistující a někdy (ale opravdu jen někdy) mi Way of Water připadal jako sebeparodie (krabí roboti...). Navíc jde silně cítit, že wow efekt, který měl první díl, je prostě pryč. ALE...ALE...všechny racionální a objektivní námitky a připomínky spláchne oceán Pandory jednou velkou nádhernou vlnou a kdo by mi po shlédnutí tohoto filmu řekl, že by nechtěl být Na'vi, ten je mrtvej uvnitř. I v tolik vzpomínané prostřední části jsem se nenudil ani minutu a užíval si antropologicko-přírodopisný dokument. Maličko mě možná rozhodil uspěchaný a až nefunkčně zkratkovitý začátek, ale pak jsem pochopil, že James je v tomto ohledu něco jako ty jeho futuristické stroje....efektivní až na dřeň. Jde si za svým a vše podmiňuje jedinému cíli.  A tím je vyprávět o Eywě a Pandoře. Proto jsou i postavy trochu ploché. Cameronovi jsou podle mě ukradené. Hlavní hrdinkou je Eywa a tu nám James představuje a vykresluje celé dvě hodiny. A to tak dokonale, že jsem při nevyhnutelném závěrečném střetu chtěl řvát na celý kino, zabte je, zabte ty svině lidský do jednoho. Tep jsem měl, jak když jdu do čtvrtýho patra a u toho jím pizzu (což nedělám, ale kdybych dělal, tak bych měl tep jako u sledování závěrečného dějství Avatara  ;-)). Škoda jen, že James tuto mou zainteresovanost nevyužil o trochu lépe a tak jako všechno, co se přímo netýká Eywy, závěr trochu uspěchal. Ale long story short, filmařská perla s pár vadami na kráse a kdybychom tomuhle dál míň než pět, tak budu muset jít a zrevidovat veškerá svoje hodnocení u Marvel odpadu na jednu až dvě hvězdičky. Zřím Jamese a na Pandoru se ještě letos vrátím...

Banda - Série 3 (2022) (série)

Řekl bych, že snad nejlepší série Bandy. Oproti druhé, která působí jenom jako výplň, tahle série napíná, dojímá, je zábavná i temná. Škoda jen toho, že se pořád jede podle jednoho mustru a vždycky na konci série se musíme násilně a hloupě vrátit ke statutu quo, aby se mohla jet další sezóna zase podle stejnýho mustru, jen s přeházením pár figurek. Jinak by to byla za pět. Takto dám čtyři explodované penisy.

Batman (2022)

Předně, pokud máme dál dostávat tuny comicsových filmů, je dobře, že to někdo zkouší trochu jinak než Marvel. Je dobře, že z Batmana je zase trochu detektiv a osvěžující bylo, vidět Batmana jako kluka, kterej není tím nadlidským buldozerem a převlek si vozí v batohu na motorce. Herecky parádní, až na chudáka hlavního netopýráka Pattinsona, kterýmu já prostě tu úpornost nevěřil. Jestli z něj něco probublalo, jak píše Tetsuo, já to necítil (oproti Víťovi Jakoubkovi, který seděl vedle mě a dvakrát probublal tak kvalitně, že jsem málem hodil tyčku) a Robertovo herectví pro mě zůstává ne úplně příjemnou enigmou (stejně jako u jeho upíří kolegyně). Oproti tomu Zoë, to je láska, byla nádherná a tak neuvěřitelně životná, že zastínila zbytek castu. A stejně jako herecké výkony, má celý Batman spoustu parádních jednotlivostí, které pro mě ale úplně nedržely dohromady. Osudovost, životnost Gothamu i celého filmu, Riddlerova skládanka zločinů...to všechno působí jako dobře zinscenované divadlo, kdy za tím vším prostě cítíte kulisy a papundekl. No jo, oni to ti Marveláci dělají vychcaně a dávno vědí, že když se berete moc vážně, musíte být neprůstřelní. A stejně tak v hyperrealistickém a k smrti vážném Batmanovi jde vidět každý zakolísání, každá hloupost, každej špatně zahranej tón. Jokerovi jsem dal slabší čtyři, tohle je rozhodně lepší a sympatičtější film než Joker a proto dám čtyři krásné ohebné kočičí ženy a rád si to někdy pustím znovu a zkusím docenit. PS: Je vidět, že Matt čerpal z batmanovských videoher a mě se zrovna tento aspekt docela líbil.

Bílý lotos - Série 2 (2022) (série)

Z Havaje se přesuneme na Sicílii, ale existenciální peklo boháčů a zbohatlíků zůstává. Jen je druhá série trošku méně konzistentní a méně úderná než série první a v mnoha ohledech za ní pokulhává. Pořád je to ale výborná zábava a "velká nádhera". Přijde mi, že se trošku spěchalo a kdyby se piloval scénář mohla to být perla. A už se asi nikdy nedozvíme, jestli Greg doprdele někoho má... Dávám čtyři vystajlované high class gaylordy.

Bosch: Odkaz (2022) (seriál)

Tím, že hlavními hrdiny už nejsou borci z LAPD a přidružené postavy, ale že přidružené postavy (Maddie, Honey) přebraly otěže, trochu se mění atmosféra, člověk se s tím musí zžít, ale pořád je to něco, na co se příjemně dívá. I když Maddie Boschová dokáže být neskutečně otravná postava, díky její lince se pořád alespoň trochu držíme atraktivního prostředí policejní práce.  Ale Bosch the detektiv to není a jde to cítit. Na druhou stranu Bosch celkem bezbolestně přešel na "šedou stranu" a pořád to docela šlape a občas i napíná. Znělka je hrozná, dO_ode. 4 opatrný zlatý pera a z tohohle vlaku zatím nevystoupím.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Já už na ty Marvely nechtěl ani chodit. Jsem člověk, kterýmu se výrazně líbila Infinity war a výrazně nelíbil End game. A vypadá to, že i u Strange jsem na druhé straně barikády, protože mě Samovo bláznění v multirealitách docela bavilo. Je to blbý, motivace Scarlet Witch je hodně vychtěná (ten její multiverse dokonalý život je jak z reklamy na pojišťovnu), má to kopec logických lapsů (téměř všemocná čarodějka nemůže "dokulhat" ústřední trojici a navíc Víťo div se nezavřou ty dveře...), ale zároveň to má Samovu pevnou režijní ruku, pár fajn cameí, Benedictova Dr. Strange, který mě štval méně než v No Way Home, příjemnou přehlednou akcí, multiverse gimmicky a samozřejmě Bruce Cambella a jeho posedlou ruku. Nakonec je to dobře natočená zábavná slátanina, u které se vyplatilo podhodnotit očekávání a užít si to. Ano, Sam má sam ozřejmě na víc, ale je otázka, jestli to v rámci Disneyfašismu mohlo dopadnout líp. Spokojených 3,5 paralelních hvězd.

Elvis (2022)

Elvis to hrne jako král a vám přes obří délku a nedostatky nezbyde prostor pro námitky. Na začátku se mi až točila hlava, jak to Baz roztočil a tempo mu vydrželo stejně jako Elvisovi. Těžko ale říct, jestli tu s námi Elvis filmový zůstane tak dlouho jako Elvis nestárnoucí. Na to je pro mě moc povrchní a zkratkovitý, na druhou stranu je ale určitě velkolepý, zábavný a pro nefanoušky Krále i informativní. Ať už se to všechno stalo nebo nestalo, obraz rockandrollové jízdy na doraz film vykresluje zdařile. Stejně jako si musím rozmyslet, jestli Tom Hanks hraje svého slizáka dobře nebo se stává karikaturou sebe sama, tak musím i Elvise nechat uzrát, abych se rozmyslel, jestli je to pouze OK nebo dobrý film. Zatím silné tři modré semišky. EDIT: a hned to vytahuju na čtyři, protože když jsem si teď pustil Elvisovu "závěrečnou" Unchained Melody a uvědomil si, že mi vlastně nedošlo, že to ve filmu nezpívá Butler, ale skutečný Elvis, tudíž filmová magie included a já nemůžu tedy hodnotit níž.

Gangs of London - Season 2 (2022) (série) odpad!

Marně vzpomínám, jestli si pamatuju seriál, kde by druhá série znamenala tak neuvěřitelnej kvalitativní sešup, jako u GoL. Už první série nebyla kdovíjaká scénáristická masterclass....ale tohle? Hloupost vršená na další, osudové proslovy o hovně, otravná výplň a navrch trochu hlouposti. A i tohle všechno bych skousnul, kdyby člověk dostal porci kvalitní akce a napětí, jako v sérii první. Tak otřesně nasnímaná a neinovativní akce jako je v druhé sérii GoL, to by se snad mělo někde vyučovat....no otřesný to je, končím u čtvrtého dílu a když vidím, že se chystá třetí řada, tak s jistotou, že dělám dobře.

Grand Prix (2022)

Více než kdy jindy, by mě u Grand Prix zajímal Douglasův komentář a důvod, proč tomu dal čtyři hvězdičky. Souhlasím, že někde hluboko v Grand Prix se skrývá dobrý a zajímavý film, ale skrývá se pod nánosem Kozubova žvatlání, řvaním všech ostatních, nesmyslnou zápletkou a celkovým zmarem. A i přes to, že mě tenhle výlet na velkou cenu moc nebavil, držel jsem mu palce a doufal až do konce. Hlavně díky dobře načrtnutým postavám, standardně výbornýmu Hádkovi a vždy nádherné Anničce Kameníkové. Nakonec jsem si řekl jenom, OK, ale proč se tohle natočilo a proč jsem tomu musel věnovat skoro dvě hodiny. A pokud vám nepřijde vtipné Kozubovo žvatlání a hrání debila, tak komedie to rozhodně není. Dvě trochu lepší kšiltovky s pískem z Dakaru. PS: Dyková tu smažku hraje otřesně.