Jméno růže (1986)

Knížka je velice obsáhlá, tudíž je jasné, že do filmu není možné zakomponovat všechny části, proto se Annaud pochopitelně zaměřil jen na některé. Jeho vize středověku je fantastická. Sean Connery předvedl skvělý výkon, z jeho role vyzařuje síla, moudrost a intelekt. Jsem ale velkým milovníkem knížní předlohy od Umberta Ecca, která se mi zdá (stejně jako sám Ecco) naprosto božská. Film se jí zdaleka nevyrovná, přesto oceňuji odvahu režiséra a výborné herecké výkony.

Na dno vášně (1997)

Almodóvar má zvláštní dar. I když se jedná o příběh, který je naprosto neskutečný, dokáže ho vykreslit a podat tak, že nám najednou připadá naprosto logický a věrohodný, s absolutní nemilosrdností nás do něj vtáhne a my se nestačíme divit tomu, že mu najednou věříme. Je to skvělý vypravěč. Střídá se zde tolik protichůdných emocí, že by to bylo na většinu snímků až příliš, ale zde, opět díky Almodóvarově talentu, to působí dokonale podmanivě. Výborná propracovanost nejenom děje, ale i postav. Postavy jsou tak krásně vykresleny, že se do nich člověk dovede vcítit a i přes jejich častou absurditu s nimi na chvíli dokáže řešit jejich problémy a přemýšlet nad důvody jejich činů. Herci jsou si vědomi svých rolí a snaží se z nich dostat maximum. Od začátku jsem zírala s otevřenou pusou a konec to ještě víc umocnil. Velice moudrý film, režisérské řemeslo dovedeno k dokonalosti, bravo, to je skvost!

Rebelové (2001)

Pestrobarevně kýčovité, ale přesto pěkné :-). Zuzana Norisová krásně zpívala.

Volání o pomoc (2007)

Perfektní drama. Důkaz toho, že toto téma jde zpracovat i jinak než s troskami v pozadí, hasiči a proslovy pozůstalých. Tohle byl film o síle přátelství, je zde perfektní vykreslení újmy na lidské psychice po tak otřesné události, kdy hlavní hrdina ztratil své tři dcery a ženu, kterou miloval. A k tomu tak krásná hudba...

Protektor (2009)

O této době bylo natočeno mnoho filmů, některé z nich jsem viděla, ale až Protektor mi dokázal skutečně přiblížit, jaký byl pro Čechy život za okupace. Brilantní, famózní, dotažené.. Perfektní vizuální a zvuková stránka. Na pozadí příběhu se odehrává drama a hlavní hrdinové ještě k tomu prožívají své vlastní. Dialogy zněly přesvědčivě a přirozeně, dokonce ani "miluji tě" nemělo rozhodně nic společného s kýčem. Jsem velice ráda, že mohu s klidným svědomím dát tomuto filmu pět hvězdiček.

District 9 (2009)

Již ze začátku mě velice zaujal námět vytvořit dokumentární sci-fi. Ze zpráv jsme zvyklý na záznamy, jak reportér stojí v centru města u významé budovy a kolem něj procházejí náhodní chodci. Vyměňme budovu za vesmírnou loď, která uvízla nad městem, a místo náhodných chodců si představme mimozemské "kreveťáky". Ačkoliv se to u neskutečných bytostí, pojídajících kočičí žrádlo, zdá naprosto absurdní, první polovina filmu působí jako reálný vstup vypovídající o sledu skutečných události. Ovšem možná mohla být o něco kratši, aby zbylo více prostoru na vynikající atmosféru, gradaci a vražedné tempo, kterou disponovala druhá část filmu. Námět byl využit do poslední kapky, na podmanivém příběhu mi naprosto vyrážel dech plynulý přechod mezi různými žánry a styly. V jednu chvíli s napětím pozorujete udatný souboj, který je plný výborných trikových sekvencí, o pár minut později vás dojímá telefonní rozhovor hlavního hrdiny s jeho manželkou, která při něm stojí i při těžké životní situaci, kdy se sám mění na obávaného "kreveťáka". Ovšemže, během filmu vás napadá několik logických otázek, vrtá vám hlavou, jak je možné, že lze čelit smrtícím útokům pouze s obyčejným štítem, který vás ani nezakrývá celý. Ale autentičnost Districtu 9 přebije v podstatě vše, co by se mu dalo vytknout. Velice oceňuji tvůrčí odvahu a to, jak někteří režiséři přesně a do detailu ví, co a jak chtějí natočit, a tak to i udělají, drží se myšlenky a dovedou ji do konce. Tohle je totiž jeden z filmů, který diváka vtáhne do děje, přirozeně ho donutí věřit tomu, co vidí na plátně, a už jej nepustí.

Walk the Line (2005)

Na tento film jsem se velice těšila a když jsem zjistila, že hlavní roli ztvární můj oblíbený Joaquin Phoenix a jeho osudovou lásku bude hrát Reese Witherspoon, těšila jsem se ještě víc. Herecké výkony mě nezklamaly, ale velice mě zamrzelo vyznení postavy Johnnyho Cashe. Musel to být vyjímečný člověk, s vyjímečným darem od Boha, jehož písničky doteď poslouchají i lidé, jimž country jinak nic neříká. Mezi takové patří i já. Myslím si, že by si zasloužil víc, než být ztvárněn jako drogově závislý člověk, často podléhající alkoholu, co opustil svou ženu a skvělé výkony podával v podstatě jen pod vlivem výše zmíněných látek. To je, myslím, velká škoda, rozhodně by si zasloužil více úcty.

Zaříkávač koní (1998)

Tento film patří rozhodně k mým nejoblíbenějším. Robert Redford je výborným hercem, ale také režisérem, mám pocit, že snad ani nedokáže natočit špatný film. Ovšem oslnivý není pouze jeho výkon, Scarlett Johansson mu i ve svých tehdejším čtrnácti letech směle konkuruje a přesvědčuje nás o tom, že s talentem se člověk již narodí. Příběh je velice dojemný, scény, kdy se mlčenlivý a stoický "zaříkávač koní" snaží zkrotit divokého Pilgrima jsou opravdu působivé. Emoce jsou promítány na celé plátno, pomalým tempem filmu jsme nenásilně vtahováni do děje a pozorujeme vzájemné vztahy všech hlavních hrdinů. Patřičnou atmosféru mu dodává jemná a podmanivá hudba Thomase Newmana. Tohle je prostě snímek, který vás chytne za srdce.

Poprava (1998)

Drsné, naturalistické drama, které s naprostou autentičností popisuje vězeňské prostředí a klade nám spousta morálních otázek. Nesází na efekty, ale na výborné herecké výkony, kterých je zde vskutku mnoho. Milým překvapením pro mě byl Vince Vaughn, Anne Heche byla také skvělá a Joaquin Phoenix byl snad ještě excelentnější jak jindy. Ačkoliv jsem velkou filmovou fanynkou a podobná dramata patří k mým nejoblíbenějším žánrům, ještě se mi nepřihodilo, že by na mě nějaký film zapůsobil tak, že by mi skutečně ukápla nejedna slza. Tentokrát tomu ale tak bylo. Při závěrečné sekvenci jsem byla nejen dojatá, ale běhal mi i mráz po zádech. Return To Paradise je velice emotivní film, který ve vás rozhodně něco zanechá a donutí vás přemýšlet o tom, jak byste se vy sami zachovali v podobné situaci.

Stáhni mě do pekla (2009)

Od tohoto filmu jsem nic převratného nečekala, po tom, co jsem si přečetla pár recenzí a slyšela hodnocení mých známých, jsem si myslela, že shlédnu naprosto průměrný film. Ale nakonec jsem byla mírně překvapena. První polovina byla spíše taková lekací, možná zbytečně moc nechutná, ale ta druhá disponovala výborným horrorovým nádechem. Mám zkušenost, že u podobných filmů vždy předpovím, jaký bude závěr, ale tady tomu bylo naopak. Závěr byl naprosto fantastický a nepředvídatelný.