Panika v městečku (2009)

Výborně ulítlá smršť animované grotesky. Pokud holdujete absurdismu a nevadí vám že zákony logiky, fyziky a vesmíru vůbec jsou postavené na hlavu, vítejte v Městečku. :-) Celovečerní film, navazující na úspěch krátkých seriálů o Kovboji, Indiánovi, Koni a ostatních obyvatel Městečka, vás bude neustále bombardovat výbornými nápady a úsměvnými scénami. Nebudete se zrovna popadat za břicho a prskat smíchy, ale permanentní úsměv na rtech vám zůstane. Příběh sám o sobě je ve výsledku kupodivu hodně konzistentní, zdařilý a napínávý. Nejde o nějaký bezduchý slepenec nesmyslných skečů, právě naopak. Stop-motion animace figurek připomínajících klasické hračky našeho mládí funguje výborně a přestože to všechno vypadá tak nějak nedotaženě - animace musela být poměrně dost náročná. Největší silou celého snímku jsou rozhodně výborné nápady - to jak se autorům podařilo vytvořit naprosto fungující svět přestože v něm platí zcela jiné zákony než v tom našem, je ohromné. Například kůň - můj oblíbený charakter - žije v domě jako normální lidé, ale vše má přizpůsobeno k obrazu svému. A tak jestli chcete vědět, co všechno se může stát, když si neopatrně obědnáte 500 miliard cihel na stavbu grilu, podívejte se na tenhle nesmírně příjemný animovaný film. :-) 8.5/10

Night of the Living Dead: Reanimated (2009)

Předně je třeba vysvětlit co NotLD: Reanimated vlastně vůbec je. Jde o rosáhlý kolaborační experiment, kterého se účastnilo velké množství animátorů z celého světa. Jde o koláž, slepenec obravdu obrovského množství animačních technik, počínaje statickými, komixovími obrazovkami, přes stop-motion animaci, flash, modurit, lego, klasickou animaci až po mechanime běžící na source enginu. Převádí původní Romerův film 1:1 - ničím (samozřejmě kromě zpracování) se od originálu neodlišuje. Nehledejte zde tedy žádné prvky parodie, i když některé animace působí směšně je to dáno jen jejich formou. Veškeré dialogy a sled scén je zcela totožný s originálem. Nápad je to vskutku zajímavý, problém je, že 90% animací je OPRAVDU příšerná. A to nemyslím v tom dobrém smyslu slova. Je to amatérismus největšího kalibru a kdyby na projektu spolupracovali skuteční animátoři a ne nějakcí začínající studenti nebo pseudoumělci, mohlo by to být zajímavé. Ale výsledek je gulášem nekvalitních obrázků a neumělých animací. Raději se podívejte na Romerův originál nebo si pusťte nějakou kreslenou grotesku - v obou případech strávíte čas hodnotněji a efektivněji. 2/10 (za nápad a původní dialogy)

Země ztracených (2009)

Představte si Douglase Adamse, který jede na silnym tripu a píše filmový scénář. Pozve si skvělého Willa Ferrella a neodolatelnou Annu Friel. Najme bandu digitálních mágů a pustí se do toho. Vznikne Land od the Lost. Vynikající sci-fi komedie ze světa, kde se kříží čas i prostor, dinosauři, letadla, písek, mimozemské civilizace, prastaré chrámy, halucinogenní kaktusy, přerostlý hmyz a spoustu dalších šíleností zde stojí a žije bok po boku. Zní to příšerně. Brad Silberling však prokázal neuvěřitelný cit pro situaci a tohle velkolepé dobrodružství vykreslil velice jemně. A tak ani scéna, kdy se Will Ferrell polévá tyranosauří močí nepůsobí nepatřičně. Osobně jsem odpůrcem fekálního humoru, ale v podání Land of The Lost se i ty nejoplzlejší vtípky tváří nesmírně citlivě. Co je nejdůležitější - u filmu jsem se smál od začátku až dokonce, někdy jsem až padal ze židle. Docela nechápu kritiku na CSFD, kde mají mnohem dementnější komedie 80kové hodnocení a tenhle skvost se potácí kolem 50ky. Co je nutné vypíchnout je rozhodně kamera. Ačkoli se to zdá u takového filmu jako druhotná záležitost, není tomu vůbec tak. Kamera je prostě excelentní. Sečteno a podtrženo - vynikající herecké obsazení, chytrá a ujetá (v tom nejlepším smyslu) zápeletka, skvělá kamera a digitální triky. Pro mě jednoznačně příjemné překvapení. 8/10

Benga v záloze (2010)

Parádní Ferrellovka - ulítlá akční komedie, která se nebojí překračovat hranice absurdna a to je jedině dobře. Asi nejlepší vizitkou tohoto snímku je fakt, že se u ní budete smát od začátku do konce a o nic víc vpravdě nejde. Několik fórů je vyloženě geniálních (Faceback, pasák, zlý a zlý policajt, lev vs lachtani, konec akční dvojice policistů, zpívání v baru ...) a to jsem vyjmenoval jen prvních pár. Kromě ohromné porce kvalitního humoru dostanete navíc poměrně dost dobře natočené akční scény, které dávají tušit citlivou režii a potom samozřejmě výbornou dvojici Will Ferrell a Mark Wahlberg, kteří se dokonale doplňují. Samotný příběh není vůbec důležitý - neurazí, ale ani nijak neohromí. Nicméně v té záplavě perfekních scének spíš budete rádi, že nad ním nemusíte příliš přemýšlet. Jedna z nejlepších policejních komedií na jakou jsem kdy narazil. 8/10

Babylon A.D. (2008)

Babylon AD je férové akční sci-fy, které si podle mě (narozdíl od většiny zde komentujících) na nic víc nehraje. Zápletka se točí kolem přepravi jedné zvláštní dívky bývalím žoldákem Tooropem (Vin Diesel) z Mongolska do New Yorku. Postupem času se do hry zamíchá skupina kterou za Aurorou vyslal její otec a druhou skupinou, vyslanou její matkou. Ačkoli se všechno tak nějak otírá o základy víry a politiky, nijak hlouběji je nerozvíjí a zvláštní schopnosti dívky jsou nakonec poměrně logicky vysvětleny (v rámci žánru sci-fy). Akční scény jsou výživné, několik pěkných speciálních efektů, ale ve svém jádru je Babylon AD spíše komornější akční podívanou než klasickým hollywoodským blockbusterem. Chemie mezi kurýrem a dívkou funguje dobře a všechny emoce jim bez problémů věříte. Nikdo nepřehrává a film nikdy nezabředne do žádného patosu nebo přehaných charakterových klišé. Na druhou stranu ale nejde o nic, z čeho by si divák sedl na zadek a nikdy na to nezapomněl. Příjemné akční sfi-fy u kterého nemusíte příliš přemýšlet a které vás rozhodně neurazí. Pěkných 6.5/10

The First Men in the Moon (2010) (TV film)

Jako jeden díl Krajních mezí nebo Zóny soumraku by to mohlo fungovat - ačkoli ani tak by mě to moc nenadchlo. Wellsovu předlohu jsem nečetl, takže příběh jako takový moc hodnotit nebudu - je správně naivní, způsob jakým se oba hrdinové dostanou na měsíc je vpravdě originální, ale všechno ostatní od triků, přes charakteristiku postav i průběh zápletky je dost ploché a mě rozhodně nezaujalo. Narozdíl od PanCitron mě přijdou některé epizody Dr Who mnohem zajímavější.

Midnight Chronicles (2008)

jedna hvězdička za poměrně hezkou vizualizaci krajiny, města a budov - jinak hrozně utahaná bezcharakterní nuda, nesympatičtí herci a uplně bezduchá zápletka.

Alice (2009) (seriál)

Dvoudílný televizní film Alice je inspirován světem Luisa Carola a jeho Říše divů. Odvážně přepracovává Alečin svět do moderního kabátku a využívá známých postav postavených do zcela jiné roviny. A to že se mu to daří na výbornou považuji za největší klad celého filmu. Sympatická Caterina Scorsone, instruktorka karate, se právě seznámila s novým přítelem, žije se svou matkou a beznadějně pátrá po svém otci, který zmizel před deseti lety. Než se nadějeme (v 11 minutě filmu), propadne s do světa za zdrcadlem a začíná její dlouhá pouť. První co vás opravdu překvapí a ohromí je vizuální zpracování, které je na televizní film opravdu velice kvalitní. Zejména design vnitřních částí Kasína, Město rytířů nebo vysuté terasy hlavního města dokazují, že designéři ke své práci přistupovali s velkým citem pro detail. Hned další věc, která vás potěší jsou výborně vykreslené charaktery, kterým nechybí hloubka, osobitost ani vtip. Ať už je to samotná Alenka, tajemný sympaťák Jack, steampunkový hrdina Kloboučník (který má nejspíš kybernetickou paži), Dodo - vůdce jedné frakce hnutí odporu, který je zaslepený touhou po svržení režimu a nezastaví se před ničím, Carpenter, hlavní chemik a vědec, Bílý rytíř trpící lehkou senilitou nebo výborný Šílený Březňák - kybernetický zabiják, který má místo hlavy keramickou misku na sušenky v podobě bílého králíka :-). Přestože se nacházíme ve stejném světě v jakém se odehrávala původní Alenka od Carola, uběhlo v něm 150 let - rudá královna je opět na trůně a společnost White Rabbit extrahuje z unesených pozemšťanů instantní emoce skrz kasíno. Alenka pátrá po svém uneseném příteli, který jí těsně před tím daroval prsten. Na její cestě jí pomáhá právě Kloboučník a bílý rytíř. Zápletka jako taková je vystavena poměrně dobře, nechybí jí napětí ani logika. Bohužel však není zase tolik originální a používá (zejména v druhé části snímku) otřepaných klišé. Vlastně celý druhý díl je o hodně slabší než ten první - zdlouhavě vysvětluje skutečnou pravdu, která se hned několikrát překroutí, snaží se hlouběji vykreslit charaktery a minulost hlavních postav a první půlhodina je vyloženě nezáživná. Je tam až moc plánů v plánech jiných plánů, které se možná hodí pro světy Franka Herberta, ale ne tak úplně sem. Nejtrapnější je, že jak příběch eskaluje ke svému závěru, nakonec se obrací snad uplně všechny charaktery, dokonce i ty u kterých to nemá prakticky žádný smysl (král atd.). Příliš mnoho projevených charakterových klišé (otec, který si na nic nevzpomíná a stojí na straně nepřítele, rytíř, který je vlastně zbabělec, milý, který je tajný agent a vše dělal z vypočítavosti atd.). Pak už divák jen čeká na další nevyhnutelná klišé nápravy a absolutní happy-end, kde se vše v dobré obrátí, rytíř najde odvahu, otec si vzpomene a ... a pohádky byl konec. Ta první opravdu povedená a originální část člověka navnadí, bohužel druhá polovina je scénaristicky o dost slabší a kvalita jde sestupně dolů. Bohužel. 6/10

Gamers (2006) odpad!

nejdementnější možné zpracování zvolené látky s tím nehorším možným poselstvím - ať už DnD znáte, nebo ne, z tohoto filmu si odnesete pocit, že všichni jeho hráči jsou ty nejubožejší karikatury lidských bytostí. Nejtrapnější humor jaký jsem viděl v posledních letech. A nejhorší na tom je, že to vlastně skoro vůbec není o DnD, je to jen nepovedená a trapná "komedie" plná záchodového humoru bez špetky inteligence. Absolutní ztráta času. Stejnojmený snímek, který je mnohem amatérštější a je z roku 2002 (má ještě pokračování) je i přes zjevně nižší rozpočet asi tak 1000x lepší a má smysl se na něj koukat. Tohle opravdu NE. to daEmoNickY: tvůj komentář nemá hlavu ani patu, vůbec nechápu co se tím snažíš říct a ještě méně chápu tvoje hodnocení.

The Gamers: Dorkness Rising (2008)

Dvě hvězdičky za nostalckou vzpomínku na DRD a za (asi tak dvě) vtipné scény. Jinak si myslím, že se dá v tomto universu vymyslet něco mnohem záživějšího a vtipnějšího. Sám jsem jako Pán jeskyně se svou partou vymýšlel MNOHEM nápaditější questy a rozhodně si ještě teď vzpomenu i na spoustu vtipných situací. Efekty vůbec neřeším, je to fan film, herci vcelku ucházející, ale jak říkám, zápletka je až příliš triviální. Třeba se dočkáme ještě něčeho lepšího.