Svatý z Fort Washingtonu (1993)

Velmi silné, hodně americké a pro středoevropana, jemuž se poštěstilo nebýt bezdomovcem, nejen těžko pochopitelné, ale takřka nepředstavitelné. Přesto hodnotím vysoko a zamačkávám slzu, neboť Glovera je pro akčňáky a komedie (tu více, tu méně koukatelné) škoda

Svědek (1981)

Popis jednoho zápasu & zpráva o excelentním herectví obou hlavních představitelů.

Světlo (1987)

Spousta mytologie [zvítězilo Komo nebo Koré? Řád či osvobozující Vědění?... uprostřed pouště a tváří v tvář věčnosti se vzpoury stávají nicotnými a zároveň archetypálními (religionista jásá; člověk rozumí)]; magie a moci (v jakékoliv podobě, včetně narážek na politiku). A taky síla. Nezkalená. Nezkrotná. Předvěká. Hypnotická Cesta za Světlem (jež oslepuje).----------- Velmi jasné čtyři hvězdy odkudsi z banbarského živelného pantheonu, který kašle nejen na Hollywood. Výdech. Nádech.

Světová válka Z (2013)

Nepatřičný blockbuster? Jak se to vezme: Dystoničtí zombies s kolektivní pseudo-inteligencí. Výjevy jak vystřižené intertestamentální apokalyptické literatury (bratr bude bratra chytati za ruku...). Na druhé misce vah potom absence elementů orální historie, typických pro vydařenou knižní předlohu a hrdinný Brad Pitt. Suma sumárum: Odmyslete si zbytečná a nesnesitelná klišé (v množství větším než malém) a užijte si paniku [(některé scény jsou vážně mrazivé) 2,5 WTF hvězdičky].

Svět podle Putina (2017) (seriál)

Stone je báťuškou Putinem okouzlen. Já však hlasuju proti!

Svět zítřka (2004)

Brand new retro + nadšení & comixů znalí tvůrci + alespoň teoreticky dobří herci. Takový film má sdostatek předpokladů být zábavným, šaramantním a vtipným spektáklem. Hmm... Ne. Někdy to prostě ne(vy)jde, jak bychom chtěli.

Svítání (2009)

Velice vydařený a neprávem opomíjený film. Jeho sociální, existenciální a etický rozměr je nesmírně interesantní, styl podání přitažlivý. Jen by mě zajímalo, co se stane, když se všichni "krvesajové" nebudou chtít léčit... Kruh se uzavře (a jde o kruh nebo spirálu?). Skutečný Elvis trpěl stihomamem a mesiášským komplexem. Jaká je tedy ta dočasně zastíněná pravda, o níž mluví Dafoe? Je stejně bezohledný jako Bromley? Vůdce zrozený k revoluci? Z popela povstane život... Hmm. Bratři Spierigové jsou velmi chytří a vnímaví. Multifokální záležitost vybízející k přemýšlení (aneb: musí být prosperita jedněch zaplacena zkázou druhých?). A kdo je v Daybreakers vlastně zlý? Tak či tak: Přichází svítání a nový den se každopádně zbarví krví. Boj o přežití... Jinak řečeno: Film určitě stojí za zvýšenou pozornost (a ne jen kvůli upírům, matrixovské atmosféře, občasným pseudo-dokumentárním vsuvkám a dobrým hercům). Nápadité, atraktivní, inteligentní, bezvýchodné. Tleskám.

Swans – A Long Slow Screw (1996)

My Father Will Guide Me up a Rope to the Sky a The Seer jsou skvělé nahrávky, ale Greed a Holy Money (imho) nemají konkurenci. A Swans živě... kdo, měl někdy tu čest, ví o čem hovořím. Ostatně v říši archetypů slov netřeba. OČISTNÉ.