Králova řeč (2010)

ÁNO: Priateľstvo a uštipačný humor je korením tohto filmu. K výslednej chuti sa pridávajú aj kamera a náhľad na úskalia života vysokopostaveného človeka. A všetko sa to servíruje pekne s citom. NIE: Len ak patríte k vyberavým stravníkom, chýbať vám bude viac z trošku odhaleného Lionelovho života. A na kraj taniera asi odložíte aj vedľajšie postavy, pretože vám ich výkon nebude voňať.

Anglický pacient (1996)

ÁNO: Príbeh skrývanej lásky a skutočnosti, že aby ste mohli milovať a byť milovaný, musíte zákonite podstúpiť aj riziko, že niečo stratíte. Piesok, horúčava, spotené telá a strach niekomu sa odovzdať. NIE: Taký dlhý film a taký slabý dej. Pár scén z letargického sledovania púšte a pacienta dokáže vytrhnúť (napríklad nemecké zajatie), ale inak nič. Nejak som nefandil ani ústrednému páru, pretože sa mi zdalo, že žieňa nemá celkom upratané v tom, s kým vlastne bude. Morfium sem, morfium tam. Možno keby som ho trošku dostal pri sledovaní, bolo by hviezdičiek viac.

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

ÁNO: Film má svoj šarm. Tie jazdy cez tony snehu sú krásne nakrútené. To isté platí aj o ceste do mesta a cez mesto. Lenže toto rozhodne nie je dokument o každodennej práci vodiča snežného pluhu. Je to riadna gangsterka s čiernym humorom a miestami čisto zábavnými dialógmi. Najviac ju asi vystihuje to, že si z projekcie odnášam pocit nórskeho Kusturicu. NIE: Gróf, kápo mafiózo, mal asi pôsobiť pojašene a excentricky, ale pôsobil skôr nevyrovnane, zvláštne pochabo a bol povrchne stvárnený. Ďalej ostal menej príjemný pocit, že niekde bola snaha vyrobiť vtip, humor, ale nepodarilo sa to (človek niekedy cíti také to trápno vo vzduchu, že hups, teraz som sa asi mal smiať).

Řidič slečny Daisy (1989)

ÁNO: V príbehu sa zdá, že sa skoro nič nedeje. Ale na úrovni vzťahu sa to posúva stále. Veľmi citlivý príbeh o vzťahu dvoch charakterov bez akejkoľvek vtieravosti. Žiadne neúnosné životné osudy, ktoré by z vás žmýkali slzy. Nie, toto tu nehrozí. Napriek tomu emócie diváka neostávajú chladné ani nezúčastnené. Výborné filmové spracovanie divadelnej hry, kde divadelnosť necítiť. NIE: V príbehu sa zdá, že sa skoro nič nedeje. Hoci to nie je úplne tak, ten pocit pri pozeraní človek nadobúda. Možno nie úplne využitou postavičkou sa mi zdal byť syn.

Rosemary má děťátko (1968)

ÁNO: Zvláštna atmosféra neistoty a nepríjemný pocit z niekoľkých postáv. Dobre zvládnuté herectvo Mie Farrowovej. To všetko nám dovoľuje stotožniť sa s hlavnou postavou. A to je dobre, pretože vďaka tomu máme možnosť zažiť tajomný príbeh strachu z neistoty. NIE: Pomalé zauzľovanie príbehu môže pri danej minutáži odradiť (sám mám pri takýchto podmienkach problém obsedieť). Achillovou pätou sa pre mňa však stáva záver. Oproti pozvoľnému zvyšku sa záver zdá akoby vypľutý, narýchlo odbavený.

Dlouhý, široký a krátkozraký (2006) (divadelní záznam)

Hry Divadla Járy Cimrmana majú vysoký štandard. Som rád, že sa u mňa naďalej potvrdzuje, že ich divadelné záznamy sú stávkou na istotu.

Zimní příběh (2014)

ÁNO: Jessica Brown Findlay je krásna. A aj krásne hrala, preto je škoda, že nebola na obraze celý čas. Zimný príbeh má veľmi príjemný soundtrack, trailer a romantickú líniu príbehu. NIE: Ale to je akosi málo. Ďalej totiž má plytké zlo (zaujímavejšia bola postava Willa Smitha, škoda, že tam bola iba na krátko), čudné pravidlá (fantazijný svet bez vlastných pravidiel fungovania pôsobí zmätočne, ako divák vôbec neviem, prečo sa niekde niekto zjaví, neviem aké schopnosti a obmedzenia majú čarovné postavy, takže len hádam, aké závažné je ich konanie, atď.) a slabú hlavnú postavu. Škoda, že podarená romantická zápletka sa časom úplne vytráca a stáva sa z toho čudný boj dobra a zla.

Louis Theroux: Twilight of the Porn Stars (2012) (TV film)

Teraz budem pre niekoho možno trocha neotesaný. Každý, kto do vyhľadávačov okrem iného píše aj slovíčko amateur si uvedomuje, aká je asi prirodzenosť toho, čo na obrazovke predvádzajú pornoherci. Čo všetko ľudí privádza do tejto brandže, čo ich v nej drží, aký je vlastne tento chlebíček, ako vplýva na vzťahy, a čo s tým má internet? Možno ste si už odpovede na tieto otázky prečítali, alebo ste sa ich inak dozvedeli, odinakiaľ. Dovolím si ale tvrdiť, že Theroux vám ich osvetlí ozajstnejšou pravdou. Páči sa mi, že hoci je zámer dokumentu jasný, je v konečnom dôsledku väčšmi len náznakový a necháva na divákovi, aby si to v sebe celé spracoval.

Kramerová versus Kramer (1979)

ÁNO: Výborne zvládnuté. Rozprávanie príbehu sa nikam neponáhľa, napriek tomu nuda nehrozí. Hoffmana mám rád, tu sa mi znova potvrdilo prečo. Čo sa hrania týka, nie je to len o ňom, ale aj o chlapcovi, ktorý hral malého Billyho a o Meryl Streep. Tá neistota i bolesť z vlastného konania sú nesmierne podmanivé. Aj vďaka tomu to chytá za srdce. Na pílu sa nikde netlačí, napriek tomu dokáže dojať. NIE: Čo by mohlo byť kameňom úrazu pri vychutnávaní si drámy Kramerová verzus Kramer, je dôverná známosť knižnej predlohy, keďže ako je známe, od nej sa adaptácie zvyknú v niektorých miestach viac či menej líšiť. Ale toto zatiaľ nechávam v rovine predpokladov, kým sa dostanem k predlohe.

Bezstarostná jízda (1969)

A tak som sa tešil... Vôbec to neodsýpa a pritom 90 minút nie je prehnane veľa. Zrejme som to ani celé nepoňal. Pár pekných myšlienok, inak nič. V celku zmiešané pocity.