The Guild (2007) (seriál)

Skončil jsem někde na začátku druhé série a dál už to nemůžu sledovat. Občas je tam nějaká ta vtipná scénka, ale jinak je to jenom sonda do života závisláků na on-line hraní a nebýt roztomilé Felicie Day, nevydržel bych to ani tak dlouho. Opravdu, co je na tomhle seriálu tak úžasného? Čekal jsem něco jako Legend of Niel, kde se opravdu paroduje svět RPG hry, ale tady se jenom ukazuje vpodstatě naprosto reálný život ztroskotanců - samozřejmě trochu nadsazený. Ale vážně, některé scény, které mají asi být vtipné, tak vůbec vtipné nejsou, protože jsou reálné - matka, která se nestará o svoje děti, nezaměstnaný ubožák, který žije v domě bez elektřiny, looser, který je emocionálně šikanován svou matkou a tak se nastěhuje k holce po které obsesivně touží - no jediný zajímavý charakter je tam ten kluk co to umí s kartama, ta japonka není ničím zajímavá. Takže asi tak. Nesměju se a nebavím se, jestli to mám brát jako sondu, studii pak ok - ale o takových případech vím, znám závislé wowkaře, tak se na ně nepotřebuju ještě koukat na webu.

The Legend of Neil (2008) (seriál)

Mnohem, mnohem, mnohem lepší než The Guild. Vlastně bych ani tyto dva seriáli vůbec nesrovnával. Zeldu znám nicméně jen z různých vnějších zdrojů - osobně jsem žádný titul nehrál. Přesto jsem z Legend of Neil opravdu unešený. A ce je nejlepší - každá další řada je lepší a lepší - opravdu, jestli vás první díly nechytli, doporučuju koukat dál. Kvalita jde prudce nahoru a doufám, že tahle série bude mít ještě hoooodně dílů. Některé vtípky, pravda jdou trochu mimo mě - nemusím zrovna všechno co se týká tělních tekutin atd. Ale těch je tam naštěstí minimum a humor je veskrze inteligentní, využívá všech zákonitostí klasických rpg her a některé nápady jsou opravdu vynikající. Doporučuju. Možná změním hodnocení na plných 5, počkám si jak se vyvine třetí série.

Solomon Kane (2009)

Temných fantasy je zvláště v dnešní době proklatě málo. A tahle je navíc adaptací mistra klasické fantasy R.E.Howarda. Co se asi tak může pokazit? Popravdě - spousta věcí. Naštěstí se jich v tomhle snímku nepokazilo tolik, aby se na něj nedalo dívat. Neuvěřitelně nabušený úvod je asi největší problém celého filmu. Dává divákovi naději, že ho nečeká další béčko a že se může těšit na temnou fantasy plnou špičkových efektů. Zrcadloví démoni, temný pán s plamenným mečem, dusná atmosféra ... jenže, to je prvních deset minut a od té chvíle vás už čeká jen běžná podívaná nevybočující ze standardu levnějších žánrovek. Filmařům se daří udržovat alespoň tu atmosféru a mlhou pokrytá krajina působí výborně. Zápletka je řídká, točí se kolem napraveného hrdiny, křesťanství, pohanského čarodějnictví a jednoho očklivého černokněžníka, který je ve spojení s ďáblem. Několik příjemných akčních scén, kvalitně vykreslené zoufalství hlavního hrdiny a hodně nepovedená závěrečná bitka. Člověk si celou dobu říká, že kdyby na film bylo víc peněz, nastrkali tam víc CGI oblud a kouzel, mohlo z toho být fantasy roku. Toho se ovšem nedočkáme, kromě jedné parádní čarodejnice se kromě prvních a posledních 10 minut s žádnými nadpřirozenými silami nesetkáte a tak je to spíš taková středověká řezanice říznutá kapkou magie. Škoda - za jedno zkouknutí rozhodně stojí, ale čekal jsem víc. 6.5/10

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Zatím nejlepší hraná Zemněplocha. Její nejsilnější stránkou je příběhová konzistence, která vás spolehlivě udrží ve správných kolejích. Otec prasátek i Barva kouzel byly také výborné, ale pravdou je, že bez znalosti knižní předlohy se v nich mohl čtenář lehce ztrácet. K maximální spokojenosti už člověku jen chybí určité naplnění původních představ o Zeměploše. Je jasné, že Kidbyho (a později Kirbyho) ilustrace jsou bez drahých CGI těžko zfilmovatelné, ale také proto jsem asi mnohem větším fanouškem dvojice animovaných filmů (Soudné sestry a Těžké melodično), které i díky mnohem větší stopáži dokázaly Zeměplochu vystihnout bez chyby. Přesto - na všech hraných filmech je prostě vidět, že je točí praví fanoušci Terryho Prattchetta a že přesně vědí jak se věci mají. Prvotřídní herecké obsazení, výborná kamera, na televizní film opravdu skvělé vizuální efekty, skladba příběhu, vytříbené dialogy a výborné narážky, které postřehne jen skutečný fanoušek (šachovnice BUCHu na stole v patriciově pracovně atd.). Tuhle jízdu si budete užívat od začátku do konce, ať už jste skalní fanoušci předlohy, nebo prostě máte rádi fantasy, které má srdce a nebojí se inteligentního humoru. Největší sílu celému filmu dávají citlivě zvolení herci - ať už je to sladko-drsná Claire Foy v roli slečny Srdénkové, vznešeně-mrazivý Charles Dance jako lord Vetinary nebo ďábelsky-poťouchlý David Suchet (alias Hercule Poirot), všichni do svých rolí výborně pasují. 8.5/10

Souboj Titánů (2010)

Na tomhle filmu bohužel bude vždycky nejlepší ten neuvěřitelně dynamický a mocný trailer, který mě asi až moc navnadil. Geniální střih z traileru je pryč, nahrazen mnohdy chaotickou kamerou, nekonzistentním dějem a nekvalitními hereckými výkony. Původní snímek z roku 1981 byl o tolik kvalitnější, až je to k nevíře. Snaha o dospělejší přístup prostě nevyšla a za některé scény je mi až tvůrců líto. Vyhození kovové sovy se slovy "A co má být tohle," měla být nejspíš nevkusná sebevražda. Jak si mohou autoři dovolit takhle neskutečně tupou urážku fanoušků původního snímku, prostě nepochopím. Dějové skoky z jednoho místa na druhé jsou tak špatně propojené, že to vypadá, jakoby se dobrodruzy prostě teleportovali z lokace do lokace jako v nějaké videohře. Jeden bod si film zaslouží za kvalitní CGI (nejvíce se mi líbilo zpracování džinů, kteří ale jinak ve filmu hrají až hříšně bezvýznamnou roli) a jednu hvězdičku za skvělý soundtrack. Vykoštěná legenda a jedno z největších zklamání roku. To je Souboj titánů .... 4/10

Princ z Persie: Písky času (2010)

Musím přiznat, že po poměrně nepříznivých ohlasech hráčské obce, jsem byl velice příjemně překvapen. Princ z Persie si samozřejmě z herní předlohy bere jen ty nejelementárnější prvky jako je hlavní hrdina, krásná princezna, dýka času a zlý vezír. To není ale v tomto případě nutně na škodu. Dovedu si představit filmovou adaptaci která se herní trilogie drží vice, ale v takovém případě bychom se dočkali spíš temnější a výpravné fantasy než víceméně rodinné pohádky, kterou filmový Princ bezpochybi je. I když se v mnoha ohledech blíží Pirátům z Karibiku nebo Mumii (humor, nadsázka, barvy, romantika), nakonec je z toho poměrně kvalitní dobrodružný film a Jake Gyllemhaal se do role prince výborně hodí. Tedy do tohohle prince :-). Když jsem ho viděl v trailerech jako vykuleného naivku, moc jsem tomu nedával. Ale když přistoupíte na koncept celého filmu, zapadne vám do něj téměř dokonale. Film se bohužel nevyhnul několika nudnějším pasážím a nejvíc bodů u mě ztratil za hrozně odfláknutý konec. Závěr dokonce jakoby popírá některá fakta, která se dozvíme v průběhu filmu a když se to tak vezme - kdyby oba hrdinové věděli o tom jak to všechno funguje, mohli celou šlamastiku vyřešit asi tak 100x rychleji :-). Nechci spoilerovat, ale znalí urřčitě chápou o čem je řeč. Jakoby autoři už byly z celého toho vymíšlení třeskutých eskapád s pštrosi unavení a tak sáhli po velké síle magie, kterou se dá přece vysvětlit a ospravedlnit všechno. Jsem zvědaví, jestli vzniknou i další díly, jak je v plánu a dávám téhle sérii šanci. Potenciál příjemných rodiných filmů potvrdil, teď jen zapracovat na zápletkách. 6.5/10

Gruffalo (2009) (TV film)

velice příjemná animová pohádka o jedné myši, která přelstila všechny. Klasické vyprávění ve kterém se záměrně opakují téměř totožné události (myšík potká hada, vykecá se z toho - potom potká sovu, vykecá se z toho ...) dají i dospělému divákovi vzpomenout na ty nejklasičtější pohádky našeho dětství a jestli se tam rádi vracíte, neváhejte ani chvilku :-)

Dantovské peklo (2010)

Samozřejmě že tahle adaptace staví Dantovo peklo na hlavu, samozřejmě, že s předlohou má společného jenom počet pekelných kruhů. :-D A vyčítat mu to je jen známkou neznalosti a ignorance. Tento animovaný snímek je pouze doplňkovým filmem k hack & slash konzolové rubačce - dokreslením příběhu. Nikdo se tu nesnažil o adaptaci Božské komedie Danta Alighieriho. To se jenom herní studio EA nechalo inspirovat tímto skvostem italského básníka. Rozdělení původního díla na pekelné kruhy bylo prostě ideální pro umístění počítačové rubačky. Neberte se lidi tak vážně a podívejte se na to trochu z nadhledu. Je obrovský rozdíl mezi nepovedenou adaptací nějakého díla a velice kvalitní žánrovkou INSPIROVANOU tímto dílem. A jako taková Dantes inferno obstál na výbornou. Hned několik animátorů vytvořilo vizuální orgie, které si každý fanda animovaného filmu musí užít. Příběh zde není tak důležitý, ačkoli v žádném případě neuráží. 7/10

M.I.A. - Born Free (2010) (hudební videoklip) odpad!

zásahová jednotka nejdřív zmlátí pár tlusťochů na nějakém sídlišti, potom odveze bandu zrzků (kteří mají představovat libovolnou národnostní/sociální menšinu) na poušť a nechá je běžet v minovém poli, mezitím ještě prostřelí hlavu malému chlapečkovi a potom sledujeme jak všichni v tom minovém poli strašně brutálně vybuchují. Ok. A co? A neříkejte mi jak jsem nepostřehl to hrozně úžasné intelektuální/politické/společenské poselství a jak nerozumím modernímu umění. Nikdo mi nevyvrátí že tenhle klip je naprosto o ničem. V rozhovoru na youtube se dá odhalit šokující pravda, že autoři tímto videem chtěli lidem říct: "Wake Up! Probuďte se! Americká vláda je banda násilnejch prasat ..." hmmm. Hm ... hm? Ok. Už to začíná ... ano ... ANO - změnil jsem celkový pohled na svět! Ale houby, tenhle protestsong nemá hloubku ani kalné kaluže a hodnotit ho 5* jenom dokazuje pozérství a rádoby uvědomělou představu o světě.

Dostaň ho tam (2010)

Od téhle komedie jsem toho popravdě po shlédnutí trailerů moc nečekal. Fůra vulgárních, někdy až trapných vtipů zabalená na klasickou kostru o filmové hvězdě a trochu naivním společníkovy, který se kvůli ní dostane do spousty vypečených situací. A zhruba tohle jsem dostal. Jenže - není to úplně tak prosté. Nebýt několika, sice dílčích, ale velice silných momentů, získal by odemě snímek spíš průměrné hodnocení. Ale těch několik fórů (moby, kubrickova chodba, chlupatá zeď, jogging v parku) ve spojení s překvapivě opravdu kvalitními songy mě prostě nutí jít o pár bodíků víš. Je pravda, že tyto momenty mi v paměti rozhodně zůstanou pouze samostatně a celý film i s jeho ne zase tak přehnaným poselstvím (drogy jsou špatné, áno) se bohužel zařadí mezi velice průměrné komedie. Druhou stranou mince jsou totiž někdy až rozvleklé pointy některých gagů, hodně povrchní vulgarity, trochu moc tělesných tekutin a několik opravdu dlouhých a špatných scén (trojka ke konci, rozhovor v bazénu, návštěva u bývalé přítelkyně ...). Za těch několik světlých momentů ale film stojí a můžu ho doporučit. 6.5/10