Mladý papež (2016) (seriál)

Vůbec bych se nedivila, kdyby vysoké hodnocení seriálu odráželo spíš vztah dnešní "západní" většiny k církvi, než aby šlo o skutečnou reflexi kvalit série. Nejsem sice věřící a dovedu si představit, že to vše funguje právě tak, jak snímek ukazuje, nicméně, takovým způsobem jednají všichni lidé ve všech profesích po celé věky. Tvůrci vybírají krásné interiéry, mají k dispozici pestrou paletu kostýmů, šokují některými výroky (mnohdy takovými, které si protiřečí), ale nemohu si pomoci, za každým slovem, za každým krokem, cítím, jak se autoři snaží zavděčit obecenstvu dychtícímu po zkorumpování a odhalení nepřítele, než aby vytvářeli skutečné umění, na něž si hrají a za něž jsou na oko považování.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Neotřelé až do morku kostí. Nejvíc mě zaráží, že mnohé díly, byť zasazené do budoucnosti, už mně téměř připomínají dnešní dobu. Místy je snaha autorů šokovat řekněme, redundantní, některé kapitoly se mi zdály nadbytečné a odvedly mě od původní myšlenky nebo příliš zkomplikovaly hlavní poselství. Ovšem celkově jde o podařenou věc, jejíhož shlédnutí nebudete litovat.

Vánoční Kameňák (2015) odpad!

Na dobrých kaneňácích se dal postavit pevný základ prvního a možná i druhého dílu. Ale vtip a důvtip nejsou nevyčerpatelné a s tím, jak se bortil humor a ztrácela se jakás takás úroveň, sesouval se celý štáb do údolí trapnosti a bezduchosti. Něco tak laciného a zcela nekorektního jsem už dlouho neviděla. Z toho už se ven nedostanou!

Bojovníci severu: Sága Vikingů (2014)

Hledáte-li nenáročnou zábavu, potom jste nalezli ideálního společníka. Akční podívaná orámovaná úchvatnými záběry skotské (pravděpodobně) krajiny navíc lehce ovoněná paranormálními jevy :) Bezva letní oddechovka.

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Fascinují mě operační zákroky a zejména jejich kamerové detaily. Dokonce mně připadá, že herci někdy vskutku museli nasazovat životy a mrzačit se, jinak si nedovedu onu realistickou atmosféru vysvětlit. A Clive Owen konečně v roli, během níž má šanci dokázat, že je nejen přitažlivý, ale ovládá své řemeslo. V tomto ohledu jsou seriály pro herce výzvou a je skvělé, že se v poslední době objevují čím dál častěji a série jsou lepší a lepší, mnohdy kvalitou předčí celovečerní snímky.

Hoří, má panenko (1967)

Komedie? Absurdní drama? Smála jsem se, zamyslela a zároveň i nudila. Miloš Forman dokáže pitvat českou morálku do takových podrobností, až z toho mrazí.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Scénografii a práce kameramanů řadím k tomu nejzásádnějšímu a nejcennější, co může Revenant nabídnout. Oba hlavní protagonisté samozřejmě vnukli svým postavám maximální osobitost a nedovedu si vůbec představit, jak náročným situacím museli během natáčení čelit, nicméně pominu-li "výrobní" část snímku, tak fabule sama je velice nudná a okoukaná. Řekněme, že syžet (způsob, jakým byl snímek stvořen - natočen, zahrán, sestřihán apod.) zcela převyšuje příběhovou linii. A to mě zklamalo. Existují spisovatelé, kteří píší originálním způsobem o věcech běžných/známých/nezáživných (Kunderův Žert nepopisuje nic objevného, ale přečtete jej jedním dechem) a pak vychází texty nejen působivé, ale se zcela jedinečným příběhem (Noční můra s čápi marabu od I. Welsche). A já tak nějak očekávala, že Zmrtvýchvstání se zařadí ke druhé skupině. Ono i v první skupině je běžné oceňovat čtyřmi či pěti hvězdami, jenže scénář mistra Iňaritu bohužel neměl dostatečně zajímavou náplň. Pouze lákavou. Jinak by mohla dopadnout literární předloha (Michel Punke) :)

Phantom Halo (2014)

Upřímně nechápu, proč je snímek tak podhodnocen. Nejedná se o zábavu pro fanoušky komiksu, jakkoliv je Phantom Halo důležitým bodem scénáře. Jenže tady není stěžejní akce, násilí či dobrodružství, jde o nalezení úniku z temnoty. Komiksový hrdina je symbolem naděje pro chlapce, který žije v bezútešné domácnosti s hrubým otcem a nezodpovědným bratrem, svůj herecký talent je nucen zaprodávat a kromě poučení životem jej nic nečeká (nemá přátele, nechodí do školy). Kromě skvělého podání všech tří hlavních protagonistů (ne každému jde Shakespeare od ruky) se mně líbila i scénografie, například půvabný obraz z vypuštěného bazénu. A že je příběh místy překombinovaný nebo bezbřeze patetický? To se někdy u filmu stává a velice často to nevadí, pokud, stejně jako Bogdanovichová, umí režisér nad propastí balancovat :)

Spectre (2015)

Strhující tečka na craigovdském dortíku. Show, která se svými výpravnými prvky zařadila k Bondovkám starého dobrého typu, snímek načechraný exotikou, kořeněný vtipem, kondenzovaný napětím a orazítkovaný vášní. Jakkoliv jsem nikdy detektiva s povolením zabíjet neměla v lásce a nechápala jsem, proč mu k nohám padá tolik fanoušků, s příchodem Casina Royal a dalších bořičů mýtů jsem postupně otáčela a Spectre znamenal pomyslý stý osmdesátý stupeň. A je mně jedno, že na konci zvítězila Bond Girl namísto práce a že nepije martiny s vodkou ani to, že už neskáče na lyžích do vrtulníku (jakkoliv poslední díl se podobnými předimenzovanými triky také hemžil). Zkrátka a dobře, 007 právoplatně patří k nesmrtelným legendám.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Moderní sérii sice nenatáčí mistr Lukas, nicméně učedníka Abramse síla provází stejně úspěšně. Dokonce se dokázal poučit z nezdarů novějších válek a vynechal do oka bijící počítačové scény, nebalamutil diváky přílišnými zákruty v ději ani nevytvářel nudné patrony. Naopak z původní trilogie vybral vše, co se dalo. Originální a vesměs reálně vyhlížející kostýmy a postavičky mu budiž k dobru, Han Solo a další známí hrdinové chybět nemohli a že vykradl dějovou linii - kdo si bude stěžovat. Snad jen výběru herců pochybných kvalit se mohl konečně vystříhat a rádoby patetická zvolání (protože si myslím, že je to správné - hahaha) mě také neuchvátila. Nicméně už se opět těším na dalekou cestu do vesmíru :)