Who Killed Captain Alex? (2010)

Toto tu nerešpektuje pravidlá. Vytvára si svoje a určuje tým línie vlastného žánru - SUPA action movie! Toto je Wakaliwood. Take it or leave it.

Interstellar (2014)

Odporúčam ďalšie pozretie po čase. V niečom to pridá, v inom uberie. Nakoniec ale u mňa prevláda pozitívny dojem. Aktualizácia (18.1.´17): Po treťom pozretí do toho už viac vidím. Trochu sa to sploštilo, keďže ide "iba" o silu lásky, ale stále je to pre mňa nádherný a veľkolepý film. Hudba je excelentná. Hoci ten záver je na mňa too much of happyend and heroism. Ale budiš.

Jurský park (1993)

Čarovný zážitok. Výborná réžia. Niektoré pasáže doslova berú dych. Ani po toľkých rokoch to nestarne, naopak, vracia ma to v čase. Pôsobivé dobrodružstvo. Život si vždy najde cestu.

Drsný Harry (1971)

Eastwood je vlastne sťaby otec Willisa a všetkých tých drsných, pravidlá porušujúcich polišov. Jeho Harry s drsnými vtipnými hláškami má charakter. Záporák je šialený až na kosť. Nielen zločinmi, ale aj správaním. Odhliadnuc od toho, oku lahodí aj scéna s prvou vraždou. A potom hudba. Akože, čože? Schifrin to dal ako pán a tak má film tempo aj vďaka soundtracku. Rád by som vypichol pasáže, kde to znie dosť súčasne (rýchle búšenie na bubny robí svoje). Nuž, Fujara777 odporúča.

Gravitace (2013)

ÁNO: Úchvatné. Od toho, čo stvára kamera až po atmosféru (o čom to píšem? veď vo vesmíre je vákuum!). Gravitácia napĺňa čašu vizuality až po okraj. Lenže zaujímavým prvkom je aj zvuk. Zvuk vesmíru. Ticho, ktoré vlastne (nikdy) nie je absolútnym tichom. Do toho minimum postáv, čo posilňuje ťaživý pocit samoty. A potom napätie. Keď zadržiavate dych spolu s postavou, znamená to buď to, že ste práve zistili, že prísediaci obľubuje strukoviny, alebo to, že vás film vtiahol do seba. Inak, vrabce štebotali, že Cuarónov film nemá príbeh. To zas nie je tak úplne pravda, milé vrabce. Doktorka v ňom zažíva všeličo a nesúvisí to len s tým, že je kdesi na zemskej orbite. Takže vrabce, frnk, brnk z toho tŕnia. NIE: Aby som si proti sebe nepoštval všetko vtáctvo (Hitchcock hovorí, že sa to nevypláca), máte trošku aj pravdu. Lebo príbeh je výrazne v úzadí. Inak, Kowalsky strieľa jeden heft za druhým. Preto po chvíľke začne byť ako postava ťažko uveriteľný.

Drive (2011)

ÁNO: Dlhšie zábery, skromné dialógy, hranie sa s napätím, šoférovanie, kladivko, Gosling, pozvoľné tempo, skvelý soundtrack s patinou. Už prvá minúta dáva tušiť smerovanie: bude to tmavá jazda, počas ktorej sa porušovanie pravidiel kruto trestá. Samotná hlavná postava je tajomná (nevieme ani jej meno), čo prispieva k silnejšej diváckej pozornosti. Fascinujúce rozprávanie obrazom, ktorému stačí aj menej dialógov majúcich o to väčšiu výpovednú hodnotu. NIE: Pozor, explicitné násilie. Nie stále a všade, no ten, kto má problém s horormi a Tarantinom, by mohol spozornieť. Dlhšie zábery, pozvoľné tempo a málo dialógov sú veci, s ktorými jednoducho treba počítať.

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Džez je tatam, ale napätie úraduje určite viac, ako v trojke. Oželel by som dojímavý záver, ale výraznejšie neprekážal, najmä ak uvážime, že ide možno o poslednú časť série.

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Stále napínavé a vtipné. Riggs už nie je taký šialený ako v jednotke, až na ten záver. Latka daná jednotkou sa výrazne nepodlieza.

Smrtonosná zbraň (1987)

Výborná akcia a úžasná zábava. U mňa o čosi viac komédia ako akčňák. Klasika žánru s nezameniteľnou džezovou hudbou.

Když Harry potkal Sally (1989)

ÁNO: Je jasné, ako sa to skončí, ale pre to sa romantické komédie nepozerajú. Chceme vedieť, ako sa tam dostaneme. A čo ak vám poviem, že na to existuje zábavný spôsob, pri ktorom sa tí dvaja zas až tak nemusia? Že také ste už videli? Ale asi nie tak pôvabne spravené ako tu. NIE: Komédia, ale do kolien zas človek nejde. Slzavé údolie toto tu tiež nevystihuje. Práve tá pôvabnosť nemusí každému rezať.