Smrtonosná zbraň (1987)

Výborná akcia a úžasná zábava. U mňa o čosi viac komédia ako akčňák. Klasika žánru s nezameniteľnou džezovou hudbou.

Flubber (1997)

Aj by som dal tie štyri, ale len z nostalgie. Zelená želatínka je čarovná a chcel by som ju mať doma takisto ako lietajúcu Weebo, ale to je tak všetko. Príbeh je až príliš jednoduchý. Taká rozprávočka na lenivé popoludnie, ktorá však baví ešte aj dnes.

Nebe existuje (2014)

ÁNO: Ľudia veria v zázraky, v nebo, vede, priateľom... Ako veľmi veria, sa však ukáže až v momente, keď sú konfrontovaní s istými výsledkami, ktoré z predmetu viery vyplývajú. Film, ktorý sa pochybnostiam nebráni. NIE: Tak ja neviem, lebo deti nemám, ale ak mi môj syn začne rozprávať čudné veci, k psychiatrovi nejdem sám so sebou, ale asi s tým synom. V celku čudný príbeh, ktorý sa snaží vzbudiť nádej. Lenže akosi tlačí na pílu, čo sa vyznenia týka. Pritom by možno stačil väčší dôraz na zložitejšiu premenu otca.

Trable v ráji (2009)

ÁNO: Zábavička, ktorej sa netreba brániť (to nie je ozajstný záchod). Žiadne prdenie, grganie ani fekálie. Miestami prvky absurdného humoru (Topím sa, som zmätený. Chcem zmrzlinu.). NIE: Ak však niekto čaká komédiu par excellence (čiže sa tejto komédii bráni), Jean Reno hrá aj v lepších komédiách, ktorým sa brániť nemožno.

Když Harry potkal Sally (1989)

ÁNO: Je jasné, ako sa to skončí, ale pre to sa romantické komédie nepozerajú. Chceme vedieť, ako sa tam dostaneme. A čo ak vám poviem, že na to existuje zábavný spôsob, pri ktorom sa tí dvaja zas až tak nemusia? Že také ste už videli? Ale asi nie tak pôvabne spravené ako tu. NIE: Komédia, ale do kolien zas človek nejde. Slzavé údolie toto tu tiež nevystihuje. Práve tá pôvabnosť nemusí každému rezať.

Kokain (2001)

ÁNO: Nevedieť čo so životom, ale vedieť, že v drogách sú prachy a zábava? Môže medzi týmito množinami existovať nejaký prijateľný prienik? Chcete to zisťovať s akciou? Nuž, tak v tom prípade siahnite po hollywoodskom príbehu Georgea Junga. NIE: Vzlety a pády človeka, ku ktorému si niektorí hľadáme cestu len veľmi ťažko. Pre nás je George nesympatický a tým aj celý príbeh je nanajvýš len priemerný.

Zelená míle (1999)

Výborný Duncan, Hanks, myš aj Darabont. Krásny príbeh. Odnášam si nádej a vieru.

Zmizení (2013)

ÁNO: Hmla, dážď, sneženie, sivý nádych. Morda. Pre všetkých milovníkov temných, ponurých filmov, či prípadov, kde nič nie je úplne jasné. Kto a kedy má vlastne právo trestať? Má ho vôbec? Jake Gyllenhaal sa parádne vyhral s detailami svojej postavy, čo z nej robí ťahúňa filmu. NIE: Určite sa človek zamyslí nad tým, aká je vlastne minulosť detektíva Lokiho. Gyllenhaal sa s ním síce vyhral, ale to len pridáva na raste zvedavosti, kto je tento detektívko vlastne zač. A že sa mu teda venuje miesta a miesta. A že film má minutáže a minutáže. Pôsobí to rušivo, lebo všetky ostatné postavy sú k činom pekne motivované, ale Loki len tak, povrchne (na základe sľubu).

Nikdo mě nemá rád (1959)

ÁNO: Obžaloba jednotlivcov, ktorí vo svojej pohodlnosti zlyhávajú vo vzťahu k deťom. Obžaloba systému, ktorý dovoľuje, aby sa s nimi zaobchádzalo absolútne neprimerane. To všetko na pozadí príbehu chlapca, ktorý je len jednoducho v takto fungujúcom svete stratený. Príbeh nie je prehnane dojímavý, napriek tomu má silu získať si diváka. A ten posledný záber! NIE: No aj tak, sa niekomu môže javiť chlapec neopodstatnene drzý. Pracuje sa tu so silnou témou, ale nemusí sa to javiť až také precízne.

Tučňáci z Madagaskaru: Vánoční mise (2005)

Ou-jé. Nápadité bláznivé vtipné scénky. Toto si podľa mňa užívali aj tí, čo sa podieľali na výrobe. Až je človeku ľúto, že je koniec.