Templář (2011)

Těšil jsem se, ale nakonec to byla slabota hodná sobotního odpoledne v televizi. Scénář není tak dobrý, jak se všude říká. Je jednoduchý, holovětný a navíc si s ním režisér neumí poradit. Spousta věcí nefunguje sama od sebe a je tu mnoho scén, které jsou tu jen proto, aby drželi pohromě s ostatní omáčkou scén kolem. Herecké výkony lze hodnotit snad pouze u klasiků Dance a Jacobiho a hlavně pak u Giamattiho, který hraje výborně. No a co si budeme povídat - potěšil i Vladimír Kulich, který toho sice moc nenamluví, ale český zástupce vždycky potěší. Naopak takový Purefoy byl až trapný. Nevěřil jsem mu ani zbla jeho postavy. Na filmu je hodně vidět nízkorozpočtovost, ale to by ani tak nevadilo. A já to naopak oceňuji, protože s takovým rozpočtem udělat docela vizuálně pohledný film je i dneska zázrak. Tudíž hlavními plusy filmu jsou kostýmy, dekorace a výprava. Paradoxně tedy snímek posouvá dál práce nesouvisející s prostory za kamerou ani před ní, ale naopak práce někde v dílnách v Londýně.

Rowan Atkinson živě (1992) (TV film)

Absolutní špička britského humoru a vynikající práce "dvojčat" Curtise a Atkinsona. Málokdo ví, že právě tohle jsou scénky, se kterými prorazili už na studiích na Oxfordu. Už tenkrát se jejich prvotřídní talent projevil, ale právě John Curtis se většího uznání dočkal až mnohem později se svou Láskou nebeskou. Zde člověk vidí, že neoprávněně.

Arthur (2011)

Původní film jsem neviděl a tak nemohu srovnávat a vlastně je asi dobře, že ani nemohu, protože bych se s hodnocením dostal někam, kam nechci. Tenhle prvoplánovitý moment spatřil světlo světa asi jen proto, že zrovna neměl někdo, co na práci. Je tu pár vtipných momentů, ale ve výsledku herci, režisér ani diváci neví "o čem" vlastně látka je. A to je kámen úrazu. Díky tomuto problému divák sleduje pouze sérii skečů, které ale ve výsledku ani nedokáže vhodně provázat chabá a předvídatelná dějová linka. Až mě zaráží, že v téhle mainstreamové a trochu pokleslé komedii spatříme Helen Mirren. A tak jediné, co nám zbývá je těch pár vtipných momentů Russella Branda, které ale nejsou světlem na konci tunelu, protože tenhle tunel je jen a jen temnou dírou bez paprsku originality a invence.

X-Men: První třída (2011)

Tolik vychvalovaný snímek hodnotím 14 dní po jeho shlédnutí a shledávám, že navzdory všem superlativům z něj ve mě nezůstalo zhola nic. Nicméně i přesto to bylo nadprůměrné zpracování a příjemné herecké projevy a ještě příjemnější zjev January Jones. Díky bohu, že jí Curtis objevil...

Správci osudu (2011)

Hodně kvalitní podívaná s tradičně výborným Damonem. Scény krásně vykresluje Newmanova hudba a režie je navíc více než zkušená, což mě u nováčka Nolfiho docela překvapuje. Vše vypadá krásně sehrané a souznící, ale bohužel taky předvídatelné a z nějakého důvodu mi to prostě furt připomínalo Počátek. Možná tou podobnou atmosférou. Tak jako tak je to však jedno z letošních milých překvapení.

Burke and Hare (2010)

Dokonalá oddechovka, která pobaví a myslím, že ani neurazí, přestože morbidního humoru si užijete do sytosti. Semtam pokulhávající režii zachraňuje výborná souhra Pegga a Serkise.

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Tento dokument hraje až moc na city než na tu opravdovou a reálnou stránku. A snaží se Wintona až mermomocí postavit na hrdinský piedestal. Ne, že by tam nepatřil, ale dokument mám rád nestranný. Navíc tohle je takový mainstream, který režie moc nezvládla.

Pařba ve Vegas (2009)

Po dlouhé době komedie, u které jsem se zasmál. A ačkoliv je tu kvantum fekálního humoru a není to nic převratného, tak mě to prostě bavilo.

Lidice (2011)

Naprosto kvituji tento počin a vůbec nápad Lidice natočit, ale snaha dosáhnout velkolepých rozměrů z toho občas udělala divnou grotesku (až uvidíte scénu atentátu na Heydricha, tak pochopíte). Zejména potřeba neustále divákovi dodávat velkolepé momenty za pomoci grandiozní hudby či velkolepých záběrů krajiny nebo snaha přiblížit se Hollywoodu ve všech směrech tato slova potvrzuje. Scénář rozhodně není špatný, ale chabá zápletka je pouze jakousi omáčkou na pozadí velké lidické tragedie. Vrchol filmu nastává v momentech, kdy je na scéně Karel Roden. Jeho minimalistické herectví dodává pocit realističnosti a osobního rozměru. Samotné vypálení Lidic a umění režiséra vyhrát si s dramatickým momentem je pak tím nejlepším, co ve filmu najdete. Vítku by docela zasloužili hlavně dětští herci (nechápu, proč Amerikáni mají tolik dobrých dětských herců a my jen bandu toporných dřeváků). Každopádně jsou Lidice velkofilmem, ale bohužel jen na české poměry.

Království ohně (2002)

Tohle je fakt špatnej film a ani Christian Bale ho nezachrání. Snímek se snaží vézt na vlně žánrových filmů, ale režisér žánrovky viditelně nezvládá a nerozumí si s nimi, stejně jako scénárista.